آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 52938
تاریخ انتشار : 18 خرداد 1393 11:53
تعداد بازدید : 571

فقط ماهواره های مخابراتی توجیه اقتصادی دارند

مدیر گروه هوافضای دانشگاه تربیت مدرس با بیان اینکه ساخت و پرتاب ماهواره، هزینه زیادی برای کشورها در بر دارد، گفت: در شرایط کنونی، توجیه اقتصادی در فناوری فضایی کشور فقط به پرتاب ماهواره های مخابراتی بازمی گردد.

ایرنا - فتح اله امی گفت: ایران در سال های اخیر در زمینه ساخت ماهواره کارنامه موفقی داشته و برای آینده باید بخش پرتاب ماهواره را تقویت کنیم.
وی درباره پرتاب ماهواره های حامل موجود زنده به فضا نیز گفت: این پروژه نیز باید به عنوان یک کار پژوهشی دنبال شود زیرا اگر در نهایت، بتوانیم انسان به فضا اعزام کنیم یک غرور ملی برای ما ایجاد می کند ولی هیچ درآمد و بهره اقتصادی برای کشور ندارد.
امی ادامه داد: قطعا توریست فضایی به ما مراجعه نمی کند بلکه به کشورهای صاحب تکنولوژی های پیشرفته که کپسول های حامل موجود زنده با اطمینان بیشتر (مانند سایوز) در اختیار دارند مراجعه خواهند کرد.
امی گفت: سالانه بیش از 250 میلیون دلار، برای اجاره ماهواره به منظور پخش برنامه های صدا و سیما پرداخت می شود که این مبلغ، به غیر از هزینه های سنگینی است که در بخش ماهواره های مخابراتی و ارتباطاتی به کشور تحمیل می شود.
وی تاکید کرد: تقویت پرتابگرهای ماهواره اهمیت بسیار زیادی دارد زیرا ما تا الان با پرتابگرهای فعلی توانستیم ماهوارهایی با وزن کمتر از 50 کیلوگرم را پرتاب کنیم درصورتیکه اکنون ماهواره های بالای 500 کیلوگرم در دنیا پرتاب می شود.امی درعین حال یادآور شد: تاکنون تمام پرتاب های ما در مدار پارکینگ یا لئو (اولین مداری که دور زمین قرار دارد) بوده که از حضیض (کمترین ارتفاع) 250 کیلومتر تا اوج (حداکثر ارتفاع) 400 کیلومتر را در بر می گیرد و هدف گذاری ما افزایش ارتفاع پرتاب ها به 36 هزار کیلومتر است.
مدیر گروه هوا فضای دانشگاه تربیت مدرس افزود: هدف ما پرتاب ماهواره هایی است که بتوانند با سرعت زمین گردش کنند بنابراین تقویت پرتابگرهای ماهواره باید به صورت یک استراتژی مهم در حوزه هوافضای کشور مطرح باشد.
به اعتقاد وی، توجه به حوزه پرتاب ماهواره می تواند درآمدهای خوبی برای کشور ایجاد کند و منجر به بازگشت سرمایه و توجیه اقتصادی در بخش فناوری های فضایی شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :