آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 53038
تاریخ انتشار : 19 خرداد 1393 10:16
تعداد بازدید : 935

در بزرگ‌ترین نمایشگاه بورس و بانک خاورمیانه

نخستین مرکز میانی گواهی دیجیتال کشور گشایش یافت

رییس سازمان اوراق بورس بهادار در مراسم گشایش هشتمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه تهران از گشایش نخستین مرکز میانی گواهی دیجیتال در کشور خبر داد.

فناوران- علی صالح آبادی افزود: این نخستین مرکز میانی است که سرمایه گذاران از اقصی نقاط جهان می توانند بدون حضور فیزیکی، در بازار سرمایه حضور داشته باشند و سرمایه گذاران با امضای دیجیتال معاملات خود را انجام دهند.
وی در مورد این نمایشگاه نیز گفت: 360 شرکت از کشورهای آلمان، سوییس، یونان، قبرس، کره جنوبی و ترکیه در این نمایشگاه حضور دارند که این استقبال پرشور در سایه سیاست های دولت در راستای تعامل با جهان صورت گرفته است.
صالح آبادی فضای این نمایشگاه را 20 هزار مترمربع عنوان کرد و افزود: این میزان نسبت به سال گذشته 20 درصد افزایش یافته، ضمن آنکه نمایشگاه صنعت مالی ایران برزگ ترین نمایشگاه صنعت مالی خاورمیانه و برای نخستین بار است که با این ابعاد، برگزار می شود.
علی عبداللهی، مدیر فناوری اطلاعات سازمان بورس و اوراق بهادار تهران نیز در این باره گفت: با گذراندن ممیزی های مختلف در وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان بورس و اوراق بهادار موفق به اخذ مجوز نخستین مرکز میانی دولتی صدور گواهی الکترونیکی شد.
وی افزود: با توجه به توسعه روزافزون فناوری اطلاعات و ارتباطات در بازار سرمایه و حرکت به سوی دیجیتالی شدن و تبادلات و تعاملات بدون کاغذ و مبتنی بر اینترنت، نیاز به فناوری هایی مانند امضای دیجیتال در این بازار به شدت حس می شود.
یداللهی افزود: از طرف دیگر اکثر تراکنش ها و تعاملات و ارتباطات در بازار سرمایه جنبه پولی و مالی دارد به همین خاطر امنیت آن و تأیید اعتبار و اصالت آن از جایگاه مهمی برخوردار است، بنابر این دلایل سازمان بورس به سمت استفاده از فناوری امضای دیجیتال و راه اندازی مرکز میانی پیش رفت که البته سازمان بورس و بازار سرمایه جزء پیشگامان بهره برداری عملیاتی از فناوری امضای دیجیتال در سیستم های خود محسوب می شوند.
مدیر فناوری اطلاعات سازمان بورس در مورد کاربرد این مرکز گفت: پس از طی مراحل مختلف، با فراهم کردن بسترهای سخت افزاری و نرم افزاری و انجام ممیزی ها، موفق به کسب مجوز راه اندازی نخستین مرکز دولتی صدور گواهی الکترونیک امضای دیجیتال شدیم که کاربردهای زیادی در بازار سرمایه دارد به خصوص در بخش معاملات برخط در سامانه های ستــان و سایر حوزه ها دارد.
وی در این باره افزود: با توجه به این مجوز می توانیم خدمات صدور گواهی الکترونیک برای سایر دستگاه های دولتی را هم داشته باشیم که البته در مراحل اول تمرکز بر مجموعه وزارت اقتصاد است.
عبداللهی در خصوص رویه سابق مجوز امضای دیجیتال گفت: سابق بر این روال این بود که دفاتر ثبت نام RA مدارک افراد متقاضی صدور امضای دیجیتال را دریافت می کردند و پس از احراز هویت، مدارک را به سازمان بورس ارسال و این سازمان پس از تأیید مدارک به مرکز میانی عام وزارت صنعت، معدن و تجارت ارسال می شد.
وی درباره رویه کنونی توضیح داد: هم اکنون با افتتاح نخستین مرکز دولتی صدور گواهی الکترونیکی، سازمان بورس و اوراق بهادار دو سناریو پیش رو دارد، نخست این که این دفاتر را در شرکت های کارگزاری دایر کند تا دسترسی به آنها آسان شوند و سناریوی دیگر این که این مراکز را در دفاتر خدمات الکترونیکی دولت راه اندازی کند.
مدیر فناوری اطلاعات سازمان بورس در مورد به مزایای استفاده از امضای دیجیتال گفت: با استفاده از فناوری امضای دیجیتال بستری ایمن برای تبادل اطلاعات و داده ها فراهم شده و بسیاری از تبادلات اطلاعات و تراکنش های بازار سرمایه که از جنس پولی و مالی هستند به صورت دیجیتالی انجام می شود .
وی با بیان این که تایید اعتبار و اصالت هویت فرستنده مسئله ای بسیار مهم است بیان داشت: تایید اعتبار هویت افراد که سابق بر این به صورت غیر دیجیتالی و با امضای فیزیکی انجام می شد پس از این به صورت دیجیتال صورت می گیرد تا از کاغذبازی ها و ارسال اطلاعات در عصر تکنولوژی جلوگیری شود.
عبداللهی در مورد زوایای حقوقی امضای دیجیتال گفت: از لحاظ حقوقی و فنی امضای دیجیتال کاملا مانند امضای فیزیکی بوده و از تمام حقوق و قوانین امضای فیزیکی برخوردار است و در تمامی مراجع قضایی نیز مورد قبول است.
براساس این گزارش هشتمین نمایشگاه بین المللی بورس، بانک و بیمه (FINEX2014) از دیروز با حضور معاون اول رییس جمهور، وزیر امور اقتصادی و دارایی، رییس کل بانک مرکزی و رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در محل دایمی نمایشگاه های بین المللی تهران آغاز به کار کرد.
این دوره از نمایشگاه با شعار «فاینکس، یک رویداد، صدها فرصت سرمایه گذاری» برگزار می شود


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :