آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 52921
تاریخ انتشار : 18 خرداد 1393 10:31
تعداد بازدید : 563

باد هم حریف اینترنت تهران است

از باد تندی که هفته قبل تهران را درنوردید تا بادی که دیشب در تهران وزید هنوز کم نیستند کاربرانی که دچار قطعی اینترنت هستند.

سعید همتی
اختلال در اینترنت مشکلات زیادی را برای مشاغلی که حالا به اینترنت وابستگی پیدا کرده اند نیز ایجاد کرده است. حالا اطلاعاتی که با یک کلیک و ظرف چند ثانیه از شمال به جنوب شهر می رسید، باید روی سی دی ها ذخیره شده و با صرف هزینه و وقت زیاد جابجا شود.
بر اساس آماری که البته کامل نیز نیست، سازمان آتش نشانی اعلام کرده که 120 دکل اینترنت بی سیم در تهران سرنگون شده است. اگرچه از حجم انتقال این آنتن ها اطلاعی در دست نیست اما با توجه به اشتراک یک به 25 اینترنت در تهران تعداد کاربرانی که اینترنت ندارد بسیار زیاد خواهد شد.
بادهای اخیر تهران نشان داد که موضوع تامین امنیت دکل های اینترنتی نیز باید مد نظر متولیان این امر قرار گیرد. البته بسیار بعید است که نهادی مسوولیت نظارت بر نصب این آنتن ها را بر عهده بگیرد.
اما به هر حال شاید تندباد تهران مسوولان را به فکر بیندازد که به روش های جایگزین در این موارد نیز فکری کنند. ما در خصوص تلفن های اضطراری در شرایطی که با زلزله و سایر رخدادهای طبیعی با آن مواجه شویم، پیش بینی هایی کرده ایم اما در مورد اینترنت به نظر می رسد دارای ضعف بوده و باید تدابیری نیز برای مواقعی از این دست داشته باشیم.
به هر حال همچنان اینترنت برخی کاربران در تهران قطع است و از آنجا که هیچ نوع قرارداد تضمین خدمات میان کاربران و بسیاری از شرکت های اینترنت وجود ندارد، لاجرم هیچ خسارتی هم به کاربران داده نخواهد شد.
باد نه چندان مخرب و تند تهران به هر ترتیب درس های زیادی به مسوولان در بخش های مختلف داد. در راس این نهادها بزرگترین امتیاز منفی به سازمان هواشناسی در عدم تشخیص و هشدار به هنگام رسید و شاید زنگ خطری باشد برای سایر دستگاه های امدادرسان.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :