آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 53680
تاریخ انتشار : 28 خرداد 1393 12:7
تعداد بازدید : 675

رییس مجمع واردات:

باید به سمت واردات تخصصی حرکت کنیم

رییس مجمع واردات گفت: واردات باید تخصصی شود، برخی واردکنندگان برای فرار از مالیات با کارت بازرگانی دیگران اقدام به تجارت می کنند.

خبرگزاری فارس- محمدحسین برخوردار به واکاوای مسایل پیش روی واردات پرداخت و گفت: کشور ما و دولت، دیگر در حالت اضطرار نیست، تا برای جلوگیری از واردات بی رویه یا صادرات بخشنامه های یک شبه صادر کند یا برای برخی کالاها ممنوعیت به وجود بیاورد، تا کشور به یک ثباتی برسد.
وی با بیان اینکه هنوز برخی تحریم های ناصواب از جمله تحریم های بانکی، تحریم های نفتی و تحریم کشتی ها همچنان وجود دارد، افزود: گاهی اوقات شاهدیم که اخبار رسانه ها حاکی از آن است که صادرات یا واردات کالایی به یک مرتبه ممنوع می شود، در حالی که قانون اساسی تاکید می کند که واردات و صادرات آزاد بوده و باید از انحصارطلبی جلوگیری کرد.
رییس مجمع واردات گفت: باید به سمت واردات تخصصی برویم، اما این به آن مفهوم نیست که رانت ایجاد کرده و واردات یک کالا را در دست یک یا چند نفر بگذاریم، بلکه می گوییم کسی که کنجاله و سویا وارد می کند، نباید آهن هم وارد کند، بلکه در رشته کاری خود فعالیت کند.
برخوردار گفت: الان در کارت بازرگانی 3 یا 4 رشته درج می شود و افراد اجازه دارند، در این رشته ها فعالیت کنند و باید در همین راستا انجمن های تخصصی واردات ایجاد کنیم، تا با این موضوع تخصصی تر برخورد کنند.
وی استفاده برخی افراد از کارت بازرگانی دیگران را از جمله سواستفاده هایی عنوان کرد که مانع از پرداخت مالیات می شود و گفت: باید بین بازرگانانی که با کارت خود فعالیت کرده و بابت فعالیتش مالیات می دهد و فردی که با کارت بازرگانی دیگران کالا وارد می کند و نمی خواهد مالیات بدهد فرق باشد چرا که وقتی دولت نمی تواند مالیاتش را دریافت کند در گمرک ارزش افزوده می گذارد و در نتیجه علاوه بر تعرفه ورودی چیزی حدود 12 درصد در گمرک باید پرداخت.
رییس مجمع واردات افزود: در نتیجه با این کارها بازار قاچاقچیان رونق می گیرد و فردی که کار غیرقانونی و زیرزمینی می کند، برنده می شود، چرا که نه بیمه ای می دهد، نه مالیاتی و در نهایت قیمت تمام شده اش پایین تر است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :