آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 53210
تاریخ انتشار : 21 خرداد 1393 11:19
تعداد بازدید : 841

در نشست موانع اجرای شبکه ملی اطلاعات مطرح شد

زیرساخت وظایف اصلی را رها کرده و اینترنت می فروشد

عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی راهکار ایجاد این شبکه ملی اطلاعات را 9 مورد شامل ایجاد مراکز IXP، ایجاد مراکز CDN (توزیع محتوا)،احراز هویت به صورت ملی، رفع کمبود IP از طریق استفاده مجدد از IP ها، ارایه پهنای باند رایگان به دیتاسنترها یا خرید ترافیک از آنها، حمایت منطقی از اپراتورهای داخلی و تولیدکنندگان دانش بنیان، تسهیل ریال الکترونیکی به عنوان پول مجازی در فضای مجازی، شفاف سازی مقررات حقوقی شرکت ها که فعالان حوزه تنها به یک مرجع قضایی پاسخ گو باشند و ارایه خدمات اینترنت نوجوان، عنوان کرد.

خبرگزاری فارس - علیرضا شاه میرزایی در خصوص اقدام وزارت ارتباطات برای ایجاد دیتاسنترهای استانی، گفت: اصل ایجاد دیتاسنترهای استانی اشتباه است، درحالی که امریکا دیتاسنترهای خود را در کانادا و دیگران در سیبری ایجاد می کنند، دولت قبل در هوای گرم و شرجی اهواز دیتاسنتر ساخته است و به مناسبت روز ارتباطات آن را دوباره افتتاح می کند.
شاه میرزایی  گفت: وزارت ارتباطات به تنها حوزه ای که دسترسی دارد، شرکت زیرساخت است، آنها آرزوی بازگشت شرکت مخابرات به وزارتخانه را دارند و می گویند حداقل شرکت زیرساخت را برای خود نگه داریم.
عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی گفت: شرکت ارتباطات زیرساخت شرکت مادر ارتباطات است که وظیفه نگهبانی از مرزهای اینترنتی را برعهده دارد؛ اما از این عنوان تفاسیر متعددی برداشت می شود. در اینکه گیت وی بین الملل حاکمیتی است، شکی نیست اما شرکت زیرساخت پهنای باند می فروشد و شبکه بین استانی را اداره می کند در حالی که به استناد مدارک، وظایف متعدد اصلی خود را رها کرده یا بسیار عقب است.
وی ادامه داد: آنها با ایجاد مراکز IXP (نقاط تبادل ترافیک) مخالفت دارند و فکر می کنند با راه اندازی این مراکز درآمدشان کم می شود؛ از این رو کار دو ماهه را دو سال است که انجام نمی دهند. مدیران یا اطلاع ندارند یا از عدم اطلاع مدیران کلان سوءاستفاده می کنند.

 وزارت ارتباطات نمی داند درباره شبکه ملی اطلاعات چه کند
رییس دفتر فناوری های نوین مرکز پژوهش های مجلس نیز در نشست موانع اجرای شبکه ملی اطلاعات با بیان اینکه وزارت ارتباطات نمی داند درباره شبکه ملی اطلاعات باید چه کند گفت: ایراد تخصیص بودجه هزار و 200 میلیارد تومانی برای شبکه ملی اطلاعات تفکیک نشده بودن آن است.
مهدی فقیهی گفت: عکس العمل وزارت ارتباطات در چند سال سپری شده از برنامه پنجم نشان می دهد که این وزارتخانه نمی داند درباره شبکه ملی اطلاعات باید چه کند. هر بار این وزارتخانه یک توپولوژی (پیکربندی) از این شبکه ارایه می دهد که به همه نوع شبکه شباهت دارد.
رییس دفتر فناوری های نوین مرکز پژوهش های مجلس افزود: دلایلی که این وزارتخانه درباره تاخیر به مجلس ارایه می دهد دو سال نداشتن بودجه و دو سال ترس از ادغام است.وی ادامه داد: در ترسیم شبکه ملی اطلاعات در شورای عالی فضای مجازی نیز از سازمان ها سوال شد که چه سرویس هایی را می توانند روی این شبکه ارایه کنند؛ اما باید ریزه کاری های اساسی از جمله نحوه اتصال به این شبکه، زیرساخت و دیتاسنترها مشخص شود.

 هزار و200 میلیارد تومان بودجه تفکیک نشده
فقیهی در برابر انتقاد از تخصیص بودجه زیاد برای وزارت ارتباطات، گفت: رقم بودجه وزارت ارتباطات گزاف نیست. ایراد وارده به مجلس این است که تفکیک نشده هزار و200 میلیارد تومان مصوب شبکه ملی اطلاعات برای زیرساخت، خدمات یا کاربرد هزینه شود.
رییس دفتر فناوری های نوین مرکز پژوهش های مجلس افزود: اختصاص 2 هزار و 500 میلیارد تومان به وزارت ارتباطات بر اساس قانون بوده است. مجلس دو بحث قانونگذاری و نظارت را برعهده دارد که هم اکنون تنها از طریق کمیسیون صنایع و کمیته ICT بر عملکرد وزارت ارتباطات نظارت می شود.

 فروش اینترنت ایران به یک سوم قیمت به افغانستان
وی گفت: قیمت اینترنت از گیت وی تا مصرف کننده 25 برابر می شود و این نشان می دهد شرکت ارتباطات زیرساخت گران اداره می شود در حالی که این شرکت همین پهنای باند را به افغانستان به یک سوم قیمت می فروشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :