آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 53780
تاریخ انتشار : 31 خرداد 1393 11:17
تعداد بازدید : 547

لزوم اجتناب وزارت ارتباطات از حواشی

وزارت ارتباطات در دولت گذشته به علت رویکرد کلان دولت و انتصاب مدیرانی گمنام و خارج از حوزه ارتباطات از یکسو و تغییر مکرر وزرا در نهایت تا آستانه انحلال و ادغام نیز پیش رفت.

علی شمیرانی
اما وزارت ارتباطات دولت یازدهم سطح توقعات و انتظارات جامعه ICT را به شدت بالا برده است.
علت این امر نیز از مواضع رییس جمهوری که فناوری اطلاعات و ارتباطات را پیشران توسعه می داند گرفته تا انتصاب مدیران نام آشنا و عمدتا برنامه محور و تخصیص بودجه ای بی سابقه به این وزارتخانه می توان خلاصه کرد. لذا از وزارت ارتباطات به هیچ وجه انتظار کندی در اجرای طرح ها و آزمون و خطا نرفته و همه منتظر اتفاقات موثر و پیاپی در حوزه ICT هستند.
لیکن وزارت ارتباطات از حیث رسانه ای و ارتباطات میان بخشی و فرابخشی از پختگی و تجربه ای متناسب با ویژگی هایی که در پی آمد برخوردار نیست.
برای مثال این وزارتخانه در خصوص تعرفه های مخابراتی و پرونده هایی همچون فیلترینگ، کمیت و کیفیت اینترنت و مسایلی همچون پارازیت ها و این اواخر شبکه ملی اطلاعات با وجود پیشرفت هایی که داشته، می توانست بهتر عمل کرده و درگیر حاشیه نشود. تنش با برخی افراد مرتبط و غیر مرتبط با مقوله فیلترینگ و برخی اعضای شورای عالی فضای مجازی از جمله مواردی هستند که اگر به شکل صحیحی مدیریت نشوند، گذشته از آنکه وقت و انرژی مسوولان وزارت ارتباطات را درگیر حاشیه می کند بلکه در بلند مدت منجر به تحت الشعاع قرار گرفتن دستاوردهای این وزارتخانه نیز می شود.
بدیهیست زمانیکه این وزارتخانه با اتکا به مشاوران و کارشناسان خبره، عنان اموری از جنس تعاملی و رسانه ای را در دست نگیرد، لاجرم وارد قواعد و مسایلی خواهد شد که از بیرون به این وزارتخانه تحمیل می شود. در چنین شرایطی نمی توان از رسانه ها نیز گله مند بود. زیرا زمانیکه رسانه ها با تزریق اطلاعات حرفه ای، به هنگام و مورد نیاز تامین نشوند، لاجرم مسایل حاشیه ای و خرد پررنگ تر از نقشه راه کلان می شود.
به هر تقدیر وزارت ارتباطات با توجه به ماموریت های مهمی که دارد باید با توجیه افکار عمومی و رسانه ها از طریق تعامل مستمر، زمینه هرگونه انحراف از مسایل اصلی و دچار شدن به فرعیات را برچیند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :