آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 53326
تاریخ انتشار : 24 خرداد 1393 10:33
تعداد بازدید : 646

یک پاس گل دیگر به اپراتور سوم

هنوز خبری از ارایه خدمات نسل سوم تلفن همراه با پوششی گسترده در ایران نیست. البته نه اینکه کاملا نباشد بلکه با توجه به ضریب نفوذ تلفن همراه در کشور میزان استفاده از خدمات نسل سوم حتی یک درصد هم نیست. اپراتور سوم که از سال 89 فعالیت خود را آغاز کرده هنوز و به رغم امتیازات بیشماری که از دولت قبلی و فعلی گرفته نتوانسته است خدمات در خور توجهی را در اختیار کاربران ایرانی قرار دهد. در این بین اما کاربرانی موبایل ایرانی که حجم بسیار بالایی از آن ها را نسل جوان تشنه فناوری و اینترنت تشکیل می دهد هنوز نتوانسته اند از خدماتی استفاده کنند که برای سایر هم نسل هایشان حتی در کشورهای جنگ زده خاورمیانه عادی شده است. نسل سوم تلفن همراه که قرار بود از خرداد ماه سال 92 و با پایان انحصار اپراتور سوم توسط دو اپراتور دیگر در اختیار کاربران قرار گیرد اما در دولت قبلی تا پایان شهریورماه سال 93 تمدید شد. با این حال و بر اساس آمارهایی که ارایه شده است اپراتور سوم با این امتیازات هم شاید تنها موفق به کسب دو میلیون مشترک شده باشد.
undefined


م.ر.بهنام رئوف
محمود واعظی از زمان حضورش در وزارت ارتباطات بارها اعلام کرد که انحصار این اپراتور را تمدید نخواهد کرد و سایر اپراتورهای کشور می توانند پس از پایان دوره انحصار رایتل خدمات نسل سوم را ارایه دهند. واعظی البته بعد از سفرش به تایلند حتی خواستار تسریع در روند تجهیز اپراتورهای دیگر هم شد تا آن ها بتوانند بلافاصله بعد از پایان دوره انحصار، خدمات نسل سوم را در اختیار کاربرانشان قرار دهند و عقب ماندگی کشور در این بخش را جبران کنند.
با این حال اما بعد از مدتی توسط معاون قانون گذار آقای وزیر، اما و اگرهایی برای ارایه این خدمات توسط سایر اپراتورها لحاظ شد. اما و اگرهایی که هر چند گفته می شود برای جلوگیری از انحصار تصویب شده است اما اکنون برخی از آن ها باز هم رنگ و بوی حمایت از عامل پسرفت کشور در بکارگیری از خدمات نسل سوم را دارد. 
اکنون و از همین هفته پوشش آنتن دهی اپراتور سوم به مدد یکی از شروط پیش نیاز ارایه خدمات نسل سوم برای سایر اپراتورها سراسری می شود. رومینگ ملی به کمک رایتل آمده تا علاوه بر جبران عقب ماندگی در بخش توسعه، این اپراتور بتواند راه چند ساله را یک شبه طی کند.
در آن سوی ماجرا  اما به رغم توسعه و خریدهایی که از سوی اپراتورها صورت گرفته، از مهمترین عامل ارایه این خدمات هنوز خبری نیست. هنوز فضای فرکانسی لازم در شهرهای مختلف در اختیار اپراتورها قرار نگرفته است تا آن ها بتوانند اقدامات اولیه آزمایش شبکه های خود را انجام دهند. از طرف دیگر هنوز تکلیف حساب های باقی مانده بین اپراتورها و نیز تعرفه اینترکانکشن نیز مشخص نشده و بسیاری بر این باورند که شاید در خوشبینانه ترین حالت کاربران دو اپراتور قالب کشور از اواسط پاییز بتوانند از خدمات نسل سوم استفاده کنند. در نتیجه هر چند که گفته می شود انحصار نسل سوم تمدید نمی شود اما فراهم نکردن زیرساخت های فرکانسی و تعیین شرط و شروطی که تنها هدفش در واقعیت کمک به یک اپراتور است چیزی نمی تواند باشد جز یک پاس گل دیگر به این اپراتور. حتی اگر این پاس گل هم با ده متر فاصله از بالای دروازه به بیرون رود آه و ناله سایر تماشاگران را به دنبال داشته باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :