آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 52067
تاریخ انتشار : 29 اردیبهشت 1393 12:28
تعداد بازدید : 689

رییس اتاق بازرگانی اعلام کرد:

کاهش سهم ایران از تولید جهانی

رییس اتاق بازرگانی ایران گفت: آمارهای ارایه شده از سوی بانک ها در خصوص تسهیلات ارایه شده به بخش تولید صحیح نبوده و رفتارهای نامتعادل سیستم بانکی برای فعالان اقتصادی مشکل ایجاد کرده است. ایسنا- غلامحسین شافعی با بیان اینکه در شرایط بین المللی همواره پتانسیل های بالقوه و بالفعل می توانند با انسجام و برنامه ریزی بلند مدت در نزد سیاست گذاران و برنامه ریزان آینده خوبی داشته باشد، گفت: این امر زمانی محقق می شود که به رفع محدودیت های موجود در میان مدت توجه شود و شاهد بهبود در اوضاع و عملکرد اقتصاد داخلی کشور باشیم.
وی ادامه داد: اما به جز دگرگونی سیاست های اقتصادی این تصور نمی رود که اقتصاد کشور از چنبره مشکلات رها شود. دلیل آن نیز این است که در گذشته علی رغم محدودیت ها سهم ایران از تولید جهانی در سال 1983 معادل 1.316 درصد بود اما این رقم در سال 2010 به 1.274 درصد تنزل پیدا کرده است.  رییس اتاق بازرگانی ایران با بیان این که در این شرایط جایگاه ایران تغییر نکرده و ایران هم چنان به عنوان صادر کننده عمده نفت و مواد نفتی باقی ماند، اظهار کرد: ایران در این شرایط در ازای صادرات نفت اقدام به واردات کالاهای مصرفی کرده و نیلی مشاور رییس جمهور نیز در این زمینه صراحتا اعلام کرده است که اگر سیاست های داخلی تغییر پیدا نکند، نگرانی فروش نفت به حالت عادی بازگشته و ما گرفتار واردات می شویم.  شافعی در ادامه با انتقاد شدید از عملکرد بانک ها و آمارهایی که درباره اختصاص تسهیلات در بخش تولید اعلام می کنند، تصریح کرد: آمارهایی که بانک ها منتشر می کنند حاکی از این است که علی رغم مشکلات به بخش تولید تسهیلات داده شده است. وی در سی وپنجمین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با تاکید بر این که به نظر این آمار صحیح نیست، خاطر نشان کرد: همه فعالان اقتصادی گرفتار مسائل و معوقات بانکی بوده و هستند و در بسیاری مواقع وقتی به تنگناها دچار می شدند به این بانک ها مراجعه می کردند.
رییس اتاق بازرگانی ایران افزود: مراجعه فعالان اقتصادی به بانک ها با این اعتقاد بود که از این ستون به آن ستون فرج است. در این شرایط بانک ها طی یک قرارداد جدید اصل وام، سود و جریمه آن را برای یکسال دیگر تمدید می کردند. این در حالی است که مبادله ای به لحاظ پولی انجام نشده و فقط ایجاد یک قرار داد جدید بر آمارها تاثیر گذاشته است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :