آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 53041
تاریخ انتشار : 19 خرداد 1393 10:22
تعداد بازدید : 1125

منشور همکاری فی مابین اتاق بازرگانی ایران و وزارت ارشاد امضا شد

اعلام آمادگی وزارت ارشاد برای حل معضلات صنعت فاوا

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دیروز صبح برای دومین بار میهمان اعضای اتاق بازرگانی ایران بود و در فضایی صمیمی به بررسی مسایل و مشکلات فعالان اقتصادی در حوزه های مختلف به خصوص نشر دیجیتال و صنعت نرم افزار پرداخت.

 فناوران- در این نشست که بیش از سه ساعت به طول انجامید ضمن اینکه اعضای اتاق هر کدام به تشریح مسایل و مشکلات حوزه های مربوط به خود پرداختند و خواستار جدیت و اهتمام وزیر ارشاد برای برون رفت از این مشکلات شدند، منشور همکاری نیز بین اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ایران و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی امضا شد.
 این منشور با هدف توانمندسازی بخش خصوصی، رونق کسب و کار در حوزه اقتصاد فرهنگ و هنر و همچنین رقابتی شدن محصولات حوزه نشر دیجیتال در عرصه های بین المللی به امضای رییس اتاق بازرگانی ایران و وزیر ارشاد رسید.
 همزمان با امضای منشور همکاری فی مابین اتاق بازرگانی ایران و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرد: این وزارتخانه هرگونه همکاری برای حل معضلات صنعت فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال انجام خواهد داد.
وی در این نشست از بخش خصوصی خواست که جزییات مشکلات و موانع دست و پاگیر حوزه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال را تهیه کند و به وی ارایه دهند.

  واگذاری ستاد صیانت از فعالیت های فرهنگی به بخش خصوصی
علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دومین نشست صبحانه کاری با بخش خصوصی پس از شنیدن نظرات اعضای اتاق بازرگانی در خصوص پیشرفت حوزه رسانه های دیجیتال گفت: در حوزه رسانه های دیجیتال پیشرفت های وسیعی داشته ایم و مرکز فناوری اطلاعات وزارت ارشاد در تلاش است در این حوزه اهمیت بیشتری را به بخش خصوصی نشان دهد.
جنتی در خصوص فرایند نشر دیجیتال و کپی محصولات غیرمجاز در کشور گفت: واقعیت این است که در وزارت ارشاد به این منظور و با هدف جلوگیری از این اقدام ناپسند، ستاد حمایت و صیانت از فعالیت های فرهنگی از دوره های گذشته شکل گرفته است که متاسفانه مبنای قانونی ندارد.
وی افزود: این ستاد وظیفه اش مقابله با کارهای غیرقانونی در حوزه نشر کتاب و دیجیتال است. اما به نظرم تاکنون موفق عمل نکرده است.
وی ادامه داد: در تلاش هستیم که فعالیت های این ستاد را به صنوف مرتبط و بخش خصوصی واگذار کنیم، چون معتقدیم تشکل های بخش خصوصی آدم های قاچاقچی را بهتر از ما می شناسند.

  تدوین نقشه راه در مدیریت وزارت ارشاد
جنتی در مورد معضل طولانی بودن صدور مجوز در ارشاد نیز گفت: سعی کرده ایم در این وزارتخانه فرایند صدور مجوز را تسریع و تسهیل کنیم.
وی افزود: به طور مثال صدور مجوز برای تاسیس موسسات فرهنگی در سال های گذشته اغلب دو سال طول می کشید، اما امروز شاهدیم این فرایند به 30 تا 40 روز تقلیل یافته و تنها در حوزه صلاحیت فردی که می خواهد موسسه فرهنگی راه بیاندازد استعلام عدم سوء پیشینه وی با سرعت انجام می شود، و این فرایند سرعت صدور مجوز را افزایش داده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین در پاسخ به درخواست اعضای اتاق بازرگانی ایران مبنی بر تدوین نقشه راه در مدیریت وزارت ارشاد گفت: بدون تردید حرف اعضای اتاق بازرگانی در این حوزه بسیار درست است که باید دنبال شود البته اینجانب در این مدت درگیر آشنا شدن با بخش های مختلف وزارتخانه بودم اما اکنون در شرایطی قرار دارم که می توان بر روی سکویی ایستاد و نقشه راه تدوین کرد.


  تدوین نقشه راه توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال
محمدرضا طلایی رییس مجمع تشکل های فناوری اطلاعات و ارتباطات نیز در حاشیه دیدار با علی جنتی وزیر ارشاد گفت: این توانمندی در بخش خصوصی در حوزه فناوری ارتباطات و اطلاعات وجود دارد که مانند سال گذشته که نمایشگاهی را در کمتر از یک ماه با حضور 164 شرکت برگزار کرد، امسال نیز با قوت بیشتر برگزار کند.
وی با بیان اینکه دومین نمایشگاه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال شهریور ماه با مجوز سازمان توسعه تجارت ایران و با مدیریت اتاق بازرگانی ایران برگزار می شود، از تشکیل شورای سیاست گذاری این نمایشگاه در اتاق ایران خبر داد.
وی با ابراز خرسندی از اینکه برای دومین بار اقتصادی ها در کنار فرهنگی ها قرار گرفته اند، گفت: فناوری اطلاعات در جوامع امروز محور محرک توسعه اقتصاد است و هم باعث افزایش انتقال فرهنگ در داخل و خارج کشور می شود.
رییس مجمع تشکل های فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران همچنین تدوین نقشه راه توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال با تشکیل یک کار گروه مشترک میان اتاق بازرگانی ایران و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را خواستار شد.
طلایی در عین حال آماری از صادرات غیر رسمی نرم افزار ارایه کرد و گفت: طبق آمار غیر رسمی صادرات نرم افزار بیش از 400 میلیون دلار است و با توجه دولت به صنعت نرم افزار می توان صادرات نرم افزار را افزایش داد و فعالان اقتصادی را ترغیب به سرمایه گذاری در این بخش کرد.
وی همچنین تاکید کرد: تشکل ها باید در تصمیم گیری های وزارت ارشاد حضور داشته باشند تا باعث رشد این بخش در وزارتخانه شوند.

  رفع قوانین دست و پاگیر صادرات لوح فشرده
در همین حال رییس انجمن تولیدکنندگان نرم افزارهای تلفن همراه نیز از قوانین ومقررات دست و پا گیری که برای فعالان این حوزه وجود دارد سخن گفت و از وزیر خواست برای رفع آنها چاره اندیشی کند.
 قربانی عضو هیات مدیره انجمن ناشران دیجیتال هم با ابراز نارضایتی از عملکرد مرکز رسانه های دیجیتال گفت: این مرکز برای حمایت از فعالان حوزه نشر دیجیتال تاسیس شد اما دو سال است که حمایت ها کاملا قطع شده است.
نوروزی رییس اتحادیه لوح فشرده نیز در این نشست گفت: ایران بزرگترین تولیدکننده لوح فشرده در خاورمیانه است اما قوانین موجود مانع از صادرات این محصول می شود.

  تشکیل کارگروه برای اجرای مفاد توافق نامه
رییس اتحادیه صادرکنندگان نرم افزار همچنین در پایان این نشست در گفت وگو با فناوران این جلسه را گامی مهم در جهت تحقق اهداف دولت در خصوص اقتصاد فرهنگ و واگذاری امر تصدی گری در حوزه های مختلف به بخش خصوصی واقعی عنوان کرد.
محمدرضا طلایی افزود: در این جلسه که از مدت ها پیش برنامه ریزی شده بود، تفاهم نامه ای امضا شد که در آن وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اتاق ایران، از طریق تشکل های ثبت شده در اتاق، در حوزه های مختلف همکاری خواهند کرد.
به گفته وی، در این تفاهم نامه، پیش بینی شده است کار گروهی، اجرایی شدن موضوعات مورد نظر در تفاهم نامه را پیگیری کند از این رو به زودی کارگروه مربوطه تشکیل خواهد شد.
وی با بیان اینکه وزیر بیشترین وقت را برای فناوری اطلاعات گذاشته است، گفت: قبل از امضای این تفاهم نامه همکاری وزارت ارشاد با اتاق ایران و تشکل های آن به طور عملی، در نمایشگاه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال، شروع شده بود و در این نشست نیز وزیر ارشاد اعلام کرد که امسال نیز از نمایشگاه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال حمایت خواهد کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :