آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 53874
تاریخ انتشار : 1 تیر 1393 10:58
تعداد بازدید : 680

بهار بی برکت فاوا گذشت

چشم امید فعالان بازار کامپیوتر به تابستان است

فصل بهار گذشت و تابستان گرم به میهمانی بازار کامپیوتر آمد؛ تابستانی که از نظر گروهی از کارشناسان برای بازار کامپیوتر خوش یمن خواهد بود و رونق را برای آن به ارمغان می آورد و از نظر گروهی دیگر تغییری در وضعیت بازار ایجاد نمی کند. این پیش بینی های دو گانه و متفاوت در شرایطی که بازار کامپیوتر به تازگی و آرام آرام میزبان محموله های وارداتی جدید شده ، موجب ایجاد فضایی پر استرس برای فعالان و مخصوصا فروشندگان کالاهای کامپیوتری شده است. آنهایی که سرمایه خود را صرف واردات کالاهای کامپیوتری کرده اند تا در تابستان سودی از این بازار که مدتها بی برکت بوده است، ببرند؛ حالا با شنیدن پیش بینی هایی در رابطه با بی رونقی احتمالی بازار دچار استرس شده اند. اما واقعا وضعیت بازار تابستانی کامپیوتر چگونه خواهد بود؟ آیا بازار از لحاظ حجم عرضه و تقاضا به روال عادی خود باز می گردد؟ این گزارش سعی می کند پاسخی برای این پرسش ارایه کند.

مریم عسگری
 وداع با بازار بهاری
بهاری که گذشت چندان برای بازار کامپیوتر خوشایند نبود. به همین دلیل کسبه و فعالان بازار برای آمدن تابستانی که به رونق آن دل بسته اند، بی تاب هستند.
به گفته محمد صیاد یکی از فعالان بازار کامپیوتر، سه ماهی که از سال جدید گذشت، روزهای سختی برای کسبه و فعالان بازار کامپیوتر بوده و حالا به بازگشت اعتدال به بازار امیدواریم.
وی افزود: در هفته گذشته نشانه هایی از پایان رکود را در بازار کامپیوتر مشاهده کرده ایم؛ اما به هر حال این حقیقت که بازار کامپیوتر به شدت غیر قابل پیش بینی است، وجود دارد و به همین دلیل نمی توان گفت که بهبود اوضاع بازار کامپیوتر از لحاظ میزان عرضه و تقاضا نشانه خوبی است و به معنی آمدن روزهای خوب به بازار است.
صالحی، یکی دیگر از فعالان بازار کامپیوتر هم گفت: طی ماه گذشته برخی از کسبه محموله های جدید وارداتی شامل نوت بوک، تبلت و برخی از قطعات کامپیوتری را به بازار عرضه کردند. ولی قیمت بالایی برای این کالاها در نظر گرفتند که البته بخشی از کالاها با استقبال در بازار مواجه شد.
به همین دلیل گروه های فروشنده آرام آرام به فروش کالاها در بازار اقدام کردند.
این فعال بازار افزود: امیدواریم این موضوع نشانه خوبی باشد و رونق بازار را در فصل تابستان در پی داشته باشد.
  پیش بینی های خوب و بد برای بازار کامپیوتر
اکثر کارشناسان بازار بر این باورند که تزریق کالا به بازار کامپیوتر پس از یک رکود چند ماهه و در کنار آن کاهش شدید موجودی در بازار می تواند به رونق بازار کامپیوتر منجر شود.
به گفته آنان، ورود محصولات جدید به بازار هم نشانه خوبی است و می تواند این امید را در دل فعالان بازار ایجاد کند که روزهای بهتر در راه است. این درحالی است که گروه دیگری از فعالان بازار معتقدند: تا زمانی که تکلیف نرخ دلار مشخص نشود نیم توان به بهبود اوضاع بازار دل بست.  خاکباز یکی از فعالان بازار کامپیوتر در این مورد می گوید: در حال حاضر گروهی از فروشندگان برای تامین هزینه های روزمره ناچار شده اند کالاهای وارداتی را به بازار تزریق کنند و یا اینکه کالا را به طور امانی از سایر فروشندگان دریافت و به فروش برسانند و سودی اندک شامل حال شان شود و این موضوع به معنی بهبود وضعیت بازار نیست. این فعال بازار افزود: کمبود نقدینگی، عدم تعادل در حجم عرضه و تقاضا، بی ثباتی قیمت و قیمت گذاری سلیقه ای از مشکلاتی است که بازار کامپیوتر با آن مواجه است و همه اینها ناشی از نوسانات نرخ دلار و معضلات وارداتی است.
حالا چطور انتظار دارید با ورود چندصد دستگاه تبلت و نوت بوک به بازار و فروش انها با قیمت بالاتر از انچه باید باشد وضعیت بازار بهبود یابد؟
یک کارشناس بازار هم با بیان این مطلب که روزهای خوبی برای بازار پیش بینی نمی شود گفت: زمانی که دولت چاره ای برای معضلات وارداتی صنف آی تی بیندیشد و زمانی که تکلیف مالیات های این صنف روشن شود می توان به بهبود اوضاع امیدوار بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :