آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 53777
تاریخ انتشار : 31 خرداد 1393 10:42
تعداد بازدید : 814

راه اندازی دفتر توسعه صادرات دانش بنیان در اربیل

نخستین نمایشگاه صادرات کالاها و خدمات فناوری نوین و دانش بنیان ایران که با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و توسط مجمع تشکل های دانش بنیان برگزار شد، افزایش صادرات را به اقلیم کردستان به دنبال داشت.
فناوران - به گفته معاون توسعه و مدیریت منابع معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این نمایشگاه تجربه ای ارزنده برای شرکت های دانش بنیان به منظور ارایه دستاوردها و توانایی های موجود کشور در عرصه های علمی و فنی در بازارهای خارجی بود و هم اکنون زمینه برای عرضه و ورود کالاهای دانش بنیان ایران در بازارهای کشورهای همسایه فراهم شده و در سال جاری افزایش صادرات در این بخش انتظار می رود.

  افزایش صادرات به اربیل
بر اساس این گزارش نمایشگاه ایران در اربیل که از 18 تا 21 خرداد در فضایی در حدود هزار مترمربع برگزار شد، فرصت مناسبی را برای شرکت های دانش بنیان در راستای صادرات کالاهای خود به اقلیم کردستان فراهم کرد. حمید رضاپناه، مدیر دفتر عراق شرکت فناپ، گفت: شرکت فناپ سیستم های پرداخت الکترونیکی و سازمان های هوشمند؛ شهروند هوشمند و شهر هوشمند را در عراق مورد هدف قرار داده است تا وارد بازار فناوری اطلاعات این منطقه شود؛ در همین راستا در نظر داریم در سال جاری حدود 5 میلیون دلار صادرات به اربیل داشته باشیم. همچنین محمدرضا طلایی، رییس اتحادیه صادرکنندگان نرم افزار ایران گفت: برگزاری این نمایشگاه فرصت مناسبی را در جهت صادرات نرم افزار به اربیل فراهم کرده است که در سال جاری شاهد افزایش صادرات در این بخش خواهیم بود.  بابک عابدینی، رییس هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ ایران، نیز در خصوص حجم صادرات کالاهای این صنعت به اربیل عنوان کرد: با ارزیابی بازار اربیل در طی برگزاری نمایشگاه پیش بینی می شود که با حمایت های دولت بتوان صادرات مناسبی به اقلیم کردستان عراق داشت که در این زمینه و در حاشیه نمایشگاه، این اتحادیه تفاهم نامه ای به مبلغ 200 میلیون دلار با طرف کرد به امضا رسانده است.

 راه اندازی دفتر توسعه صادرات دانش بنیان در اربیل
بر اساس این گزارش با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دفتر توسعه صادرات کالاها و خدمات فناوری نوین و دانش بنیان در اربیل عراق راه اندازی شد.
بر این اساس، مقرر شد پس از برگزاری نمایشگاه نسبت به بازاریابی محصولات و کالاهای ارایه شده توسط شرکت های حاضر در نمایشگاه اقدام شود و علاوه بر شرکت های فعال در این نمایشگاه، سایر شرکت های دانش بنیان ایرانی که تمایل به برقراری ارتباط با خریداران و شرکت های عراقی دارند، می توانند با استفاده از توانایی ایجاد شده در این دفتر نسبت به معرفی و فروش کالای خود اقدام کنند. بر این اساس انتظار می رود این کالاها در 6 ماه آینده وارد بازار عراق شوند و صادرات کالا های دانش بنیان به این منطقه افزایش یابد.
 دیدار با استاندار اربیل و وزیر صنعت اقلیم کردستان
بر اساس این گزارش در راستای افزایش همکاری های اقتصادی بین ایران و کردستان عراق درخصوص صادرات کالاهای دانش بنیان، معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری با استاندار اربیل و وزیر صنعت کردستان دیدار کرد.
در این دیدار، دلیری گفت: با توجه به اینکه اربیل عراق بازار خوبی را برای شرکت های ایرانی ایجاد کرده است؛ در تلاش هستیم تا با شناسایی نیازهای این منطقه روابط دو جانبه ای را برای گسترش فعالیت شرکت های دانش بنیان ایجاد کنیم.
استاندار اربیل نیز در این دیدار گفت: اقلیم کردستان عراق مشتاق حضور شرکت های دانش بنیان برای ارایه کالاها و خدمات مبتنی بر علوم و فنون جدید است و در این راستا آمادگی خود را برای هرگونه همکاری به منظور توسعه این روابط اعلام می کند.

 بازدید مقامات ایرانی و خارجی از نمایشگاه
بر اساس این گزارش علاوه بر بازدید مقامات ایرانی از جمله معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری، استاندار آذربایجان غربی، سرکنسول ایران در اربیل، برخی از مقامات کشورهای دیگر از جمله استاندار اربیل، وزیر صنعت، وزیر دارایی، وزیر بازرگانی، وزیر کشاورزی و وزیر داخلی اقلیم کردستان، هیات کنسولی امارات در اربیل، هیات کنسولی قطر در اربیل از این نمایشگاه بازدید به عمل آوردند.

 دیدار با هیات رییسه اتاق بازرگانی اربیل
در ایام برگزاری نمایشگاه، مجمع تشکل های دانش بنیان ایران جلسه ای را در راستای افزایش همکاری و تعامل بین تجار ایرانی و عراقی با هیات رییسه اتاق بازرگانی اربیل برگزار کرد که در این جلسه تمام شرکت های دانش بنیان حاضر در این نمایشگاه حضور یافتند و مسایل و مشکلات خود را در زمینه صادرات به اربیل مطرح کردند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :