آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 52050
تاریخ انتشار : 29 اردیبهشت 1393 11:3
تعداد بازدید : 692

فاوا هماهنگ است؟

روز گذشته جشنواره فاوای وزارت ارتباطات برای نخستین بار شاهد شفاف ترین اظهارات از سوی عالی ترین مقام اجرایی کشور پیرامون مسایل مبتلابه ICT بود. رییس جمهوری گفت معتقد است باید به جوانان اعتماد کرد و زمینه تسخیر شبکه های اجتماعی از سوی آنان را فراهم کرد. وی دوران استبداد یکطرفه پیام را پایان یافته تلقی کرد.

روحانی معتقد بود تجربیاتی مانند دوران ویدئو و ماهواره ها پایان یافته و اثرات مخربی از این بابت متوجه جوانان و کشور نشده است و در نهایت نیز وی گفت به عنوان رییس جمهور از وضعیت دسترسی به اینترنت راضی نیست و از وزارت ارتباطات خواست که عرضه نسل های پیشرفته موبایلی در کشور را سرعت دهد.

در ادامه این اظهارات هماهنگ، وزیر ارتباطات هم تاکید کرد که وضعیت اینترنت خانگی با وضع مطلوب فاصله زیادی دارد و اظهار امیدواری کرد که تا نیمه سال جاری و دسترسی کشور به نسل 3 و 4 تلفن همراه بخشی از عقب ماندگی های کشور در این عرصه جبران شود.

تمام عرصه فاوای کشور اما محدود به حیطه اختیار وزارت ارتباطات نمی شود و در این عرصه هستند کسانی که نظرات ایشان می تواند بر تصمیم ها تاثیر گذار باشد. همین چندی پیش بود که کمیته تعیین مصادیق فیلترینگ کشور تمام قد به ابراز مخالفت با نظر وزیر ارتباطات و حتی رییس جمهوری پرداخت. یکی از علما هم رفع مانع دسترسی به شبکه های اجتماعی را به مثابه سرازیر کردن سم و آلودگی به خانه های مردم دانست.

شورای عالی فضای مجازی هم اعضای مهم با دیدگاه هایی متفاوت رادر خود جای داده که اتخاذ یکباره و هماهنگ برخی تصمیم ها را غیر ممکن می کند. به عبارت روشن تر در حالیکه رییس جمهور از وضعیت اینترنت ابراز نارضایتی کرده و وزیر ارتباطات نیز وعده رفع این مشکل با مجوزهای جدید را می دهد، هنوز خبری از پیوست فرهنگی اپراتور سوم یا همان رایتل از سوی شورای عالی فضای مجازی نیست.

بخش خصوصی حوزه ICT هم بر خلاف برخی شعارها آنطور در مسایل کلان دخالت داده نمی شود. نمونه اخیر آن همین افزایش بدون هماهنگی تعرفه واردات کالاهای ICT که آب سردی بود بر پیکر فعالان این عرصه.

از این رو بیم آن می رود که در نتیجه این ناهماهنگی و اختلاف نظرها مشابه آنچه برای مثال در خصوص فیس بوک رخ داد در خصوص سایر مسایل نیز اتفاق بیفتد. در مورد این شبکه اجتماعی دولتی ها یک تنه جلو رفتند و عضو فیس بوک شدند، اما منع قانونی برای مردم پابرجا ماند. اگرچه ته ماجرا اینگونه جمع شده است که دولت خواست اما نگذاشتند، اما خروجی ماجرا تفاوتی در عمل برای همگان ایجاد نکرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :