آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 52056
تاریخ انتشار : 29 اردیبهشت 1393 12:14
تعداد بازدید : 1477

دستاوردهای جشنواره فاوا چیست؟

روز شنبه چهارمین جشنواره موسوم به ملی ارتباطات و فناوری اطلاعات توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد. اما آیا این جشنواره می تواند تاثیری بر حوزه ICT داشته باشد؟
فناوران - در این دوره از جشنواره تقریبا اخبار و تبلیغات خاصی در رسانه های کشور منتشر نشد. به تصاویر حاضران در همایش که نگاه می شد اکثر حضار در واقع همان میزبان یعنی مدیران و کارکنان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بودند و گویی یک همایش داخلی در حال برگزاری بود.

  جشنواره ارتباطات بدون حضور رسانه ها
نکته دیگر آنکه از نمایندگان بسیاری از رسانه های تخصصی کشور نیز اصلا دعوتی برای حضور در این همایش به عمل نیامده بود. در حالیکه به نظر می رسید این همایش قرار است بهانه و فرصتی برای زیر یک سقف جمع شدن تمام اهالی ICT باشد. شاید به همین دلایل است که اکثر روزنامه نگاران حوزه ارتباطات ترجیح می دهند حتی در بخش رسانه این جشنواره «ملی» نیز مشارکت نکرده و آثار خود را ارسال نمی کنند.
قدردانی همگانی
یکی دیگر از نکات جالب در این جشنواره تقدیر از همه بود. حال آنکه به نظر می رسید دولتی بودن این جشنواره و بی نیازی آن ها به منابع مالی که همواره موجب خروج جشنواره ها از مسیر حقیقت می شود، می توانست امتیاز بزرگی تلقی شود. اما این جشنواره از امتیاز دولتی بودن خود نیز نتوانست بهره ببرد و به جای ارزیابی دقیق و متکی به نظرات کار شناسان و اهل فن شروع به تقدیر کرد که بدیهی است تاثیر تقدیرنامه ها و جوایز آن را کاهش می دهد.

  رتبه های مشترک
خبرگزاری مهر نیز ارزیابی جالبی از این جشنواره داشته است. از جمله نکات جالب توجه در این جشنواره که در ۸ بخش، فعالان حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات مورد ارزیابی قرار گرفته اند این است که این جشنواره در هیچ محوری، رتبه اول نداشت و فعالان و شرکت های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات به صورت مشترک رتبه های دوم و سوم را به خود اختصاص داده بودند.
به نظر می رسد داوران این جشنواره برای آنکه شرکت های ارایه دهنده خدمات در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات دست خالی این جشنواره را ترک نکنند به تمامی فعالان این بخش در قالب رتبه های دومی و سومی مشترک جوایزی دادند.
دو اپراتور هر دو برتر
برای مثال دو اپراتور فعال تلفن همراه کشور، به صورت مشترک جایزه سومی این جشنواره را در بخش تلفن همراه دریافت کردند و داوران نتوانسته بودند میان خدماتی که این دو اپراتور ارایه می دهند تفاوتی قایل شوند.
این درحالی است که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از ابتدای آغاز به کار دولت یازدهم بار ها در زمینه ارزیابی عملکرد ارایه دهندگان خدمات ارتباطی تاکید داشته و قرار بوده که ارایه دهندگان خدمات این حوزه بر اساس عملکرد کیفی و کمی بر مبنای شاخص های مدنظر ارزیابی و رتبه بندی شوند و حتی سرویس دهندگانی که رتبه های پایین ارزیابی را به خود اختصاص می دهند نیز معرفی شوند؛ اما آنچه که در این جشنواره به چشم می خورد تمامی ارایه دهندگان هریک به نحوی مورد تقدیر قرار گرفتند بدون آنکه از شاخص های ارزیابی آن ها حرفی به میان آید.
ارایه دهندگان و فعالان خدمات ICT نیز از این ارزیابی و انتخاب های صورت گرفته در این جشنواره، ابزار نارضایتی کردند و معتقد بودند که انتخاب برگزیدگان به دور از کار مطالعاتی و کار شناسی صورت گرفت.

  سایت های غیرمرتبط و غیر تخصصی
در بخش های مختلفی چون کارگروه اطلاع رسانی و رسانه نیز این جوایز، به سایت های غیرمرتبط و غیر تخصصی اهدا شد.
این درحالی است که در این بخش، ارسال آثار به صورت اینترنتی و الکترونیکی به دلیل مشکلات فنی برای بسیاری از اصحاب رسانه و خبرنگاران علاقه مند به شرکت در این جشنواره ممکن نبود و با وجود اعلام این موضوع، دبیرخانه این جشنواره از متقاضیان خواست آثار خود را به صورت دستی به دبیرخانه این جشنواره ارایه کنند؛ جشنواره ای که نام فناوری اطلاعات را یدک می کشد.
انتقاد بر سر جشنواره ملی فاوا که با صرف سرمایه های هنگفت کشور برپا می شود ۴ سال است که اعلام می شود اما به نظر می رسد برگزارکنندگان آن تنها به صرف برگزاری یک جشنواره و بدون توجه به هزینه هایی که صرف می شود و بدون توجه به اینکه شاید ارزیابی های صحیح این جشنواره بتواند در توسعه این بخش موثر واقع شود، آن را برپا می کنند.
در نهایت اینکه با وجود نقایص موجود یکی از دبیران این جشنواره گفته امیدواریم جشنواره فاوا از سال آینده بین المللی هم برگزار شود!


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :