آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 5202
تاریخ انتشار : 28 دی 1390 12:53
تعداد بازدید : 572

شوک اظهارات معاون اول رییس جمهور به بازار سرمایه

بانک ها در بورس به گل نشستند

در پی موضع گیری معاون اقتصادی معاون اول رییس جمهور در مورد نرخ سود بانکی، سهام بانک های حاضر در بورس و فرابورس دیروز منفی شده و زمینه کاهش شاخص بورس را فراهم کردند.

فارس - سهام 10 بانک حاضر در بورس و چند بانک فرابورسی که به دلیل تصویب افزایش نرخ سود بانکی توسط شورای پول و اعتبار، از چهارشنبه هفته گذشته تا دوشنبه هفته جاری مثبت شده و این گروه حتی با هجوم سهام‌داران و داد و ستد حجم قابل توجهی از سهام خود مواجه شدند که به دنبال صعود شاخص بورس، روز گذشته ارزش سهام‌شان در تابلوی قرمز رنگ بورس افت قابل توجهی کرد.
نتیجه مثبت دیگر مصوبه آن بود که موجب شد تا تعدادی از سرمایه گذاران و دارندگان پس اندازهای مردمی در کنار سهام‌داران قدیمی به بورس آمده و سهام بانک‌ها و دیگر شرکت‌ها را برای سرمایه گذاری انتخاب کنند اما به دلیل بی‌ثباتی در تصمیم‌گیری‌های کلان، شفاف و قطعی نبودن مصوبه‌ها، باردیگر تجربه تلخ بی‌اعتمادی به چنین تصمیم‌ها تکرار شد. چراکه علاوه بر تصویب شورای پول و اعتبار و انعکاس گسترده آن در رسانه‌ها آن هم نه یکی دو روز بلکه چند روز،  آقا محمدی معاون اقتصادی معاون اول رییس جمهور برداشت رسانه‌ها را از مصوبه شورای پول و اعتبار درباره افزایش نرخ سود بانکی اشتباه خواند و گفت: فعلا چارچوب مصوبه شورای پول و اعتبار مشخص نیست، اصلا موضوع افزایش نرخ سود سپرده در این شورا مطرح نشده بلکه مصوبه در خصوص نرخ سود عقود مشارکتی بوده است.
این موضع‌گیری با تاخیر سوال برانگیز، بعد از معاملات بورس منعکس و موجب شد تا سرمایه‌گذاران و خریداران سهام بانکی با زیان‌هایی مجبور به تغییر رویه و خروج از سهام بانک‌ها شوند.        به همین دلیل سهام بانک‌های ملت، پاسارگاد، تجارت، پارسیان، سینا، اقتصاد نوین، انصار، کارآفرین، ایران زمین، سرمایه و بانک دی از همان شروع معاملات با فشار فروش و کاهش قیمت سهام روبرو شدند. این جریان منجر شد تا کل بازار سهام هم که در 5 روز کاری گذشته با رونق نسبی روبرو شده بود، منفی شود.
در این میان هر چند برخی بانک‌ها مانند ملت و پاسارگاد و سرمایه  اقدام به جمع آوری و حمایت از سهام خود کردند اما به دلیل اثر منفی این بانک‌ها و همچنین شرکت‌هایی مانند سرمایه‌گذاری غدیر، ملی مس و فولاد مبارکه، دماسنج بورس زیر صفر قرار گرفت.
سقوط شاخص بورس در حالی بود که معاملات سکه در بازار آتی روز گشته با روند مثبت باز شد به طوری که در همان دقایق نخست سه در صد مثبت خود را به ثبت رساند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :