آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 53325
تاریخ انتشار : 24 خرداد 1393 10:24
تعداد بازدید : 654

معاون شورای عالی فضای مجازی:

امنیت اینترنتی کشور غیرقابل قبول است

معاون فناوری شورای عالی فضای مجازی وضعیت امنیتی این حوزه را غیرقابل قبول دانست و گفت: در حال حاضر از نظر مدیریت و حفاظت شدگی در حوزه فضای مجازی وضعیت، نابسامان است و قطعا این موضوع باید در شبکه ملی اطلاعات مورد توجه جدی قرار گیرد.
undefined


ایسنا - عباس آسوشه گفت: در ایجاد و راه اندازی شبکه ملی اطلاعات یکی از مولفه هایی که مورد توجه جدی قرار گرفته، بحث امنیت این شبکه است و طبق تعاریف ارایه شده قرار است شبکه ملی اطلاعات شبکه مستقل و حفاظت شده ای باشد که از مدیریت مستقل کاملا داخلی بهره می گیرد.
وی گفت: اکنون به محض پیش آمدن کوچک ترین مشکل سیاسی یکباره سایت هایی مثل برخی خبرگزاری ها مورد حملات هکرها قرار می گیرند که همین مساله نشان می دهد در کشور ما از نظر حفاظت شدگی سایت ها و فضای مجازی مشکلات جدی وجود دارد.
این استاد دانشگاه گفت: به عنوان مشاور یکی از خبرگزاری های داخلی، خود من یکبار با موافقت مدیر عامل خبرگزاری سایت آن را هک کردم تا امکان هک شدن و حمله های خارجی را مورد بررسی قرار دهیم، چرا که هرگاه اتفاقی سیاسی رخ می دهد سایت ها چنان مورد حمله قرار می گیرند که گاهی امکان دسترسی به آنها کاملا مسدود می شود. گاهی نیز ممکن است سایت ها دستخوش تغییر شده و چهره جدیدی به آنها داده شود و حتی اخباری هجو  روی آنها قرار گیرد.وی درباره سیستم بانکی گفت: طبق بررسی هایی که در یکی از دوره های درسی دکترا داشتیم دو بانک دولتی را از نظر امنیت مورد بررسی قرار دادیم و نتیجه آن شد که امکان دسترسی به اطلاعات حساب های این دو بانک به وجود آمد. ما در ادامه این مساله را به هر دو بانک اعلام کردیم اما اگرچه یکی از بانک ها با برگزاری جلساتی خواهان رفع این مشکل شد، اما بانک دیگر همچنان اقدامی در این زمینه صورت نداده است.
آسوشه با تاکید بر این که بهره گیری از I SMS به تنهایی نمی تواند ضامن رفع مشکلات امنیتی باشد، توضیح داد: برای نتیجه گرفتن از I SMS حتما باید آن را به درستی اجرا کرد.معاون فناوری مرکز ملی فضای مجازی در پایان گفت: نکته دیگر به بحث SOC Security Opration Center یعنی مرکز عملیات امنیت شبکه مربوط می شود که متاسفانه در ایران تعداد سازمان هایی که به SOC دسترسی دارند بسیار محدود است در حالی که لازم است از نظر امنیتی به طور مرتب وضعیت سایت ها و سازمان ها رصد شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :