آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 53330
تاریخ انتشار : 24 خرداد 1393 10:44
تعداد بازدید : 870

یکشنبه و با حضور وزیر ارتباطات انجام می‌شود

آغاز بهره برداری از فاز اول رومینگ ملی

کاهش قیمت تمام شده ارایه سرویس در شبکه و استفاده بهتر از زیرساخت های موجود در کشور از نتایج اجرای رومینگ ملی عنوان شده و اخیرا خبر اجرایی شدن این طرح توسط همراه اول با اپراتور سوم تلفن همراه در ایران منتشر شده و قرار است فاز اول این طرح روز یکشنبه با حضور وزیر ارتباطات بهره برداری شود.
undefined


ایسنا
- رومینگ ملی (طرح استفاده متقابل از شبکه های تلفن همراه) خدمتی است که با استفاده از آن، یک اپراتور، خدمات شبکه خود را در اختیار مشترکین اپراتورهای میهمان قرار می دهد و با انعقاد موافقتنامه، از اپراتور میهمان هزینه دریافت می کند.
در این حالت هنگامی که مشترک اپراتور میهمان، از محدوده پوشش دهی شبکه موضوع پروانه خود خارج می شود، بصورت خودکار امکان برقراری ارتباط و دریافت خدمات تعریف شده از طریق شبکه اپراتور میزبان را دارد.
همچنین با اجرای رومینگ ملی، اپراتورهای جدید می توانند با استفاده از امکانات اپراتورهای دیگر سریعتر وارد بازار ارایه خدمات شوند و در بازه های زمانی کوتاهتر به سودآوری برسند.
تدوین چارچوب و مقررات ارایه خدمات یکی از پیش نیازهای اجرای این طرح بوده است که علی اصغر عمیدیان، دبیر کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در این زمینه گفته بود: چارچوب و مقررات اصول حاکم بر ارایه خدمات رومینگ ملی در کشور که در مصوبه ۱۳۱ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات پیش بینی شده، بازنگری شد و طبق آن هر یک از اپراتورهای غالب براساس درخواست اپراتورهای غیرغالب موظفند رومینگ ملی را برای هر اپراتور تلفن همراه دارای پروانه، طبق موافقتنامه ای که مبتنی بر مذاکرات فنی و تجاری است، ارایه کنند.
در این مصوبه اپراتور غالب، اپراتوری است که حداقل ۲۵ درصد سهم بازار تلفن همراه کشور را در اختیار داشته و با بررسی بازار از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی مشخص شده باشد؛ اپراتورهای غالب همچنین موظفند به همدیگر خدمات رومینگ ارایه کنند.
دبیر کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات تصریح کرده بود: در مصوبه بازنگری شده اپراتور میزبان از پرداخت حق السهم دولت از درآمدهای رومینگ ملی معاف شده است.
​عمیدیان همچنین با اشاره به تصویب کلیات مجوز ارتقای شبکه های تلفن همراه از نسل ۲ به نسل های بالاتر در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات اظهار کرد: ایجاد توازن و رقابت عادلانه در تخصیص طیف مورد نیاز اپراتورها، فراهم کردن امکان صدور مجوز اپراتورهای مجازی تلفن همراه (MVNO) که قابلیت کار با هر سه اپراتور موجود را داشته باشند، اجرایی کردن رومینگ ملی، طرح ترابردپذیری شماره های تلفن همراه(MNP)، رفع اشکالات و ابهام های پروانه های موجود و همچنین عمل به تعهدات از سوی دارندگان پروانه ها از رویکردهایی بود که در تصویب کلیات صدور مجوز ارتقای شبکه تلفن همراه مورد توجه قرار گرفته است.
اخیرا مدیرعامل اپراتور اول تلفن همراه در کشور از اجرایی شدن رومینگ ملی با اپراتور سوم تلفن همراه در ایران خبر داده است.
اظهارات وحید صدوقی در خصوص وضعیت اجرایی رومینگ ملی اخیرا در برخی رسانه ها منتشر شد که گفته است: برای این بحث هم اکنون در حال انجام تست‎های اولیه هستیم و در این راستا با ایرانسل و رایتل هم وارد مذاکره و تعامل شده‎ایم.
مدیرعامل همراه اول، خاطرنشان کرد: طبق مصوبه‎ی سازمان تنظیم مقررات که اپراتور غالب و غیرغالب بر مبنای سهم بیشتر و کمتر از 25 درصدی از بازار مطرح شده بود تعامل و مذاکره‎ی ما با اپراتور سوم و تالیا زودتر شروع شد و هم اکنون اولین استان با اپراتور سوم در حال تست است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :