آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 5414
تاریخ انتشار : 10 بهمن 1390 9:6
تعداد بازدید : 389

تضمين اسناد با امضاي ديجيتالي

استفاده از اطلاعات مبتني بر رايانه در سطح جهان به طرز قابل توجهي در حال گسترش است و يكي از تكنولوژي هايي كه موجب افزايش اعتماد شده، امضاي ديجيتالي است.

ایسنا- نويد نيك‌خواه‌بهرامي با بيان اين مطلب گفت: تكنيك امضاي ديجيتالي مبتني بر رمزنگاري باعث به رسميت شناختن اطلاعات الكترونيكي شده است، به‌طوري که هويت پديدآورنده سند و جامعيت اطلاعات آن، قابل بازيابي و کنترل است و در اسناد مكتوب، امضای  نشاني از تاييد تعهدات قبول شده در آن سند به شمار مى‌آيد.
وی ادامه داد: اين موضوع برای این است كه در تجارت الكترونيكى «مدارك الكترونيكى» داراى جايگاهى همانند اسناد مكتوب هستند، لذا امضا در اين مدارك نيز داراى همان ارزش اثباتى است. با تكيه بر تجربه كشورهاى پيشرفته و مطالعه در قوانين و مقررات به اين مساله پرداخته مي‌شود كه در ثبت الكترونيكى اسناد و مدارك، چگونه مي‌توان از امضاى ديجيتالى بهره گرفت و بهترين مرجع براى تصدى امور گواهى امضاى الكترونيكى و ثبت اسناد الكترونيكى كجاست.
به گفته او بررسى اين موضوع همواره با مبنا قرار دادن اين ايده انجام شده كه تخلف از رويه و قوانين موجود در زمينه ثبت اسناد و گواهى امضا داراى آثار زيان‌بارى از حيث حقوقي، اجتماعى و اقتصادى خواهد بود و از اين حيث، اساسا امضا و مدارك الکترونيکي خصوصيتي ندارند که موجب تغيير مرجع ثبت و گواهي آنها شود.
نيك‌خواه‌بهرامي، ادامه داد: در حال حاضر، در کنار عمل رمزنگاري در شبکه‌ها براي برقراري امنيت، اعمال ديگري نيز انجام مي‌گيرد که يکي از آنها، به امضاي ديجيتالی مشهور است، چراكه اين امضا، به منظور احراز هويت انجام مي‌شود تا گيرنده پيام، اطمينان حاصل کند که ارسال پيام از جانب فردي قابل اطمينان و شناخته شده ارسال شده است. امضاي ديجيتالی برگرفته از مفهوم امضاي معمولي افراد در امور روزمره، همچون امور بانکي است.
به گفته او در حالت کلي قوانين به شکل واضح در اختيار کاربران قرار نمي‌گيرد و گاهي آنان را به گمراهي مي‌کشاند. امضاي ديجيتال براي فايل‌هاي اطلاعاتي همان کار را انجام مي‌دهد که امضاي شما برروي چک يا سند کاغذي انجام مي‌دهد.
اين كارشناس خاطر نشان كرد: امضاي ديجيتالی و امضاي دست‌نويس، هر دو متکي بر اين واقعيت هستند که پيدا کردن دو نفر با يک امضا تقريبا غيرممکن است. درحقيقت با امضاي ديجيتالی، اصل بودن و صداقت يک پيغام يا سند و يا فايل اطلاعاتي، تضمين مي‌شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :