آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 53818
تاریخ انتشار : 31 خرداد 1393 13:22
تعداد بازدید : 718

فیس بوک می خواهد سوئیچ شبکه بسازد

فیس بوک هم تازگی ها دارد پا جای پای گوگل می گذارد و به غیر از شبکه اجتماعی اش که محبوبیت بسیاری به دست آورده، در ابتدا که تصمیم گرفت گوشی هوشمند فیس بوک بسازد و این بار هم ساخت یک سوئیچ شبکه را در سر می پروراند. با این حساب، رقیب آینده فیس بوک شرکت سیسکو خواهد بود.

BusinessInsider- روز چهارشنبه گذشته، فیس بوک رسما Wedge را معرفی کرد تا وارد بازار ۲۳ میلیارد دلاری سوئیچ های شبکه شود؛ همان بازاری که تحت سلطه سیسکو است. Wedge بخشی از پروژه Open Compute (محاسبه باز) یا OCP است. این پروژه یکی از مهم ترین پروژه های فناوری است که فیس بوک آن را ایجاد کرده است. OCP از سال 2012 به عنوان روش ریشه ای و سریع برای ساخت و خرید سخت افزار کامپیوتری شروع شد. در این پروژه، طراحی سخت افزار به صورت متن باز (Open Source) در اختیار همه قرار می گیرد. به این معناکه هر کسی می تواند در توسعه و بهبود طرح های سخت افزار که نهایتا منجر به تولید سخت افزار رایگان می شود، مشارکت کنند. به این ترتیب مهندسان سرتاسر جهان می توانند ایده ها و طرح های مدنظر خود را در یک پروژه دخیل کنند و نهایتا محصول نهایی، مجهز تر و کم نقص تر خواهد شد.
سخت افزارهایی که در OCP طراحی می شوند، شامل ابزارهایی از کامپیوترهای سرور گرفته تا دیسک های سخت یا حتی رک های شبکه می شوند. هرچند که فیس بوک پیشگام و رهبر این پروژه است، دیگر کمپانی های فعال در صنعت نیز نسبت به مشارکت در آن اقدام کرده اند. مارک زوکربرگ، بنیانگذار فیس بوک در سال 2013 بیش از یک میلیارد دلار در OCP سرمایه گذاری کرده است.
این در حالی است که یک سال پیش، OCP اعلام کرد که قصد دارد سوئیچ شبکه بسازد. این شرکت ادعا کرد که سوئیچ شبکه ای قصد ساخت آن را دارد، شبیه به هیچ کدام از سوئیچ های رایج فعلی نیست و براساس SDN یا شبکه های تعریف شده بر پایه نرم افزار کار می کند. SDK یا شبکه سازی مبتنی بر نرم افزار رویکردی در زمینه شبکه سازی کامپیوتری است که در سال 2008 توسط دانشگاه استانفورد و اوکلاهاما پدید آنده است. SDN به مدیران شبکه امکان می دهد که سرویس های شبکه را از طریق اطلاعات مختصر شده ای از عاملیت سطح پایین تر مدیریت کنند. با این اوصاف، SDN روش جدیدی است که می توان از آن به عنوان تهدیدی برای سیسکو یا شاید حاشیه سود بیش از ۶۰ درصدی این شرکت روی فروش تجهیزات شبکه، یاد کرد.
SDN مزایای مهمی را وارد تجهیزات شبکه می کند، امکاناتی همچون امنیت بالاتر و مدیریت آسان ترکه می توانند برای بسیاری از شرکت ها جذاب باشند. از طرفی SDN باعث کاهش جدی قیمت تجهیزات شبکه می شود و این همان موضوعی است که می تواند برای سیسکو و دیگر تولیدکنندگان تجهیزات شبکه خطرناک باشد. البته سیسکو نیز اخیرا محصولات مبتنی بر SDN خود را رونمایی کرده است. اما این محصولات نیز با قیمت بالایی عرضه می شوند. سیسکو آنها را تولید کرده است تا نشان دهد که حتی اگر کاربری محصول مبتنی SDN بخواهد باز هم بهترین گزینه برای او، سیسکو است. با این وجود وقتی فیس بوک بخواهد قیمت گذاری ارزانی را برای سوئیچ های شبکه خود در نظر بگیرد آن وقت سیسکو نیز مجبور به کاهش قیمت خواهد شد.
گفتنی است که فیس بوک از سوئیچ شبکه ای که خود در تولید آن سرمایه گذاری کرده در دیتاسنترهای خود، استفاده کرده است. در واقع، این سوئیچ ها به خوبی قادرند در مراکز حساس و پرترافیکی مثل فیس بوک به کار گرفته شوند.
فیس بوک درباره سوئیج شبکه ای Wedge می گوید: سوئیچ های قدیمی پیکربندی سخت افزاری ثابت و رابط کاربری غیر قابل تغییری دارند که همین موضوع کار را برای توسعه و ساخت شبکه های پیچیده مشکل می کند. اما برخلاف شبکه های قدیمی، هر کاربری می تواند Wedge را ویرایش یا حتی بخشی از قطعات و بخش های آن را با طراحی بهتر جایگزین کند.
نکته جالب در اینجا آن است که از آنجایی که این سوئیچ برپایه OCP طراحی شده است همین حالا شرکت های دیگر چون مایکروسافت، اینتل، گلدمن ساچز و Rackspace  نیز می توانند طرح های آن را بهینه کنند و مشکلات احتمالی آن را برطرف کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :