آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 53317
تاریخ انتشار : 24 خرداد 1393 10:4
تعداد بازدید : 834

مشکلات واردکنندگان نوت‌بوک و گوشی موبایل کمرنگ می‌شود

بوی بهبود می آید

واردکنندگان کالاهای کامپیوتری سالهاست با مشکلات وارداتی بسیاری مواجه هستند. مشکلاتی نظیر کندی روند واردات کالاهای کامپیوتری به دلیل برخی سخت گیری های گمرکی، اعمال تغییرات گاه و بی گاه تعرفه ای، افزایش هر از چندگاه هزینه های جانبی و وضع ناگهانی قوانین و مقررات جدید وارداتی . مشکلاتی که به گفته آنها، طی سالهای اخیر نه تنها به آنها رسیدگی نشده است، بلکه طی دو سال اخیر بیشتر نیز شده و به بازار صدمه زده اند . به همین دلیل در دو سال اخیر فریاد اعتراض واردکنندگان کالاهای گوناگون، از جمله حوزه آی تی به گوش می رسید. اما گویا این اواخر مسئولین تصمیمات جدیدی در مورد ورود برخی از کالاهای کامپیوتری و دیجیتالی گرفته اند که این بار به مذاق واردکنندگان خوش آمده است. تصمیم های جدیدی که گویا پروسه پرپیچ و خم برخی از کالاهای کامپیوتری و دیجیتالی را کمی هموار کرده و بارقه هایی از امید در دل فعالان بازار و همچنین خریداران به وجود آورده است. می خواهید در این مورد بیشتر بدانید؟ این گزارش را بخوانید:

مریم عسگری
در آخرین روزهای هفته ای که گذشت، اخباری در رابطه با خروج نوت بوک و گوشی موبایل از لیست کالاهای «هدف قاچاق» و ارائه تسهیلات گمرکی به واردکنندگان این کالاها منتشر شد.
رییس مجمع عالی واردات با اعلام این موضوع به خبرگزاری فارس اعلام کرده است: واردکنندگان نوت بوک و گوشی موبایل که تا پیش از این مجاز به ارائه ضمانت نامه بیمه ای به گمرک نبودند و حتما باید پول یا وثیقه بانکی به گمرک ارائه می کردند، از این پس از برخی تسهیلات گمرکی برخوردار شوند.
این تسهیلات که به گفته یک کارشناس گمرک شامل قبول ضمانت نامه بیمه ای و یا بانکی ، بابت پرداخت حقوق گمرکی واردکنندگان از سوی گمرک است قرار است به واردکنندگان پرمخاطب ترین کالاهای حوزه دیجیتال که گوشی موبایل است و همچنین نوت بوک تعلق  گیرد.
محمد حسین برخوردار اعلام کرده است: اجرای این دستورالعمل از تاریخ هفدهم خرداد از سوی ریاست گمرک لازم الاجرا خوانده شده است.

امید در دل بازار جوانه زد
انتشار این خبر موجی از امید را در دل فعالان و واردکنندگان کالاهای کامپیوتری و دیجیتالی و همچنین خریدارن به وجود آورده است.
امید به ورود بدون مانع این کالاها و ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضا و البته کاهش قیمت!
به گفته کارشناسان: اگر چه اعلام شده است از هفدهم خرداد ماه این دستورالعمل از سوی گمرک اجرا می شود، ولی تا کنون واردکنندگان به روال سابق عملیات واردات را انجام می دهند.
در هر صورت به گفته کارشناسان: در صورت تحقق این امر، واردکنندگان نوت بوک و گوشی که تا پیش از این با موانع وارداتی زیادی مواجه بودند، از این پس می توانند محموله های خود را با سهولت بیشتری وارد بازار کرده و در نتیجه حجم موجودی در بازار افزایش می یابد.
روزبه سعدی یک کارشناس بازار در این باره می گوید: تسهیل امر واردات به کاهش حجم قاچاق در کشور منجر می شود و این یک اتفاق خوب برای بازاری ایست که سالهاست به کالاهای قاچاق آلوده است.
به گفته این کارشناس: تا پیش از این واردکنندگان نوت بوک و گوشی موبایل ناچار بودند تمام حقوق گمرکی و هزینه های جانبی را یکجا به گمرک پرداخت و پس از آن محموله های خود را ترخیص کنند. اما از این پس واردکنندگان می توانند با ارائه ضمانت نامه معتبر بانکی به گمرک اجناس خود را ترخیص و پس از گذشت مدتی معین برای پرداخت بدهی خود به گمرک اقدام کنند.
این کارشناس افزود: چنین اتفاقی سریع شدن روند واردات و ترخیص کالا، افزایش موجودی بازار و کاهش قیمت ها را در بازار در پی خواهد داشت.
 زیرا یکی از دلایل رشد قیمت ها در بازار کاهش موجودی کالاهاست و در صورت افزایش حجم موجودی کالاها در بازار قیمت ها منطقی می شوند.نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :