آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 53778
تاریخ انتشار : 31 خرداد 1393 10:43
تعداد بازدید : 725

متخصصان ایرانی دست مصنوعی هوشمند ساختند

نمونه آزمایشگاهی اولین پروتز دست مصنوعی هوشمند مبتنی بر امواج مغزی در مرکز رشد فناوری تجهیزات پزشکی و توانبخشی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ساخته شد.

خبرگزاری مهر- دکتر  فرهاد طباطبایی قمشه، سرپرست مرکز رشد فناوری تجهیزات پزشکی و توانبخشی دانشگاه علوم بهزیستی با اعلام این خبر افزود: این پروتز به گونه ای است که فرد استفاده کننده در زمانی که نیاز به حرکت دادن دست خود دارد، با فکر کردن به این موضوع، باعث خواهد شد که امواج مغزی وی به پروتز منتقل شود و پروتز که هوشمند است، با دریافت امواج مغزی ، در واقع فرمان مغز را برای حرکت دریافت می کند و به حرکت درمی آید.
وی افزود: ساخت نمونه آزمایشگاهی این پروژه زیر نظر استادان علوم اعصاب از جمله دکتر محمدتقی جغتایی اجرا شده و توسط دکتر حجت اله حق گو  استاد گروه کاردرمانی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی مورد آزمایش قرار گرفته است.
دکتر حق گو  استاد کاردرمانی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی نیز درباره نتایج این پروژه اظهارداشت : عملکرد این پروتز تائید شده است و حتی قابل تعمیم به دیگر ابزارهای مورد استفاده معلولان نیز است.
وی افزود: پروتز دست مصنوعی هوشمند ، امواج مغزی را بوسیله سیستم پردازشگر خود ، پردازش کرده و سپس آن را به یک موتور محرک منتقل می کند. دست مصنوعی هوشمند که به عنوان پروتز مایوالکتریک عمل می کند، از طریق آن موتور محرک، به حرکت در می آید.
 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :