آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 5210
تاریخ انتشار : 1 بهمن 1390 0:11
تعداد بازدید : 616

گسترش اعتراض ها به طرح SOPA کنگره آمریکا را عقب نشاند

اعتصاب تعدادی از سایت های اینترنتی و گسترش اعتراضات مردمی به طرح مقابله با سرقت اینترنتی(Stop Online Piracy یا SOPA) در کنگره آمریکا باعث کاهش حمایت از این طرح در کنگره آمریکا شد و تصیب طرح را به تعویق انداخت.

اعتراض غول‌های فناوی اطلاعات همچون ویکی‌پدیا، گوگل، اپل و صدها سایت اینترنتی دیگر به طرح حمایت از حقوق مولفان و مصنفان اینترنتی به کنگره ارایه شده، باعث شده است تا برخی از امضا کنندگان طرح، امضای خود را پس بگیرند و این طرح برای بررسی مجدد به کمیته‌های مجلس نمایندگان بازگردانده شود.
طرح “مقابله با سرقت اینترنتی” در ماه اکتبر با امضای گروهی از نمایندگان از هر دو حزب دمکرات و جمهوری‌خواه ارایه شد و در دستور کار مجلس نمایندگان آمریکا قرار گرفت.
در حالی که تهیه کنندگان این طرح، تصوب و اجرای آن را برای منافع ملی آمریکا ضروری می‌دانستند، به گفته مخالفان طرح، چنین قانونی به معنی اعمال محدودیت ارتباط و مبادله اطلاعات اینترنتی در سطح جهان بود و می‌توانست به ابزاری علیه آزادی بیان و عقیده تبدیل شود.
این طرح از حمایت گروهی از مولفان و مصنفان آمریکایی، از جمله تهیه‌کنندگان فیلم برخوردار بود، به نحوی که برخی رسانه‌ها از اعتراضات صورت گرفته به این طرح، با عنوان رویارویی‌ هالیوود با دست‌اندرکاران کامپیوتر یا “دره سیلیکون” یاد کردند.
در مقابل، رسانه‌های خبری به خصوص رسانه‌های اینترنتی مخالفت خود را با چنین مصوبه‌ای اعلام کردند و روز گذشته، به شکلی یکپارچه علیه آن دست به اعتراض زدند.
سایت ویکی‌پدیا، که از آن با عنوان سایت پرطرفدار حاوی اطلاعات عمومی یاد می‌شود، در اعتراض به پیگیری این طرح، از ارایه خدمات به کاربران انگلیسی‌زبان خودداری ورزید و سایت را با طرحی سیاه منتشر کرد.
صدها سایت اینترنتی دیگر، از جمله سایت متعلق به گزارشگران بدون مرز نیز به شکل‌های مختلف، اعتراض خود را نسبت به این طرح ابراز داشتند و خواستار خروج آن از دستور کار کنگره آمریکا شدند.
دفتر ریاست جمهوری آمریکا نیز مخالفت خود را با این طرح ابراز داشته بود و گفته می‌شد که در صورت تصویب آن در کنگره، احتمال دارد رییس جمهوری با امتناع از امضای آن، این مصوبه را وتو کند.
شامگاه پنج شنبه، سخنگوی کاخ سفید گفت که توماری حاوی بیش از یکصد هزار امضا در اعتراض به این طرح تسلیم دفتر ریاست جمهوری شده و افزود: مبارزه با سرقت اینترنتی باید به نحوی صورت گیرد که “متعرض آزادی دسترسی و مبادله اطلاعات اینترنتی نشود.”
براساس گزارش‌ها، برخی از نمایندگان کنگره آمریکا در واکنش به این اعتراض بین‌المللی علیه طرح گفته‌اند که حمایت خود را از آن پس می‌گیرند.
قرار است، سنای آمریکا هفته آینده این طرح را مورد بررسی قرار دهد اما رییس مجلس نمایندگان گفته است که با توجه به اعتراضاتی که علیه این طرح صورت گرفته، این مجلس رسیدگی به آن را به تعویق می‌اندازد و طرح پیشنهادی را برای بررسی بیشتر به کمیته‌های مربوطه عودت می‌دهد.
طرح جنجال برانگیز
در اکتبر سال گذشته، کمیته قضایی مجلس نمایندگان کنگره آمریکا طرح مبارزه با سرقت اینترنتی را که توسط گروهی از نمایندگان هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه تهیه شده بود، برای مذاکره و رای‌گیری به مجلس نمایندگان ارایه کرد.
ارایه‌دهندگان این طرح گفتند که از آنجا که تولیدات معنوی یکی از فعالیت‌های عمده اقتصادی است که ایالات متحده در آنها از مزیت قابل توجهی در سطح جهانی برخوردار است و از آنجا که این بخش ایجاد کننده اشتغال برای بخش قابل توجهی از نیروی کار آمریکاست، باید از آن در برابر بهره‌برداری غیرمجاز خارجیان حمایت شود.
در این طرح، به وزارت دادگستری آمریکا اجازه داده شده است تا علیه وب‌سایت‌های فعال در خارج از محدود قضایی ایالات متحده، یعنی در سایر کشورهای جهان، که متهم به نقض حق تالیف و تصنیف آمریکاییان هستند و یا چنین امکاناتی را در اختیار سایرین قرار می‌دهند، وارد عمل شود.
در صورت تبدیل این طرح به قانون، دادستان کل آمریکا می‌تواند به ارایه دهندگان خدمات اینترنتی، شبکه‌های آگهی اینترنتی و موسسه‌های فعال در زمینه تسویه حساب معاملات اینترنتی دستور دهد، از همکاری با سایت‌های خارجی که حقوق مولفان و مصنفان آمریکایی را نقض می‌کنند، و دادن لینک به این سایت‌ها، خودداری ورزند.
موتور‌های جست‌وجوی اینترنتی نیز از هدایت کاربران به چنین سایت‌هایی منع شده و تخلف از دستور دادستانی جرم کیفری محسوب می‌شود.
این طرح همچنین به دارندگان حق تالیف اجازه می‌دهد تا در صورت مواجهه با سایت‌هایی که به صورت غیرمجاز آثار آنان را در اختیار کاربران قرار می‌دهند و یا به نحوی این امکان را فراهم می‌آورند، دست به اقدام قضایی بزنند.
علاوه بر این، طرح ارایه شده به کنگره آمریکا به شبکه‌های ارایه دهنده آگهی تجاری و یا خدمات تسویه حساب اینترنتی که به طور خودسرانه از ارایه خدمات به سایت‌های متخلف خارجی خودداری کرده و ارتباط آنها با کاربران را قطع می‌کنند، مصونیت از پیگرد قضایی اعطا می‌کند.
در بخش دیگری از این طرح، مشخصا برای سایت‌هایی که استفاده از ویدیوهای غیرمجاز را امکان‌پذیر کنند و یا به فروش داروها، تجهیزات نظامی و یا کالاهای مصرفی جعلی مبادرت می‌کردند مجازات‌هایی تعیین شده است.
اگرچه مدافعان این طرح گفته بودند که هدف از ارایه آن صرفا حمایت از حقوق کسانی است که آثارشان مورد دستبرد قرار می‌گیرد اما مخالفان نحوه تدوین طرح را تهدیدی علیه آزادی بیان و اظهار و انتشار دیدگاه‌ها دانسته‌اند.
به گفته آنان، تصویب چنین طرحی عملا به معنی تضعیف آزادی ارتباطات و مبادله افکار و اطلاعات است که در واقع، نقش اصلی اینترنت، به عنوان یک رسانه جهانی، محسوب می‌شود.
به نظر می‌رسد که دیدگاه مخالفان این طرح و پافشاری آنها در دفاع از آزادی مبادله اطلاعات اگر مانع تصویب این طرح نشده باشد، دست کم باعث تعدیل آن خواهد شد.
پيوستن مدير فيس‌بوك به معترضان SOPA
اگرچه فیس‌بوک موضع مخالف خود را نسبت به قانون SOPA و PIPA Protect IP Act) نشان داده بود، مدیر عامل فیس‌بوک هم سکوت راشکست  و در صفحه فیس‌بوک و توییترش پستی را علیه این دو قانون نوشت. به نظر می‌رسد این اولین پست توییتر زوکربرگ در سه سال گذشته است.
او در فیس‌بوک به صورت کاملا واضح موضع خود را این چنین بیان کرد: “اینترنت قدرتمندترین ابزاری است که ما برای ایجاد یک جهان باز و متصل به هم در اختیار داریم. ما نمی‌توانیم اجازه دهیم که افکار پوسیده و عقب مانده با استفاده از قوانین جلوی پیشرفت و توسعه اینترنت را بگیرند. فیس‌بوک با قوانین SOPA و PIPA مخالفت می‌کند و ما در این راه مخالفت خود را با هر قانون دیگری که بخواهد به اینترنت صدمه‌ای وارد کند، هم نشان خواهیم داد.
جهان امروز نیازمند سیاستمدارانی است که علاقه‌مند و طرفدار اینترنت باشند. ما تلاش خود را بیشتر خواهیم کرد و بیشتر کار می‌کنیم تا راه‌حل جایگزین بهتری به جای طرح‌های پیشنهادی فعلی ارایه دهیم. من شما را دعوت می‌کنم تا اطلاعات بیشتری درباره این مساله کسب کنید و به گوش نمایندگان خود در کنگره برسانید که شما می‌خواهید آنها هم طرفدار اینترنت باشند.
دیروز برای فیس‌بوک و مدیر عاملش یک روز نمادین بود تا اعتراضات خود را علیه این دو قانون به عموم مردم نشان دهند.
اعتراضات ضد SOPS و PIPA در سراسر اینترنت توجه زیادی را به خود جلب کرده است. وب‌سایت‌هایی همچون ویکی‌پدیا، Boing Boing و Reddit، صفحات خود را بلاک کردند، گوگل لوگوی سایتش را عوض کرد و بسیاری از سایت‌های دیگر هم به نحوی مخالفت خود را علیه این قانون نشان دادند.
توییتر هم سرشار از توییت‌هایی اعتراض‌آمیز بود و حالا زوکربرگ هم به صف معترضان پیوسته است.
گوگل نیز روز پنج شنبه گذشته روی لوگوی خود در اعتراض به این طرح یک نوار مشکی کشید.
مخالفت اتحادیه اروپا
طرح سوپا در اروپا هم مخالفت‌هایی در پی داشته است. در یکی از مهم‌ترین این ابراز مخالفت‌ها، نیلی کروس (Neelie Kroes) کمیسر برنامه‌های دیجیتال اتحادیه اروپا با اعلام اینکه SOPA یک قانون بد است، از نمایندگان کنگره آمریکا خواست این طرح را تصویب نکنند.
وی در پیامی روی توییتر نوشت که از مشاهده مخالفت‌ها خشنود است. سخنگوی رسمی کروس نیز در یک کنفرانس خبری با اعلام حمایت از توییت وی، گفت که


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :