آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 53822
تاریخ انتشار : 31 خرداد 1393 13:30
تعداد بازدید : 806

بازی بزرگان در مناقشه فیلترینگ

فیلترینگ، موضوع مناقشه حاکمیت و کاربران اینترنت در حداقل ده سال گذشته دنیای ارتباطات ایران بوده است. اما از ده ماه پیش این موضوع وارد فاز جدیدی شده است. تلاش مسوولان رده بالای دولت برای کاهش محدودیت دسترسی کاربران ایرانی به اطلاعات و ممنوعیت فعالیت در شبکه های اجتماعی، زمین بازی را عوض کرده است.
شبنم کهن چی
حالا بخشی از حاکمیت در زمین مخالفان فیلترینگ و موافقان استفاده از شبکه های اجتماعی و دسترسی به اطلاعات کنار کاربران ایستاده اند. این همدستگی با ورود رییس تشخیص مصلحت نظام به زمین مخالفان فیلترینگ، به بازی رنگ دیگری می دهد.
هاشمی رفسنجانی، هفته گذشته ضربه تازه ای به توپ مخالفان فیلترینگ زد: «فكر مي كنم بستن دريچه های اطلاعات و ارتباطات نتيجه ای معكوس مي دهد و عقل سليم به فكر فيلترينگ نيست».
همراهی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام به عنوان یکی از بالاترین نهادهای حاکمیتی با رییس دولت یازدهم، بعضی از مردان کابینه، بعضی از نمایندگان مجلس و جامعه کاربران اینترنت در مخالفت با فیلترینگ، شکل تازه ای به مناقشه فیلترینگ داده است.
اظهار نظر رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام نشان می دهد نهادهای رده بالای حاکمیتی نیز امروز به ماهیت رسانه های اجتماعی و قدرتی که در اطلاع رسانی دارند پی برده اند. شکی نیست که امروز قدرت به جای سیاست، دست رسانه هاست و دنیای رسانه ها که تا امروز در کاغذها و میکروفن رادیوها و تصویر تلویزیون خلاصه شده بود، در بلوغی ناگهانی آنقدر بزرگ شده که هر کاربر اینترنت می تواند صاحب یک رسانه باشد. در چنین شرایطی، دور ماندن از رسانه های جدید و ممنوعیت ها و محدودیت ها به جای مصون نگه داشتن کاربران و حاکمیت می تواند، فرصت ها را به تهدید تبدیل کند.
از آنجا که پیوستن به جریان ارتباطات و رسانه های اجتماعی، امری گریزناپذیر است، وقت آن رسیده که موافقان فیلترینگ و محدود کردن دسترسی به اطلاعات وارد عصر ارتباطات شوند و از آنچه تهدید خطاب می کنند، به عنوان فرصت استفاده کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :