آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 53319
تاریخ انتشار : 24 خرداد 1393 10:11
تعداد بازدید : 842

وزیر ارتباطات ایران در اجلاس WSIS+10:

راهبری اینترنت مهم ترین موضوع جامعه اطلاعات است

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران، در سخنرانی اش در اجلاس WSIS+10 بر اهمیت راهبری اینترنت و نقش آفرینی برابر تمامی کشورها در این زمینه تاکید کرد.

فناوران- محمود واعظی که به عنوان سخنران دوم در اجلاس WSIS+10 پس  از وزیر فناوری اطلاعات اتیوپی سخن می گفت، خواستار عمل به بیانیه ژنو مبنی بر نقش آفرینی و مسوولیت یکسان کشورها در زمینه راهبری اینترنت شد.
محمود واعظی با بیان اینکه برای من مایه خوشبختی است که در اجلاس سطح بالای WSIS در ژنو سخن می گویم گفت: ما تلاش های انجام شده از سوی دبیرکل ITU، دکتر حمدون توره و دیگر افراد به خاطر فداکاری شان  در طول این سال ها را ارج می نهیم.
وی افزود:جمهوری اسلامی ایران بر اهمیت پیاده سازی کامل هر دو فاز WSIS شامل همکاری توسعه یافته با مشارکت همگان، به ویژه کشورهای در حال توسعه تاکید می کند. و جمهوری اسلامی ایران اعتقاد دارد که جامعه اطلاعات مردم مدار، دربرگیرنده و توسعه محور می تواند در دسترسی به اهداف توسعه ای مورد توافق بین المللی، شامل بیانیه هزاره موثر واقع شود و باید به منظور پاسخگویی به چالش های جدید حاصل از فناوری های اطلاعات و ارتباطات، نقش اش را در برنامه توسعه ای پس از 2015 حفظ کند.واعظی گفت: می خواهم که نگرانی مان را درباره شکاف دیجیتال بین کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه ابراز کنم. در این رابطه نیاز به اقداماتی برای حصول اطمینان از دسترسی به فناوری های اطلاعات و ارتباطات توسط همگان داریم که باید نتیجه آن حمایت از تلاش های ملی در کشورهای در حال توسعه در این زمینه از طریق ایجاد، توسعه و تقویت ظرفیت ها برای تضمین حضور آنها در تمامی زمینه های جامعه اطلاعات جهانی باشد.
وی گفت:جمهوری اسلامی ایران بر مرکزیت مجمع عمومی سازمان ملل متحد در مراقبت کلی از  پیاده سازی WSIS، همان گونه که در برنامه تونس به رسمیت شناخته شد، تاکید مجدد می کند. اهمیت و جهان شمولی جامعه اطلاعات و مسایل اش در زمینه حق حاکمیت کشورها، وجود چنین مراقبتی را از طریق یک فرایند بین الدولی ضروری می کند.
وزیر ارتباطات در رابطه با راهبری اینترنت گفت: ایران معتقد است که راهبری اینترنت مهم ترین بخش از جامعه اطلاعات است و باید براساس بیانیه ژنو در رابطه با آن عمل شود که مطابق آن، تمامی دولت ها باید نقش و مسوولیت برابر در مسایل سیاست گذاری بین المللی مرتبط با اینترنت داشته باشند.
وی گفت :علاقه مند هستم که برخی از مهم ترین طرح های مرتبط با اهداف اجلاس سران درباره جامعه اطلاعات (WSIS) را که در سه ماه گذشته در جمهوری اسلامی ایران به انجام رسیده را به اطلاع شما
 برسانم.
وی افزود: فراهم سازی اینترنت پرسرعت برای 6هزارو 500 روستا و ایجاد 7 مرکز داده ملی اینترنت (IDC)وایجاد بیش از 10 هزار مرکز ICT روستایی که امکان دسترسی به خدمات ICT محور در این مناطق را محقق می کنداز جمله اقدامات 3 ماه اخیر ایران است.
وی افزود:ایجاد شبکه ملی مدارس ایران و شبکه ملی علمی و فناوری ایران، برای برقراری اتصال مدارس و دانشگاه ها،برقراری خدمات دولت الکترونیکی، تسریع توسعه شبکه ملی اطلاعات ایران (ININ)، که منجر به گسترش محتوا و خدمات بومی برای مردم می شود از دیگر طرح های مرتبط با اهداف اجلاس سران درباره جامعه اطلاعات (WSIS) است که در سه ماه گذشته در جمهوری اسلامی ایران به انجام رسیده.
وی ادامه داد: در این رابطه ما سرمایه گذاری ها و فعالیت های بخش خصوصی در پیشبرد اهداف شبکه ملی اطلاعات ایران را مورد حمایت قرارداده و استقبال می کنیم.نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :