آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 5378
تاریخ انتشار : 8 بهمن 1390 12:35
تعداد بازدید : 1885

نگاهی به چند مجله الکترونیکی سلامت

فاصله شما تا سلامتی یک کلیک است

شاید شما هم جزو آن دسته از کاربرانی باشید که تا به حال چندین بار با جست وجوی نام یک بیماری در گوگل به دنبال اطلاعاتی در مورد آن گشته یا در پی مقالات بهداشت روانی بوده اید تا بتوانید برخی از مشکلات خود را به مدد این مقالات حل کنید.
اغلب کاربران اینترنت حداقل یک بار به جست وجوی مطالبی مرتبط با سلامتی خود یا دوستان و آشنایان شان در اینترنت پرداخته اند. طی چند سال اخیر سایت ها و مجلات اینترنتی زیادی به ارایه مقالات درباره بهداشت روان، بیماری های جسمی و مطالب مرتبط با پوست و مو پرداخته اند. شاید تعدادی از کاربران به راهکارهایی که در این مجلات و سایت ها برای رفع بیماری های جسمی و روانی پیشنهاد می شود، اعتماد نکنند. اما هستند برخی از سایت ها که مقالات پزشکان و استادان در این حوزه را منتشر می کنند. اما آنچه باید متذکر شد این است که اینترنت می تواند به افراد برای پیشگیری یا بهبود مقطعی و آشنایی با انواع بیماری ها کمک کند، اما نمی تواند نسخه برای بیماران بپیچد طبیعی است که کاربران قدرت ندارند از بین هزاران نشانه مشترک بیماری ها به تشخیص و درمان خود بپردازند. بنابراین آنچه باید مورد تاکید قرا

شبنم کهن چی

چهار مجله سلامت
پایگاه سلامت شامل چهار مجله پزشکی است که به صورت مرتب به روز رسانی می‌شود. این مجله‌ها عبارتند از مجله سلامت که پر تیراژترین هفته‌نامه کیوسک‌های مطبوعاتی است، هفته‌نامه سپید، ماهنامه نوین پزشکی  و هفته‌نامه زندگی مثبت. این مجلات علاوه بر نسخه چاپی در این سایت دارای نسخه الکترونیکی هم هستند. شاید مطالب‌شان به صورت مرتب مربوط به آخرین تاریخ مجلات‌شان نباشد، اما به صورت مرتب به روز رسانی و به فاصله یک یا دو شماره، مطالب خود را در اختیار کاربران قرار می‌دهند. در بین این مجلات فقط زندگی مثبت است که مدت‌هاست به روز نمی‌شود.
[http://salamatiran.com]

مجله پزشکی مادر
همانطور که از نام این مجله پیداست، مادران، اصلی‌ترین مخاطبان مقالات، گزارش‌ها و اخبار این مجله هستند. اما این به معنای محدود بودن مخاطبان مجله نیست. کاربران از هر قشر و دسته‌ای؛ اعم از زن و مرد و پیر و جوان، می‌توانند مطالب مفیدی درباره بیماری‌ها، وضعیت‌های هشدار و سلامتی در این مجله بخوانند.
مجله پزشکی مادر که برگزیده جشنواره رسانه‌های دیجیتال، سومین جشنواره وب ایران و جشنواره تله مدیسین ایران نیز، شامل بخش‌هایی مانند اخبار، دانستنی‌های پزشکی، پوست و مو و زیبایی، چشم و قلب و بیماری‌های مرتبط، سرطان‌ها، بهداشت کودکان و نوجوانان، زنان و مردان، بهداشت تغذیه و روانشناسی است.
[http://www.3-m.ir]

مجله بست
این مجله که در جشنواره وب ایران هم شرکت کرده است، شامل مقالاتی در توصیه‌های پزشکی و نکاتی درباره پوست و مو و ورزش و تناسب اندام در کنار مطالب مربوط به مد و آرایش است. به این ترتیب کاربران با خواندن این مجله به مسایل تخصصی پزشکی دسترسی ندارند اما نکات جالب و گاهی حتی لازم را در ارتباط با سلامتی خود با زبان ساده در این مجله خواهند خواند.
این مجله طراحی ساده‌ای دارد و با شعار "بهترین زندگی را زنده کنید" در قالب مطالب کوتاه در زمینه‌های سلامتی، آرایشی، تناسب اندام، نگهداری صحیح از پوست و مو در فواصل کوتاهی به روز می‌شود.[ http://be3t.ir]

سالم زی
مجله سالم زی که این روزها با کمک شبکه‌های اجتماعی به خصوص توییتر محبوبیت زیادی بین کاربران پیدا کرده است، یک نشریه اینترنتی است که می‌کوشد سطح آگاهی‌های فردی و اجتماعی را در زمینه‌هایی همچون زندگی بهتر، بهداشت، تناسب اندام افزایش دهد.
بخش اعظم محتوای سالم زی حاصل ترجمه و تالیف نشریات معتبر دیجیتال و کاغذی خارجی است که توسط تیم تحریریه سالم زی انجام می‌شود. سایر بخش‌های سایت نیز از مشورت با متخصصان امر و پزشکان در زمینه‌های مختلف و یا توصیه‌های آنان در موارد خاص انتخاب و در سایت منتشر می شود.
گفتنی است سالم زی از موسسات حامی بیماران خاص، مراکز خیریه و سازمان‌های بشر دوستانه حمایت می کند.
[ http://salemzi.com]

مجله رویش
این مجله را واحد پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی تهران در آذرماه سال ۱۳۸۸ راه‌اندازی کرده است. مدیران این مجله اعلام کرده‌اند که در این مجله علاوه بر نوشته‌های پزشکی و بهداشتی، مطالب آموزشی مانند اسلایدهای آزمایشگاه (انگل‌شناسی، حشره‌شناسی، قارچ‌شناسی) نیز منتشر می‌شود. دانشجویان پزشکی می‌توانند با دریافت تصویرهای مربوط به انگل شناسی و حشره شناسی در ایمیل‌های خود در کنار جزوه‌های تغذیه، از آموزش آنلاین این مجله نیز بهره‌مند شوند.
مجله رویش پیرامون موضوعاتی مانند فیزیولوژی، انواع بیماری‎ها، اصول بهداشت محیط، خواص میوه‎ها و سبزیجات و اصول تغذیه، بهداشت روان و اطلاعات دارویی مقالاتی از پزشکان منتشر کرده است.
 [http://www.mahu.ir]


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :