آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 52057
تاریخ انتشار : 29 اردیبهشت 1393 12:16
تعداد بازدید : 646

فایده گزارش های ICT مرکز پژوهش ها چیست؟

مجلس شورای اسلامی از نخستین دوره، برای کار شناسی طرح ها و لوایح، از مشورت موردی کار شناسان استفاده می کرد.
فرشید رضایی
در عین حال ، اساس کار بر فهم شخصی و توان علمی خود نمایندگان متکی بود؛ لکن از اواخر سال ۷۱ نهادی مستقل ، دائمی و سازمان یافته به نام «مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی» برای ارائه خدمات مستمر کار شناسی و مطالعاتی در کنار مجلس قرار گرفت. مراحل قانونی تأسیس این مرکز در پاییز سال ۷۴ به انجام رسید.
از آن زمان تاکنون این مرکز گزارش ها و پژوهش های گسترده ای در تمامی عرصه های کشور منتشر کرده که حوزه ICT نیز از آن جمله است. در ماه های اخیر این مرکز دو گزارش مهم در خصوص قیمت تمام شده اینترنت در ایران و ارزیابی بازار تلفن همراه منتشر کرد که مورد استفاده و استناد رسانه های متعددی قرار گرفت.
در گزارش قیمت اینترنت مرکز مذکور به دقت محاسبه شده بود که قیمت اینترنت از زمان دریافت در عرصه بین الملل تا تحویل به مشتری نهایی در داخل ایران ۲۵ برابر افزایش می یابد. لذا همه چیز بدون هیچ اما و اگری به وضوح مشخص می کرد که چه اتفاقاتی و توسط چه مراجعی رخ می دهد که ما گران ترین و بی کیفیت ترین اینترنت را در دنیا داریم.
پایان این گزارش اما آغازی بر هیچ چیزی نبود. طرف دولتی مورد اشاره در این گزارش هیچ واکنشی نشان نداد. بازتاب موضوع در رسانه های کشور نیز پاسخی از سوی نهادهای ذی ربط به همراه نداشت. گویی چنین گزارش تکان دهنده ای اصلا منتشر نشده است به این ترتیب و از فردای آن روز همه چیز طبق روال همیشگی و سابق خود پیش رفت.
موضوعی که حالا پرسش ها و ابهاماتی را برای فعالان عرصه ICT ایجاد کرده که پس اصولا فایده این گزارش ها چیست. آیا قرار است با بودجه کشور گزارشی توسط افراد احتمالا کار شناس تهیه شده، نسخه ای از آن چاپ شده و سپس در بایگانی قرار گیرد؟
اگر این گونه است که چه نیازی به خرج بودجه برای این امر است. رسانه ها هر روز پر هستند از این اخبار و گزارش ها همان ها آرشیو شود که بهتر است. اگرهم موضوع به این شکل نبوده پس نتیجه گزارشی به این مهمی چیست؟ اصولا کدام بخش باید پیگیر چرایی و چگونگی گزارش مذکور باشد؟


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :