آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 53398
تاریخ انتشار : 25 خرداد 1393 10:11
تعداد بازدید : 915

قائم مقام مدیرعامل همراه اول خبر داد

رشد 500 درصدی ترافیک اینترنت همراه

قائم مقام مدیرعامل همراه اول از رشد مناسب ترافیک دیتا در شبکه این اپراتور خبر داد. حمیدرضا نیکوفر که در دومین همایش ملی مدیران فناوری اطلاعات مراکز علمی کشور سخن می گفت، با اشاره به رشد ترافیک دیتا در شبکه همراه اول اعلام کرد: رشد ترافیک دیتا در شبکه همراه اول در یکسال گذشته حدود 500 درصد بوده است.


فناوران- نیکوفر در ادامه با اشاره به قدمت دو فناوری اینترنت و تلفن همراه در ایران گفت: در سال 1371 تعدادی از دانشگاه ها توسط مرکز تحقیقات فیزیک نظری به اینترنت وصل می شوند تا با دنیای خارج ایمیل ردوبدل کنند.
در ادامه در سال 1372 ایران به شبکه اینترنت پیوست. در سال های بعد علیرغم توسعه دسترسی مردم به اینترنت، کسب و کار و ارایه خدمات توسط سازمانها و شرکتها روی اینترنت پیشرفت چندانی نیافت و پس از 22 سال این بانک ها هستند که از اینترنت برای توسعه کسب و کار خود بهره می برند.

 در نسل های جدید از دنیا عقب هستیم
او ادامه داد: ولی درباره تلفن همراه می توان گفت که در نسل دوم تلفن همراه، ایران سی و پنجمین کشوری بود که از این فناوری استفاده کرد؛ اگر در پایان سال 2013 نسل چهارم را راه اندازی می کردیم، در جایگاه نود و پنجم قرار می گرفتیم؛ پس مشخص می شود چقدر از تجاری سازی نسل های جدید این فناوری عقب هستیم.
همچنین نیکوفر به سخنان ریاست جمهوری در جشنواره امسال فاوا اشاره کرد که رئیس جمهوری گفت «باید دنیای سایبری را به عنوان یک فرصت ببینیم و تلقی کنیم». وی با بیان اینکه موبایل فراگیرترین پدیده جهانی است، اظهار کرد: هم اکنون 80 درصد جمعیت جهان تحت پوشش تلفن همراه است و 7 میلیارد کاربر تلفن همراه و 2 میلیارد کاربر اینترنت موبایل در جهان
وجود دارد.
 10 درصد باند پهن یک درصد GDP
نیکوفر با تشریح اثرات اقتصادی و اجتماعی باند پهن تأکید کرد: در ازای هر 1000 کاربر باند پهن، 80 شغل جدید ایجاد می شود و هر 10 درصد رشد باند پهن یک درصد رشد GDP درپی دارد.
قائم مقام مدیرعامل همراه اول با پیش بینی تعداد کاربران باند پهن در سال 2017 اظهار کرد: تا سه سال دیگر تعداد تلفن های همراه در جهان به بیش از 9 میلیارد و 700 میلیون می رسد، از این تعداد 5 میلیارد و 100 میلیون آن فناوری باند پهن خواهد بود. همچنین تعداد موبایل های نسل چهارم حدود 920 میلیون پیش بینی می شود.
نیکوفر با تأکید بر اهمیت اینترنت بویژه اینترنت همراه در دنیای کنونی گفت: اینترنت از دو بعد «محتوا» و «کسب و کار» قابل توجه است. این فناوری علاوه بر نیازهای مستقیم انسان، از طریق اینترنت اشیا، نیازهای بشر را بصورت غیرمستقیم برطرف می سازد؛ بطوریکه تا سال 2020 حدود 50 میلیارد ارتباط از طریق اینترنت اشیاء ایجاد خواهد شد.
قائم مقام مدیرعامل همراه اول با بیان اینکه همراه اول برای نیروهای پیشران جامعه شبکه ای برنامه دارد، گفت: از نظر حرکت (Mobility) که تلفن همراه در اختیار مردم قرار داده، از نظر باند پهن (broad band)، نیز که بزودی خدمات آن را ارایه می کنیم و از نظر سامانه های ابری(Cloud) نیز همراه اول در چند ماه اخیر قدمهای بزرگی برداشته است.
نیکوفر در ادامه با اشاره به جایگاه اپراتور اول در صنعت تلفن همراه گفت: همراه اول در بین 983 اپراتور موجود در جهان، در جایگاه بیست و پنجم ایستاده و در خاورمیانه رتبه اول را داراست. وی با بیان اینکه همراه اول یک سرمایه ملی است، از سهم بازار 63 درصدی این اپراتور در سیم کارتهای فعال کشور خبر داد و گفت: ضریب نفوذ همراه اول در کشور حدود 74 درصد است.
نیکوفر گفت: همراه اول فقط شبکه نمی سازد بلکه مجموعه ای از فعالیت ها و شرکت هاست، برای ارایه خدماتی کامل به مردم. در بحث پرداخت موبایلی شرکت جیرینگ، در بحث امنیت شرکت امن افزار گستر شریف و در بحث وایمکس شرکت مبین نت را دارد و در بحث داده و رانش ابری نیز با شرکت افرانت همکاری می کند.

 گذر به نسل 4 آسان نیست
قائم مقام شرکت ارتباطات سیار ایران همچنین گفت: امیدواریم مجوز نسل 3 و 4 به یکباره صادر شود و هر اپراتور متناسب با طرح تجاری خود و بررسی بازار ترکیبی ،تکنولوژی ها را پیاده سازی کند.
نیکوفر در پاسخ به این سوال که برای اعطای مجوز نسل 4 صحبت از نیمه دوم سال 93 بوده است، پیش بینی می کنید در چه ماهی این مجوزها ارایه شود اظهار داشت: امیدواریم که همه این موارد (مجوز نسل 3 و 4) به یکباره اتفاق افتد و اپراتورها شروع به سرمایه گذاری کنند. به این معنی که یکباره تمام مجوزها داده شود و هر اپراتور متناسب با طرح تجاری خود و بررسی بازار ترکیبی از تکنولوژی ها را پیاده سازی کند.
قائم مقام همراه اول در پاسخ به این سوال که آیا می توان در شهریور 93 با گذر از نسل 3 مستقیم به نسل 4 گذر کرد، گفت: به دلیل پیچیدگی های تکنولوژی هنوز امکان این کار در ایران وجود ندارد. علاوه بر گرانی تجهیزات شبکه نسل 4، حتی گوشی های این نسل گران هستند.
وی ادامه داد: هم اکنون نیاز به نسل 4 در کشور مانند نیاز به نسل 3 فراگیر نیست و طی 1 تا 2 سال این نیاز ایجاد خواهد شد و اپراتور نیز آمادگی پیدا
می کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :