آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 5376
تاریخ انتشار : 8 بهمن 1390 12:23
تعداد بازدید : 606

هفته فرهنگی یا ضد فرهنگی و زلزله اقتصادی

کاربران اینترنت، دهه – ده روز- سینمایی، فرهنگی، اقتصادی را پشت سر گذاشتند. خوشحالی برنده شدن یک فیلم ایرانی – جدایی نادر از سیمین به کارگردانی اصغر فرهادی- در گلدن گلوب با انتشار عکسی از بازیگر ایرانی –گلشیفته فراهانی- به هیاهویی از سوال ها و انتقادات و طرفداری ها تبدیل شد. هنوز کاربران از این هیاهو بیرون نیامده بودند که رد شدن قیمت سکه از یک میلیون تومان و دلار از دو هزار تومان، جای تمامی دل مشغولی ها را گرفت.

بهار ادیبان

در این میان، نگرانی از دستگیری تعدادی از روزنامه‌نگاران و وبلاگ‌نویسان هر چند کم نبود اما میان آشفتگی وضعیت اقتصادی و تولد بحران‌هایی که ناشی از تحریم‌هاست، گم شد. حالا اصلی‌ترین دغدغه کاربران اینترنت که نمود بخشی از جامعه هستند، نگرانی از آینده است و مهم‌ترین سوال‌شان این است که "حالا چه می‌شود؟"
انتخاب فیلم اصغر فرهادی هر چند بسیاری را خوشحال کرد اما سیل انتقادات بلافاصله جاری شد. مثل همیشه عده‌ای این انتخاب را افتخار می‌دانستند و عده‌ای آن را دام. در این میان رسانه‌های داخلی یا توجهی به این مساله نکردند یا به انتقاد از این انتخاب و سینمای ایران پرداختند. انتشار عکس گلشیفته فراهانی در مجله مادام فیگارو و به اشتراک‌گذاری آن در صفحه شخصی این هنرپیشه در فیس بوک، جنجال دیگری بود که ماجرای گلدن گلوب را کم‌رنگ کرد. طی چند ساعت بیش از ده هزار نظر در فیس بوک زیر عکس این بازیگر گذاشته شد و هزاران بار عکس به اشتراک مجدد درآمد. شاید اگر سکه مرز صدگان را نمی‌شکست، جنجال گلشیفته همچنان ادامه پیدا می‌کرد. حالا تنها چیزی که ادامه پیدا می‌کند همین نگرانی از وضعیت اقتصادی است؛ تحریم‌ها، تورم، قیمت دلار، قیمت سکه.
بین این همه هیاهو اما هیچ اتفاقی از نگاه کاربران اینترنت دور نمی‌ماند. هفته گذشته ویکی پدیا یک روز دست به اعتصاب زد و نسخه انگلیسی زبانش را تعطیل کرد. این اقدام ویکی پدیا در اعتراض به قانون توقف سرقت الکترونیکی است که گفته می‌شود اجرای آن، روند به اشتراک‌گذاری آزاد اطلاعات را مختل می‌کند.هر چند برخی از سایت‌های به اشتراک گذاری در حمایت از ویکی‌پدیا دست به اعتصاب زدند اما اعتصاب ویکی پدیا بیش از دیگران به چشم آمد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :