آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 53671
تاریخ انتشار : 28 خرداد 1393 11:20
تعداد بازدید : 840

در دیدار وزیر ارتباطات با همتای آذربایجانی مطرح شد

همکاری ارتباطی و پستی ایران با کشورهای منطقه توسعه می یابد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همراه با همتای آذربایجانی خود در نشست مشترک بخش های خصوصی دو کشور که با حضور 25 شرکت از کشور آذربایجان و 20 شرکت ایرانی فعال در حوزه ICT برگزار شد، حضور یافت.

فناوران- واعظی درباره بحث های مختلف با همتای آذربایجانی خود گفت: سرمایه گذاری در گسترش خط EPEG که از اروپا شروع می شود، از جمله مباحثی بود که دو کشور بر آن توافق داشتند.وی در بخش دیگری از سخنان خود از امضای توافق نامه برای گسترش همکاری ها با کشور آذربایجان در 6 ماه آینده خبر داد و افزود: قرار است با حضور نمایندگان بخش خصوصی، نمایشگاهی از همکاری های مشترک بین ایران و آذربایجان برگزار شود.وی حجم ترافیک بین دو کشور را در زمینه صوت و دیتا بالا برشمرد و افزود: با حمایت دو کشور، در آینده در زمینه همکاری بیشتر بخش های خصوصی اقدام خواهد شد.

 کاهش تعرفه های رایتل
محمود واعظی در پاسخ به سوالی مبنی بر گلایه های چند روز قبل از اپراتور اول اظهار کرد: آنچه در این اپراتور صورت گرفته براساس تعرفه های قانونی است و کاری خلاف قانون انجام نشده است اما در فضای رقابتی این نوع تعرفه گذاری و اعمال 570 ریال برای هر دقیقه مکالمه نوعی کج سلیقگی محسوب می شود.
وی گفت: مدیران اپراتور سوم پس از طرح این مسایل به ما گفته اند که قرار است تعرفه های مکالمه و دیتا خود را کاهش دهند. وزیر ارتباطات ادامه داد: در جلسه ای که چند روز پیش با مدیر اپراتورها داشتیم نسبت به تعرفه های همراه اول گلایه کردم اما به هرحال همراه اول کاری خلاف قانون انجام نداده است.
واعظی گفت: ظرف چند ماه آینده قرار است طرحی اجرا شود که براساس آن مشترکان بتوانند با حفظ شماره خود اپراتور ارایه دهنده خدماتشان را عوض کنند. در صورت رسیدن به این نقطه و ظرف هفت تا هشت ماه آینده یک رقابت جدی میان اپراتورها ایجاد خواهد شد و مردم می توانند اپراتور مورد نظر خود را براساس کیفیت و قیمت انتخاب کنند.

 پرداخت بدهی 146 میلیارد تومانی پست
اما وی در ادامه صحبت های خود در پاسخ به سوالی مبنی بر ورشکستگی شرکت پست افزود: زمانی که این شرکت را تحویل گرفتیم 146میلیارد تومان بدهکار بود اما در این حوزه برنامه ریزی های متعددی انجام دادیم و در روز معارفه هم این را گفتم که متاسفانه پست در وزارت ارتباطات مظلوم واقع شده و تاکنون همه توان خود را روی مخابرات گذاشته اند در حالی که شرکت پست یک شرکت بزرگ و مردمی است و در اقصی نقاط کشور خدمت رسانی می کند.واعظی در پاسخ به اینکه اکنون وضعیت بدهی های شرکت پست به کجا رسیده است؟ گفت: بدهی های این شرکت در حال پرداخت است و در این زمینه کمی دولت کمک کرده و بخشی هم از طریق اندوخته های خود این شرکت از جمله املاکی که شرکت پست در اختیار داشته در حال پرداخت است.

راه اندازی سیستم حواله جات با کشورهای منطقه
وی ارتباط با مذاکرات دو روزه ایران و آذربایجان گفت: براساس این صحبت ها قرار شده که دو کشور سرمایه گذاری هایی را در کشور مقابل انجام دهند. از سوی دیگر ایجاد خط ترانزیتی که از اروپا و فرانکفورت شروع می شود نیز در این مذاکرات مورد توجه قرار گرفت و قرار است که با همکاری هم این خط را گسترش دهیم.وزیر ارتباطات و اطلاعات یادآور شد: در حوزه صوت هم میان دو کشور صحبت هایی صورت گرفت تا یادداشت تفاهم نامه در زمینه همکاری های پستی نیز به نتیجه برسد.
وی  اظهار کرد: یک سیستم حواله جات میان چهار کشور ایران، ترکیه، آذربایجان و قرقیزستان راه اندازی شود که مقدمات این موضوع در گذشته مورد توجه قرار گرفته و در جلسات اخیر روی آنها بیشتر کار شده است.
واعظی از دیگر محور های مورد توجه قرار گرفته در مذاکره با آذربایجان را درباره سرمایه گذاری های دو کشور دانست و افزود: در ارتباط با موضوعات ICT در مجامع بین الملل هم صحبت هایی صورت گرفت و همکاری های نزدیک تری ایجاد شود چرا که امسال ایران برای شورای ITU و هم برای شورای مقررات رادیویی اعلام کاندیداتوری کرده و طی این مذاکرات قرار بر آن شده است که آذربایجان از کاندیداتوری ایران حمایت کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :