آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 53397
تاریخ انتشار : 25 خرداد 1393 10:9
تعداد بازدید : 818

پایان چهارمین اجلاس جهانی جامعه اطلاعات با تصویب دو سند

چهارمین اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی wsis+10 در ژنو پس از چهار روز فعالیت فشرده کارشناسی و گفت و گو ها و رایزنی های بیش از 100 وزیر ارتباطات و مسوولان ارشد کشورهای مختلف، عصر جمعه با تایید دو سند بیانیه و چشم انداز به کار خود پایان داد.
ایرنا- دو سند بیانیه و چشم انداز wsis+10 statement/ wsisi+10 vision پس از شش ماه گفت و گو های بین المللی کارشناسان ارشد کشورهای عضو این جامعه برای تایید به اجلاس ارایه شده بود.
این اسناد به تایید روسای هیات های حاضر از کشورهای عضو که عمدتا وزیران ارتبطات و فناوری یا مخابرات کشورها بودند ، رسید.
در واقع روند بررسی اسناد در طول شش دوره مذاکره بین هیات هایی از کشورهای مختلف جهان منجر به تدوین دو سند بیانیه و چشم انداز جامعه اطلاعاتی +10 شده بود که البته در مورد برخی از بندهای آنها اختلاف نظراتی وجود داشت.
قرار است این اسناد سال 2015 به اجلاس سران جامعه اطلاعاتی برای تایید ارایه شود.
اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی در دو سال 2003 و 2005 اهداف 10 گانه و خطوط عمل 11 گانه ای را برای توسعه فناوری های ارتباطات و اطلاعات ارایه کرده بود که این اهداف و نقشه های عمل همگی بر توسعه فاوا به منظور دسترسی به اطلاعات تاکید دارد. البته این جامعه سال 2015 را مرحله زمانی برای بررسی عملکرد کشورها در مورد اهداف و خطوط عمل اعلامی با حضور سران کشورهای مطرح کرده است.
در  سند بیانیه  دستاوردهای کشورهای مختلف در عرصه جامعه اطلاعاتی در طول 10 سال گذشته بیان شده است و سند چشم انداز   سند دومی است که در آن افقها و چشم اندازهای فعالیت جامعه اطلاعات در جهان پس از سال 2015 مورد توجه قرار گرفته است.
در روند چانه زنی های کارشناسی در سند چشم انداز محورهای متعددی از جمله اثر فناوری های جدید بر توسعه خطوط عمل جامعه اطلاعاتی مورد توجه قرار گرفته است. دور محور اصلی چانه زنی ها و رایزنی ها در مورد این اسناد که بیانگر دغدغه های کشورها در زمینه جامعه اطلاعاتی است شامل موارد ذیل بود:

 دغدغه های کشورها در زمینه جامعه اطلاعات
- در دنیای دیجیتال جدید همه کشورها با حقوق مساوی امکان مدیریت اینترنت را داشته باشند و از نظر کشورهای در حال توسعه این موضوع باید تحت نظارت زیر مجموعه های تخصصی سازمان ملل مدیریت شود.
- موضوع دیگر این بود که همه ذینفعان اینترنت بایددر پیشبرد و توسعه جامعه اطلاعاتی و فناوری های مرتبط نقش ایفا کنند.

 ایجاد اکوسیستم پهن باند و چالش های آن در کشورهای در حال توسعه
نکته حایز اهمیت این بود که تمرکز این اجلاس عمدتا بر سر ایجاد اکوسیستم پهن باند و چالش های آن در کشورهای در حال توسعه قرار داشت. شرکت کنندگان تنها راه توسعه در آی سی تی را توسعه براد بند یا اینترنت پهن باند می دانند. البته کشورها بر مقابله با چالش های این عرصه مانند مقوله های ضدفرهنگی و ضد اخلاقی ،جرایم حقوقی و سایبری، تهدیدات مرتبط با کودکان و نوجوانان، وجود زبان های مختلف در این عرصه تاکید داشتند.
 بی توجهی به سایر اجزای اکوسیستم پهن باند
در پانل های موضوعی مرتبط با چالش های براد بند شرکت کنندگان براین موضوع تاکید داشتند که به رغم وجود توسعه زیر ساخت ارتباطی در کشورهای درحال توسعه به میزان کشورهای توسعه یافته از آن بهره برداری نمی شود و علت آن این است که استفاده از پهن باند صرف ایجاد زیر ساخت بدون توجه به سایر اجزای اکوسیستم پهن باند انجام نمی شود زیرا در این موضوع عوامل دیگری مانند اپلی کیشن ها ، ارایه دهندگان خدمات و کاربران مطرح هستند که باید در چرخه
بهره گیری از اینترنت پهن باند مورد توجه قرار گیرند.

 سایر اقدامات
از مهم ترین فعالیت های این اجلاس ارایه 17 جایزه جامعه اطلاعات به 16 کشور برای عملکرد موفق آنها در یکی از خطوط عمل 11 گانه این جامعه بود. همه دریافت کنندگان این جوایز به تعدادی از کشورهای در حال توسعه به ویژه کشورهای عربی ، آفریقایی و آمریکای لاتین اختصاص یافت. عربستان، امارات، مصر، تونس، ترکیه از جمله برندگان جایزه بودند.برگزاری 100 پانل و نشست تخصصی در مورد دستاوردها و چالش های توسعه آی تی سی از دیگر اقدامات اجلاس چهارم بود که کشورها تجربیات خود را در این کارگاه ها از طریق فیلم و سخنرانی ارایه می کردند.رایزنی ها و گفت و گوهای میان وزیران ارتباطات حاضر در حاشیه این اجلاس فرصت گفت وگو و تعامل میان کشورهای مختلف را در حوزه های متنوع فراهم ساخت. واعظی وزیر ارتباطات و فناوری ایران در خلال ایام برگزاری این اجلاس با بیش از شش وزیر همتای خود دیدار و گفت و گو داشت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :