آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 52861
تاریخ انتشار : 17 خرداد 1393 11:43
تعداد بازدید : 618

رییس مجمع عالی واردات:

تعدد ردیف های تعرفه ای، معضل تجارت خارجی است

رییس مجمع واردات در مورد آسیب رژیم تجارت خارجی کشور از تعدد زیر مجموعه ها در نظام تعرفه ای کشور پیشنهاد کرد برای تسهیل تجارت خارجی، ردیف های زیر مجموعه کدهای اچ اس گمرک کاهش پیدا کند.

تسنیم- محمد حسین برخوردار ضمن تاکید بر این که استفاده از نظام کدگذاری بین المللی پیش نیاز هر گونه خدمت الکترونیکی در حوزه تجارت است، گفت: ارایه خدمات با کیفیت بدون تکیه به فناوری اطلاعات امکان پذیر نیست و سیستمی کردن فرآیندها مبتنی بر کدهای بین المللی تنها راه تضمین کیفیت و سرعت ارایه خدمات در حوزه تجارت خارجی است.
عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: سیستم اچ اس یک سیستم بین المللی از نام ها و شماره ها برای طبقه بندی محصولات تجاری است که به وسیله سازمان جهانی گمرکات توسعه یافته است.
برخوردار اضافه کرد: بر اساس آنچه که در کنوانسیون اچ اس آمده است کشورهای عضو موظف هستند که برنامه تعرفه شان را بر اساس نام گذاری اچ اس
پایه ریزی کنند.
این کد در گمرکات ایران به عنوان مرجع تعرفه گذاری استفاده می شود اما مشکلی که امروز با آن مواجه هستیم آن است که نظام تعرفه ای ما ردیف های زیر مجموعه ای زیادی بر نظام بین المللی اچ اس اضافه کرده است.
وی افزود: اگر به دنبال تسهیل تجارت شناسنامه دار هستیم باید برای کاهش تعداد ردیف های زیر مجموعه اچ اس برنامه ریزی عملیاتی داشته باشیم.
رییس مجمع واردات هشدار داد: افزایش تعداد ردیف های زیر مجموعه اچ اس پدیده ای است که در نهایت به کم هزینه شدن فساد اقتصادی، وفور برندهای ضعیف، غبارآلود شدن رژیم تجاری کشور و سرگردان شدن تجار و بازرگانان ختم می شود. ضمن آنکه با انحراف ارزیابی ها، میزان آمار گمرک از واردات و صادرات را نیز مخدوش می سازد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :