آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 53395
تاریخ انتشار : 25 خرداد 1393 10:5
تعداد بازدید : 614

در 73 روز نخست سال

بانک ها بابت تراکنش های ناموفق 450 میلیون تومان جریمه داده اند

روابط عمومی بانک مرکزی گفت وگویی را با سید محمود احمدی، دبیرکل بانک مرکزی انجام داده است که می خوانید.


 تراکنش های دارای مغایرت به چه تراکنش هایی گفته می شود؟
تراکنش هاي دارای مغایرت به مواردی اطلاق می شود که در انجام عملیاتی مانند انتقال وجه از یک کارت به کارتی دیگری، پول از حساب مبدا کسر و به حساب مقصد واریز نمی شود و در نتیجه، مشتری بدون دریافت خدمت برای مدتی امکان دسترسی به پول خود را نخواهد داشت.

  پرداخت خسارت به این تراکنش ها بر چه اساس و با چه هدفی صورت می پذیرد؟
در سال های گذشته، اختلال در تراکنش ها و بروز تراکنش های ناموفق و دارای مغایرت، در برخی موارد موجبات نارضایتی مشتریان از خدمات بانکداری الکترونیکی را فراهم می ساخت. بانک مرکزی در راستای ارج نهادن به حقوق مشتریان و حفظ جنبه های اخلاقی در نظام بانکداری کشور، بانک ها را مکلف نمود کیفیت خدمات خود را افزایش دهند. در همین راستا، از سال 1387 تاکنون شاهد ارتقای کیفیت و پایداری سرویس های ارایه شده توسط بانک ها و تجهیز به امکانات سخت افزاری و نرم افزاری بهتر و در نتیجه، کاهش تراکنش های ناموفق بوده ایم.
یکی از این تصمیمات در جهت افزایش خوش بینی مردم به حفظ حق و حقوقشان، پرداخت خسارت به تراکنش های دارای مغایرت بود که پس از بررسی به شورای پول و اعتبار پیشنهاد و مورد موافقت شورا قرار گرفت.

  این طرح از چه زمانی قابل اجرا است؟
طرح مذکور از فروردین سال 93 به اجرا گذاشته شده و تا 11خرداد امسال توسط بانک ها به بیش از 328 هزار و 643 فقره تراکنش که به مغایرت منجر شد، به میزان 4 و نیم میلیارد ریال خسارت پرداخت گردید.
  افرادی که با تراکنش های دارای مغایرت مواجه شده، ولی خسارت دریافت نکرده اند، به کجا می توانند مراجعه کنند؟
 افرادی که از فروردین سال جاری با چنین تراکنش هایی مواجه شده و خسارت به ایشان پرداخت نشده، می توانند به میز امداد شتاب، مستقر در بانک ها مراجعه یا با شماره تلفن 29911 تماس حاصل کنند.

  میزان استفاده از تراکنش های الکترونیکی در سال گذشته چه میزان رشد داشته است؟
سال گذشته، میزان استفاده از تراکنش های الکترونیکی، بیش از 70درصد رشد داشت. به طوری که بیش از 6 میلیارد تراکنش در سامانه شاپرک و بیش از 10 میلیارد تراکنش در سامانه شتاب داشتیم که 98.2 درصد آن ها موفق، 1.8 ناموفق و کمتر از یک درصد تراکنش های ناموفق، دارای مغایرت
بوده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :