آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 53316
تاریخ انتشار : 24 خرداد 1393 10:2
تعداد بازدید : 818

رییس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران:

توافق جدید مالیاتی اصناف و دولت مشکلی از صنف IT حل نمی کند

سرانجام پس از جلسات متعدد میان اصناف و تشکل های صنفی با سازمان امور مالیاتی کشور، اواخر هفته گذشته رییس اتاق اصناف اعلام کرد که در خصوص نحوه پرداخت مالیات سال 93 با سازمان امور مالیاتی به توافق رسیده است. هرچند توافق حاصله برای برخی صنوف رضایت بخش بود و علی فاضلی از آن به عنوان توافقی برد- برد یاد کرد اما رییس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران به صراحت عنوان کرد که این توافق را قبول ندارد چراکه مشکلی از دوش صنف فناوری اطلاعات برنمی دارد.

فناوران- براساس توافق صورت گرفته بین اتاق اصناف و سازمان امور مالیاتی چنین مقرر شد که 40 درصد مالیات ها به صورت نقدی و الباقی در 6 قسط توسط مودیان تا پایان دی ماه سال جاری مطابق با یک برنامه زمان بندی پرداخت شود.
فاضلی رییس اتاق اصناف پس از توافق با سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه مالیات های امسال 4، 9 و 14درصد افزایش خواهد داشت، گفت: آن دسته از مودیانی که بین یک تا سه میلیون تومان مالیات
می پردازند، مشمول 9 درصد افزایش مالیات خواهند شد و آن دسته از مودیانی که از سه میلیون  تومان به بالا مالیات پرداخت می کنند با 14 درصد افزایش مالیات روبرو خواهند شد.

 توافق حاصله را قبول نداریم
در همین رابطه سیدمهدی میرمهدی در گفت و گو با فناوران تاکید کرد: توافق میان اتاق اصناف و سازمان امور مالیاتی شاید مورد قبول برخی صنوف باشد اما مود تایید صنف فناوری اطلاعات نیست.
وی افزود: صنف IT هیچگاه یک میلیون و سه میلیون تومان مالیات پرداخت نکرده وهمواره مالیات ها بیش از این رقم بوده است. بنابراین با توافق صورت گرفته مالیات صنف 14 درصد افزایش خواهد یافت.
میرمهدی اضافه کرد: این توافق نه تنها مشکلی از مشکلات صنف رایانه کم نمی کند بلکه به مشکلات ما نیز می افزاید.
رییس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران همچنین با بیان اینکه مبنای تعیین مالیات مشخص نیست و برگ قطعی داده نمی شود، گفت: حالا صنف نه تنها  مشکل افزایش 14درصدی مالیات ها را دارد بلکه هنوز برگ قطعی مالیات های سال قبل را نیز دریافت نکرده
است.
وی تاکید کرد: اگر سازمان امور مالیاتی برگه قطعی مالیات را به مودیان ارایه می کرد افزایش نرخ مالیات تا حدی قابل قبول بود.

 توپ را در زمین اتحادیه ها انداخته اند
یکی دیگر از مواردی که مورد تایید رییس اتحادیه نیست، بحث نمونه گیری مالیاتی است. بر اساس این توافق  مودیانی که تا سقف یک میلیون تومان مالیات پرداخت می کنند، چهار درصدشان مشمول نمونه گیری مالیاتی خواهند شد و مودیانی که بین یک تا سه میلیون مالیات می پردازند مشمول 5 درصد و همچنین مودیانی که بیش از 3 میلیون تومان مالیات می پردازند مشمول 8 درصد نمونه گیری مالیاتی خواهند
شد.
میرمهدی در این خصوص گفت: در سال گذشته که سازمان امورمالیاتی باید 4درصد از اعضا را نمونه برداری می کرد بیش از 90 درصد را نمونه گرفت، اکنون که 8درصد شده است احتمالا تمام صنف نمونه برداری خواهند شد.
وی افزود:  همچنین طبق سخنان رییس اتاق اصناف، براساس توافقی که با سازمان امور مالیاتی انجام شده  از این پس مطابق با لیستی که توسط اتحادیه ها ارایه می شود بحث نمونه گیری انجام خواهد شد که با این اقدام  فقط توپ را در زمین اتحادیه ها انداخته اندنظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :