آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 52975
تاریخ انتشار : 18 خرداد 1393 12:30
تعداد بازدید : 898

وزارت اقتصاد و داریی مسوول شد

استقرار سامانه های اطلاعاتی برای مبارزه با پولشویی

وزیر اقتصاد پس از جلسه شورای عالی مبارزه با پولشویی در دولت جدید گفت: هم اکنون یکی از برنامه های مهم در مبارزه با فساد استقرار سامانه های جامع اطلاعات اقتصادی در وزارت اقتصاد است.

فناوران- وی افزود: در جلسه شورا درباره برقراری ارتباط میان سامانه های موجود در دستگاه های دیگر تصمیم گیری شد و این موضوع در اولویت اصلی وزارت اقتصاد و دارایی قرار گرفت.
وزیر گفت: جریان شفاف اطلاعات بین دستگاه های اقتصادی و تراکنش های بانکی از جمله مباحث مورد گفتگو در جلسه شورای عالی مبارزه با پولشویی بود. براساس نظر اعضای شورا،  شفاف سازی و جریان آزاد اطلاعاتی در اقتصاد یکی از راه های اجرای اقتصاد مقاومتی است.
وی افزود: شفاف سازی و جریان آزاد اطلاعات اقتصادی چشم اسفندیار فساد است و اگر بتوانیم سامانه های اطلاعات اقتصادی را ایجاد کنیم و به ویژه ارتباط میان این سامانه ها را برقرار کنیم تا اطلاعات در اختیار مردم قرار گیرد می تواند در ریشه کن کردن فساد و مبارزه با آن نقش اساس داشته باشد.
براساس این گزارش، جلسه شورای عالی مبارزه با پولشویی با حضور وزیر امور اقتصادی، وزیر دادگستری و رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در وزارت امور اقتصادی و دارایی برگزار و در ابتدای این جلسه گزارش دبیرخانه شورا درباره آخرین اقدامات صورت گرفته در سطح داخلی و بین المللی و بهترین اقدامات انجام شده درباره مبارزه با پولشویی ارایه شد.
در این گزارش با بررسی آخرین اقدامات انجام شده درباره اجرای قانون مبارزه با پولشویی و آیین نامه اجرایی آن بر اجرای سریع تر تضمین های دریافت شده در دستگاه های مشمول در این زمینه تاکید و همچنین درباره موضوعات مختلف سلامت در حوزه مالی بحث و گفتگو شد.
ارسال گزارش های کلاهبرداری های پیامکی به صورت مستقیم به پلیس آگاهی طبق بند 44 آیین نامه اجرایی، تعیین سقفی برای جابه جایی وجه نقد تا 15 میلیون تومان و معادل ارزی آن تا 10 هزار دلار برای هر انتقال در روز از جمله موارد مورد بحث در این جلسه بود.
همچنین بنابر اطلاعات کسب شده، گزارش های مشکوک درباره پولشویی به دادسرا ارسال شده که 27 درصد زمینه و منشا پولشویی مربوط به طرف غیر مجاز بوده و 25 درصد رابط ریالی در جرایم بوده است.
همچنین بنابراین گزارش ها از جرایم و فسادهای صورت گرفته 15 درصد مربوط قاچاق کالا، 12 درصد قاچاق ارز، 9 درصد قاچاق مواد مخدر، 8 درصد کلاهبرداری و 4 درصد سایر موارد تخلفات بانک شامل سرقت و قاچاق بوده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :