آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 53315
تاریخ انتشار : 24 خرداد 1393 10:0
تعداد بازدید : 862

رونمایی از نخستین ارتباط مسقیم بین مغز یک موجود زنده و کامپیوتر در FIFA 2014

جام جهانی با شوت روبات- انسان آغاز شد

در جام جهانی فوتبال 2014 که پنجشنبه شب گذشته آغاز شد، اولین شوت توسط یک اسکلت روباتیکی که با مغز انسان کنترل می شود، زده شد.
BBC- یکی از نکات جالب توجه درباره مراسم افتتاحیه این دوره از مسابقات فوتبال، شوت زدن یک معلول بود که به کمک روبات و ارتباط مستقیم بین مغز انسان و ماشین میسر شد.
جولیان پینتو 29 ساله که از کمر به پایین کاملا فلج است، شوت سمبولیک این جام جهانی را با پای روباتیکی که با مغزش آن را کنترل می کند، زد. اسکلت روباتیک وی توسط تیمی متشکل از 150 محقق و با رهبری عصب شناس برزیلی با نام موگوئل نیکوللیس (Miguel Nicolelis) ساخته شده است.
البته چند سال قبل، این محققان عصب شناسی دانشگاه دوک آمریکا موفق به ساخت نسخه آزمایشی از اولین رابط کاربری شدند که ارتباط مستقیم بین مغز یک میمون و تجهیزات مصنوعی برقرار می کرد و آن را “رابط کاربری مغز-ماشین آنی” معرفی کردند.
این محققان در واقع موفق شدند اولین ارتباط مسقیم بین مغز یک موجود زنده و کامپیوتر را از طریق پیام های عصبی مغز برقرار کنند. هدف از این تحقیقات که در قالب پروژه “راه رفتن مجدد” در دانشگاه دوک آمریکا پیگیری می شود، این است که بشر بتواند به کمک مغز فرمان های حرکتی و کنترلی را به صورت مستقیم به ماشین ارسال کند که از طریق آن بتواند افرادی که به دلیل حادثه یا بیماری دچار نقص عضو شده اند، به زندگی بازگرداند.
دانشگاه دوک در ادامه تحقیقات خود و بعد از موفقیت در ارتباط مغز میمون با ماشین، تحقیقات خود را وارد مرحله جدیدی یعنی ارتباط مغز انسان و ماشین کرد و فصل جدیدی در ماجراجویی های خود در اقیانوس علم آغاز کرد.
این تیم تحقیقاتی با هدف نشان دادن نتایج این پروژه، با هماهنگی فیفا، تصمیم گرفتند مراسم آغازین جام جهانی با ضربه توپ یک معلول که تجهیزات کامپیوتری و مکانیکی به او متصل شده بود، آغاز شود تا همه افراد جهان که می خواهند این بازی ها را پیگیری کنند، شاهد این پیشرفت بی نظیر باشند.
جایی که مغز به طور مستقیم فرمان ضربه را به توپ ارسال می کند و کامپیوتر فرمان حرکتی مغز را دریافت، ترجمه و عمل ضربه را انجام می دهد.
میگوئل نیکوللیس از دانشگاه یورک و سرپرست پروژه “راه رفتن مجدد” بعد از اینکه این نمایش با موفقیت در مراسم آغازین جام جهانی انجام شد، بسیار هیجان زده شده و در شبکه اجتماعی خود اینگونه احساس خود را بیان کرد: ما انجامش دادیم! شاید در ذهن شما این یک حرکت ساده و ناچیز باشد که یک فرد تنها یک نوک پا به توپ زده است، ولی باید بدانید همین حرکت ساده جزو پیچیده ترین موفقیت هایی است که بشر در علم به آن دست یافته است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :