آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 53225
تاریخ انتشار : 21 خرداد 1393 13:36
تعداد بازدید : 798

اخطار اتحادیه تجهیزات مخابراتی به موبایل‌فروشان:

فروشندگان گوشی های بدون گارانتی جریمه می شوند

رییس اتحادیه صنف دستگاه های مخابراتی و ارتباطی تهران اعلام کرد: از این پس فروشندگان گوشی های بدون گارانتی جریمه می شوند. ایسنا- غلامحسین کریمی اعلام کرد: توصیه اکید ما به خریداران گوشی های تلفن همراه آن است که هنگام خرید توجه داشته باشند حتما فاکتور فروش، مهر فروشگاه روی فاکتور و گارانتی گوشی را دریافت کنند، چرا که این سه مورد اهمیت بسیاری دارد. وی با تاکید بر این که لازم است در حوزه موبایل نوعی تجمیع صورت بگیرد، توضیح داد: در حال حاضر چندین اتحادیه و صنف در حوزه موبایل فعالیت می کنند که همین مساله مشکلات متعددی ایجاد کرده است به هرحال فناوری موبایل پیچیده است که رشته های مختلفی به آن مربوط می شود و لازم است تمام این رشته ها زیر یک سقف با یکدیگر به فعالیت بپردازند و از آنجایی که زیرساخت این حوزه مخابراتی است اتحادیه تجهیزات مخابراتی مرجع مناسبی برای پیگیری این موضوع است. کریمی همچنین عنوان کرد: در حال حاضر حدود 90 تا 95 درصد گوشی های موبایل داخل بازار به طور قاچاق وارد کشور شده و حتی بنا بر اظهارات کارشناسان دولتی وقتی چنین شرایطی ایجاد می شود، از این بازار سودی نصیب دولت نمی شود و تعرفه گمرکی مشخصی از وارد کنندگان این گوشی ها دریافت نمی شود.
 ساماندهی بازار به دست اتحادیه
رییس اتحادیه تجهیزات مخابراتی با تاکید بر این که در این زمینه مقصر اصلی خود دولت به شمار می رود، ادامه داد: اگر دولت این مساله را به اتحادیه ما بسپارد قطعا بازار موبایل را ساماندهی خواهیم کرد و ظرف کمتر از شش ماه کاری خواهیم کرد که حتی یک گوشی قاچاق هم در بازار وجود نداشته باشد به شرط آنکه دولت همکاری های لازم را با اتحادیه ما داشته باشد و تعرفه های گمرکی را به همان چهار درصد گذشته بازگرداند.
وی همچنین عنوان کرد: زمانی در سال 84 یک گوشی قاچاق هم در بازار نبود و حتی اگر فردی می خواست از یک کشور خارجی به عنوان هدیه گوشی تلفن همراه با خود بیاورد حس می کرد که منفعتی در این کار برایش حاصل نمی شود و با خرید از داخل کشور می تواند از گارانتی بهره مند شود. اما پس از مدتی با افزایش تعرفه های گمرکی از چهار درصد به 60 درصد شرایط به کلی تغییر کرد و بازار که پیش از آن فاقد جنس قاچاق بود به یکباره مملو از گوشی های قاچاق
شد.
کریمی ادامه داد: نکته جالب آنکه این اتفاق در شرایطی افتاد که هنوز یک خط تولید موبایل هم در داخل کشور وجود نداشت، اما برای حمایت از تولید تعرفه ها به یکباره افزایشی چشمگیر پیدا کرد و مشکلات چنین بزرگ را برای بازار و مردم ایجاد کرد.
 لزوم نظارت بر  بازار توسط یک صنف واحد
رییس اتحادیه تجهیزات مخابراتی در بخشی دیگری از سخنان خود با تاکید مجدد بر این که لازم است در حوزه موبایل یک صنف واحد به پیگیری اوضاع بپردازد، گفت: اگر دروغ و لابیگری نباشد تمام مشکلات قابل حل است. من نمی دانم اکنون واقعا گوشی موبایل چه ربطی به اتحادیه صوت و تصویر دارد که بخشی از کار زیر نظر این اتحادیه قرار گرفته است. در اتحادیه ما اگر یکی از اعضاء به اندازه سرسوزنی خلاف انجام دهد قطعا این موضوع پیگیری می شود اما وقتی چند اتحادیه وجود داشته باشد امکان کنترل سخت تر می شود.

90 درصد از تخلفات مربوط به واحد های صنفی بدون جواز
وی ادامه داد: در حال حاضر در شوراهایی که ما برای رسیدگی به مشکلات مردم در زمینه گوشی های تلفن همراه راه اندازی کرده ایم حدود 90 درصد از تخلفات مربوط به واحد های صنفی بدون جواز و یا واحد هایی که جواز خود را از اتحادیه صوت و تصویر گرفته اند مربوط می شود.
کریمی گفت: ما برای ارائه ی جواز به یک فرد تعهدات لازم را از او می گیریم و در اتحادیه خود حداقل 70 تا 80 درصد کارشناس داریم، اما آیا در اتحادیه صوت و تصویر کارشناسی در این زمینه حضور دارد؟ من به شما قول می دهم که چنین کارشناسی در این اتحادیه وجود ندارد.
رییس اتحادیه تجهیزات مخابراتی در بخش دیگری از صحبت های خود اظهار کرد: اکنون اگرچه گفته می شود تعرفه واردات به 20 درصد کاهش پیدا کرده اما از سوی دیگر تعرفه های مربوط به ارزش افزوده از شش درصد به هشت درصد رسیده است که خود این موضوع دلیلی بر افزایش تعداد گوشی های قاچاق خواهد بود با این وجود ما با اعمال فشار بر اعضای اتحادیه خود این گونه اعلام کرده ایم که اگر این اعضاء جنسی را بدون گارانتی به فروش برسانند با آنها برخورد خواهیم کرد در حالی که خود ما هم می دانیم این شرایط واقعا سختگیرانه است و اعضای صنف ما بابت این موضوع اذیت می شوند.
وی همچنین عنوان کرد: اکنون عده ای تحت عنوان تحریم ها در ارایه خدمات خود کوتاهی هایی می کنند، اما واقعا در شرایط فعلی بحث تحریم ها خیلی تاثیر گذار نیست و شاید نوسان نرخ ارز بیش از تحریم ها در بازار ما ایجاد مشکل کند، اما به هرحال عده ای با استفاده از این بهانه در ارایه خدمات به مشتریان کوتاهی می کنند، اما توصیه ما به خریداران آن است که حتما پیش از خرید گوشی تلفن همراه از داشتن گارانتی آن مطمئن شوند، چرا که در صورت دارا بودن گارانتی پس از استفاده بسیاری از مشکلات احتمالی پیش آمده برای گوشی قابل پیگیری و رفع خواهد بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :