آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 5415
تاریخ انتشار : 10 بهمن 1390 9:7
تعداد بازدید : 404

مراقب فيلترشكن هاي دزد باشيد

اگرچه نرم افزار فيلترشكن رسما براي عبور از فيلترهاي قانوني يک کشور به وجود نيامده است و مي توان از تکنولوژي آن برای اهداف تجاري، آموزشي، سياسي و اطلاعاتي استفاده کرد اما اين نرم افزارها با بهره گيري از تغيير فرمت انتقال و کد کردن داده، همراه با مسيرهاي امن اين کار را انجام مي دهند و شايد پايين ترين کاربرد آنها در بحث عبور از فيلترهاي قانوني در يک کشور باشد.

ایسنا- حامد نکيسا كارشناس فناوري اطلاعات گفت: آمار تعداد استفاده‌کنندگان از فيلترشکن و کاربرد آن با توجه به نتايج موتورهاي جست‌وجو نااميدکننده است اما امکان رديابي چنين افرادي به سادگي و از طريق ISP امکان‌پذير است. به گفته وی نرم‌افزارهاي فيلترشکن از جمله نرم‌افزارهايي به‌شمار مي‌روند که به دلايل مختلف مورد استفاده قرار مي‌گيرند.
اين کارشناس فناوري اطلاعات درباره مکانيزم اين نرم‌افزار، تصريح کرد: غالب نرم‌افزارهايي که براي عبور از فيلتر به کار مي‌روند، به‌صورت يک کلاينت در سيستم کاربراند که با ايجاد دو پروکسي در سيستم کاربر و در سرور مربوطه مي‌توانند شرايط عبور از فيلتر را فراهم آورند.
وي ادامه داد: پروکسي اول در سيستم کاربر ايجاد مي‌شود و مرورگر را مقيد مي‌کند که از يک آدرس خاص براي ارسال و دريافت درخواست استفاده کند؛ براي ايجاد اين نوع پروکسي از آدرس پيش‌فرض لوکال که براي هيچ سيستم ديگري استفاده نمي‌شود، استفاده مي‌کنند و هم‌چنين يک پورت غيراستاندارد تنظيمات پروکسي مي‌تواند توسط خود کاربر يا به‌صورت خودکار در مرورگر انجام شود. روش مستقيم نيز براي دسترسي به پروکسي با همين تنظيمات انجام مي‌شود.
نکيسا افزود: پس از اين مرحله اگر مرورگر درخواستي را ارسال کند، الزاما به نرم‌افزار کلاينت مي‌رسد، در اين مرحله نرم‌افزار کلاينت با کد کردن اين درخواست و استفاده از يک مسير امن مي‌تواند به آدرسي در اينترنت و يک پورت مشخص دسترسي پيدا کند و درخواست خود را در اختيار يک برنامه برروي آن پورت قرار دهد.
به گفته وی اين برنامه پس از دريافت درخواست کاربر نتايج مورد نظر را به صورت کد شده در اختيار کلاينت قرار داده است و کلاينت نيز از همان مسير نخست اطلاعات را به مرورگر باز مي‌گرداند.
وي خاطرنشان کرد: هيچ تضميني وجود ندارد که اين نرم‌افزار تنها کار ما را انجام دهد؛ يعني اين امکان وجود دارد که در حين باز کردن پورت براي دسترسي به سرور، پورتي را براي کپي کردن اسناد تصاوير برروي يک سرور اينترنتي در رايانه ما باز کند و اسناد شخصي ما را بدزدد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :