آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 52920
تاریخ انتشار : 18 خرداد 1393 10:28
تعداد بازدید : 758

اختلاف بر سر مصادیق است

همه اعضای شورای عالی فضای مجازی موافق فیلترینگ هستند

دبیر شورای عالی فضای مجازی با بیان اینکه آیین نامه پالایش و نظارت بر فضای مجازی طراحی و تدوین شده است گفت: به زودی سیاستگذاری کلان این حوزه در شورای عالی فضای مجازی به تصویب می رسد و طرحی با عنوان "فضای مجازی مطلوب" به نهادهای زیربط این حوزه ارایه خواهد شد.


خبرگزاری مهر - محمدحسن انتظاری در باره برخی اخبار مبنی  بر وجود  اختلافات میان نهاد شورای عالی فضای مجازی با کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه گفت: براساس تکالیفی که از سوی مقام معظم رهبری به شورای عالی فضای مجازی واگذار شده، سیاستگذاری کلان فضای مجازی کشور به عهده این شورا است اما شورای عالی فضای مجازی وارد تعیین مصداق نمی شود. براین اساس نهاد شورا در زمینه فیلترینگ، هیچگونه اختلافی با کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه ندارد.
وی ادامه داد: سیاستگذاری کلان در حوزه فضای مجازی را ما تعیین می کنیم و این سیاست ها برای اجرا به نهادهای مرتبط، ابلاغ می شود که هر یک به تفکیک وظایف خود را در این زمینه انجام خواهند داد.
وی افزود : برای ارتقای نظارت بر فضای مجازی در حال تدوین آیین نامه نظارت بر فضای مجازی هستیم؛ در این آیین نامه نحوه سیاستگذاری کلان این بخش دیده شده است و شاخص گذاری در زمینه پالایش و نظارت بر فضای مجازی، براساس این آیین نامه به دستگاه ها و نهادهای مرتبط ارایه خواهد شد.
وی در پاسخ به این سوال که برخی معتقدند نمایندگان دولت در شورای عالی فضای مجازی و کمیته فیلترینگ موافق پالایش اینترنت نیستند و از این منظر نیز اختلافاتی میان اعضا وجود دارد گفت: تمامی اعضای شورای عالی فضای مجازی موافق پالایش و فیلترینگ هستند و در این زمینه هیچ اختلافی وجود ندارد.  وی افزود: توجه به این نکته ضروری است که موضوع فیلترینگ در تمامی کشورها وجود دارد و مختص ایران نیست و هر کشور با گستره کاری متفاوتی این سیستم را پیاده سازی می کند؛ در ایران نیز تمامی مسوولان با فیلترینگ موافق هستند؛ شاید اختلاف بر سر مصادیق فیلترینگ وجود داشته باشد اما با تدوین آیین نامه سیاستگذاری فضای مجازی این اختلافات نیز رفع خواهد شد. وی درخصوص آیین نامه و شاخص های در نظر گرفته شده در این آیین نامه توضیح داد:- در بخش پالایش فضای مجازی، نیازمند سیاست های ایجابی هستیم چرا که باید زمینه خود مراقبتی را در جامعه رواج دهیم تا هر فردی خود در زمینه محتوای نامناسب در فضای مجازی احساس مسوولیت کند؛ در نظام پالایش فضای مجازی قصد داریم فقط در موارد خاص از سیاست های سلبی و فیلترینگ استفاده کنیم. تاکید می کنم که تا زمانی که این آیین نامه تصویب و ابلاغ نشود اظهارنظرها در زمینه سیاست های کلی فیلترینگ غیرحرفه ای و شخصی است.
وی افزود: هم اکنون نظام نظارت و پالایش فضای مجازی، توسط کارگروهی متشکل از کارشناسان جامعه شناسی، روانشناسان و کارشناسانی که به مبانی نظریه های رفتاری مسلط هستند و دغدغه جامعه اخلاقی را داشته و جهت گیری سیاسی ندارند در حال طراحی است.
دبیر شورای عالی فضای مجازی با بیان اینکه کارگروه های مربوط در مرکز ملی فضای مجازی، تاکنون 18 جلسه در این باره برگزار کرده اند و این طرح را تحت عنوان "فضای مجازی مطلوب" آماده ارایه به شورایعالی فضای مجازی کرده اند گفت: این آیین نامه به زودی در شورای عالی فضای مجازی مطرح و به تصویب می رسد تا شاهد ساماندهی خوبی در این زمینه باشیم.
وی درباره VPN قانونی گفت:  در مورد VPN قانونی و بستن فیلترشکن ها به صورت جداگانه در حال مطالعه و بررسی هستیم. این موضوع بحث پیچیده ای است که تا زمانی که شاخص های خودمان را در زمینه فضای مجازی تدوین نکنیم نمی توانیم وارد این فضا شویم.
وی افزود: هم اکنون در مورد اثرات و تبعات جامعه شناسی و فرهنگی استفاده از فیلترشکن ها در حال بررسی کارشناسی هستیم. اما تا زمانی که سیاست های کلان در این بخش تدوین نشود نمی توان وارد این مقوله شد.
انتظاری درباره طرح فیلترینگ هوشمند گفت: در فیلترینگ هوشمند نقص داریم و با پیاده سازی آن بسیاری از مشکلات رفع خواهد شد؛ برای مثال با اجرای این سیستم، می توان بسیاری از محتواهای مجرمانه را فیلتر کرد در حالی که منبع اصلی سایت باقی بماند؛ این پروژه ای است که به صورت جدی دنبال آن هستیم و در آینده نیز آن را اجرایی خواهیم کرد. به لحاظ توانمندی داخلی مشکل فنی در مورد فیلترینگ هوشمند نداریم اما اجرای این پروژه، نیازمند سیاستگذاری و برنامه ریزی مدونی است که باید به آن بپردازیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :