آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 52862
تاریخ انتشار : 17 خرداد 1393 11:45
تعداد بازدید : 924

رییس کمیسیون نرم‌افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران:

مشکل بسیاری از شرکت های IT در نحوه عقد قرارداد است

رییس کمیسیون نرم افزار سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران با بیان اینکه تاکنون هیچ قالب مدونی برای قراردادهای حوزه فناوری اطلاعات وجود نداشته است، گفت: درصورتی که شرکت ها بتوانند با نکات فنی و حقوقی قراردادها آشنا شده و این موارد را رعایت کنند، قطعا با مشکلات حقوقی کمتری روبه رو می شوند.
روابط عمومی نصر تهران- رضا کرمی گفت: بسیاری از مشکلات حقوقی شرکت های IT از نحوه انعقاد قراردادهای این حوزه نشات می گیرد و این موضوع به ناآگاهی مدیران از جنبه های مختلف قراردادها مربوط می شود.
وی افزود: برخلاف حوزه های دیگر صنعت و تجارت که قراردادهای تیپ جا افتاده ای برای اجرای پروژه های خود دارند، حوزه فناوری اطلاعات فاقد این بستر قراردادی است و همین موضوع موجب بروز بسیاری از مشکلات حقوقی شرکت ها می شود. به گفته کرمی، تقریبا تمام شرکت های فعال و اعضای سازمان با قراردادهایی روبه رو هستند که از ابعاد حقوقی و فنی اهمیت دارد؛ اگر این ابعاد به درستی رعایت نشود شرکت ها در بستن قراردادها با مشکلات مختلفی مواجه می شوند.

  قراردادهای دردسرساز
عضو هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران ادامه داد: بسیاری از قراردادهایIT به شکل مناسبی منعقد نمی شوند و اغلب با مشکلاتی برخورد می کنند که درنهایت کارفرماها و پیمانکاران فناوری اطلاعات برای حل این مشکلات به مراجع قضایی مراجعه می کنند.
کرمی در مورد فعالیت های کمیسیون نرم افزار برای تحقیق و پیگیری مشکلات قراردادی شرکت های این حوزه گفت: پیش از این در زمان انجمن شرکت های انفورماتیک، موضوع تهیه بستری برای قراردادهای IT در پروژه نماتن (نظام مهندسی و استانداردهای تولید و توسعه نرم افزار) مورد بررسی قرار گرفت اما در نهایت این ایده ها به روزرسانی نشد و هم اکنون شرکت ها با متن های پراکنده ای برای انعقاد قراردادها مواجه اند.
  برگزاری سمینار جهت آشنایی شرکت ها
رییس کمیسیون نرم افزار نصر تهران برای آشنایی مدیران فناوری اطلاعات با قراردادها، از آنها برای حضور در سمینار بررسی مسایل و مشکلات قراردادهای حوزه IT دعوت کرد.
کرمی افزود: این سمینار با همکاری سازمان نصر تهران و سه نفر از کارشناسان رسمی دادگستری در حوزه فناوری اطلاعات برگزار می شود و کمیسیون قصد دارد ارتباط خود را با این کارشناسان برای انتقال تجارب حقوقی به شرکت های IT ادامه دهد. وی ادامه داد: این سمینار آموزشی قرار است  ازساعت 16الی 19روزچهار شنبه21خردادماه جاری در محل دبیرخانه سازمان نصر تهران برگزار شود.
کرمی مرور ابعاد فنی، حقوقی و بازرگانی قراردادهای حوزه IT  را از جمله اهداف این سمینار نام برد و گفت: عوامل موثر در حفظ حقوق مالکیت مادی و معنوی نرم افزارها، موضوعات مطرح در زمینه نیروی انسانی و آشنایی با دارایی های نامشهود متصور در شرکت های حوزه IT از دیگر اهداف سمینار مذکور است. وی تاکید کرد: علاقه مندان می توانند برای ثبت نام و کسب اطلاعات بیشتر در این سمینار رایگان به پورتال سازمان نصر تهران به آدرس tehran.irannsr.org مراجعه کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :