آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 53321
تاریخ انتشار : 24 خرداد 1393 10:17
تعداد بازدید : 757

ارایه پیش نویس سند اخلاق فناوری اطلاعات و ارتباطات در اجلاس سران جامعه اطلاعاتی 2014

پیش نویس سند اخلاق فناوری اطلاعات و ارتباطات در قالب یک کتاب و به دو زبان فارسی و انگلیسی منتشر و در اختیار شرکت کنندگان در دومین نشست مقدماتی هیات ایرانی در اجلاس سران جامعه اطلاعاتی گذاشته شد.
undefined


واحد ارتباطات دبیرخانه شورای عالی اطلاع رسانی-پیش نویس این سند شامل 9حوزه است كه با ترسيم چشم انداز، ماموریت و راهبردهاي اصلی تعيين شده است.
اولین حوزه راهبردی تعیین شده در این پیش نویس مربوط به “گم نامی در فضای مجازی” است؛ یكی از ویژگی های دنیای مجازی كه می تواند هم به عنوان فرصت و هم تهدید به شمار آید امكان ناشناخته ماندن و گم نامی افراد است. این ویژگی ممكن است انسان هایی را كه مستعد رذایل اخلاقی هستند، به پیشروی از این راه ترغیب كند. اما از سویی دیگر می توان آن را به عنوان زمینه ای برای رشد فضایل اخلاقی در انسان ها نیز به شمار آورد. با فراهم آمدن زمینه های لازم، افراد جامعه می توانند از این امكان در راستای ارتقاء فضایل اخلاقی و دوری از رذایل بهره جویند.

 حریم خصوصی در فضای مجازی
 دومین حوزه راهبردی شامل “حریم خصوصی در فضای مجازی” است؛ مساله حریم خصوصی در فضای مجازی یكی از پیچیده ترین مسایل اخلاق فناوری اطلاعات به شمار می رود. برخی از صاحب نظران آنرا در کنار سه اصل دیگر یعنی مالکیت معنوی، صحت و دقت و در دسترس بودن برای تنظیم ضوابط اخلاقی فضای مجازی کافی می دانند. از آنجا كه این مساله علاوه بر جهات مختلف مانند مسایل مالی یا بهداشتی با آبروی یک فرد یا یک خانواده ارتباط پیدا می كند که حفظ آن یکی از مهم ترین مقاصد اخلاق اسلامی و شریعت است، ولی از سوی دیگر گاهی ضرورت های اجتماعی نقض آنرا مجاز می دارد. اتخاذ موضعی معتدل که در چارچوب آموزه های اخلاقی اسلامی باشد و هم حیثیت فرد و خانواده را تضمین کند و هم از جنبه اجتماعی معقول باشد و بتوان آن را ملاكی برای عمل قرار داد، نیازمند دقت های چندجانبه است.

 گردش آزاد اطلاعات در فضای مجازی
حوزه راهبردي بعدي به بحث “گردش آزاد اطلاعات در فضای مجازی” مي پردازد. مقصود از اطلاعات در این بخش، همه آن داده های تحلیل شده و دانسنتی هایی است که برای فهم وضع موجود، ترسیم وضع مطلوب و تعیین راه و شیوه های رسیدن به وضع مطلوب، به کار می آید و به ما کمک می کند تا فاصله بین نظر و عمل و شکاف بین پندار و کردار را بر طرف کنیم. اطلاعات هنگامی این نقش را ایفا می کند که از حالت راکد، بایگانی شده، انحصاری، بسته، محدود و یا به صورت گسسته بیرون آید و در جامعه و در میان همه تصمیم گیران و کسانی که متأثر از آن ها هستند به چرخش درآید و همه کسانی که در رسیدن به وضع آرمانی می کوشند بتوانند کار خود و پیامدهای آن را در آینه اطلاعات ببینند. این کار مستلزم چرخش یا گردش آزاد اطلاعات است”.

 مالكیت معنوی در فضای مجازی
حوزه های راهبردی “مالكیت معنوی در فضای مجازی”، “نقش فناوری اطلاعات در تحکیم نهادهای مدنی، مشارکت عمومی و اقتدار دولت” ،” پژوهش در فضای مجازی”، “بازی های رایانه ای”، “آیین نامه های اخلاقی”و “كودكان، نوجوانان و جوانان در فضای مجازی” از دیگر راهبردهای نه گانه شناسایی شده در این سند است که چشم انداز، ماموریت ها و راهبردهای اصلی در آنها تعیین شده است.گفتنی است تاکنون تعداد بسياري از منابع خارجی مرتبط با حوزه اخلاق در فناوري اطلاعات گردآوری شده است و از سری کتاب های ترجمه و تاليف در دستور کار، اکنون 11 کتاب منتشر شده است که در نهايت با تکمیل روند تهیه اطلاعات، نگاشت نهایی سند راهبردي اخلاق در فناوري اطلاعات در دستور کار قرار خواهد گرفت.
شایان ذکر است نسخه PDF پیش نویس این سند به دو زبان فارسی و انگلیسی در وب گاه SCICT.IR قابل دسترسی است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :