آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 5416
تاریخ انتشار : 10 بهمن 1390 9:8
تعداد بازدید : 819

ایجاد پارک فناوری هوافضا

رییس ستاد توسعه فناوری هوافضا از رونمایی از سند سیاستگذاری در حوزه هوافضا در دهه فجر خبر داد و گفت: این سند شامل در 40 هزار صفحه در زمینه سیاستگذاری در حوزه هوا فضا می شود.

مهر- سردارمهدی فرحی در مراسم اختتامیه دومین مسابقه طراحی و ساخت هواپیمای بدون سرنشین، هزینه بر بودن، زمان بر بودن و پیچیده بودن را از ویژگی‌های فناوری‌های فضایی نام برد و افزود: این ویژگی‌ها باعث شده است که در هر کشوری خطوط قرمزی را برای این فناوری ترسیم کنند به گونه‌ای که کشورهایی مانند برزیل، هند و چین که پس از فرانسه، آمریکا و روسیه قطب‌های هوافضای دنیا هستند، اطلاعات خود را در اختیار یکدیگر قرار نمی‌دهند.
رییس ستاد توسعه فناوری هوافضا با اشاره به اهداف این ستاد، گفت: در این راستا با همکاری متخصصان کشور سند سیاستگذاری و ره نگاشت هوافضا تنظیم و تدوین شده است. وی از رونمایی از این سند در ایام دهه فجر خبر داد و یادآور شد: این سند شامل در 40 هزار صفحه در زمینه سیاستگذاری در حوزه هوافضا می‌شود.

   حمایت‌های ستاد از دانشگاه‌ها
فرحی با اشاره به حمایت‌های این ستاد در زمینه طراحی و ساخت پهبادهای کوچک، خاطر نشان کرد: در این راستا از 30 دانشگاه و شرکت دانش بنیان فعال حمایت شده است. وی با بیان اینکه این حمایت‌ها در قالب حمایت‌های مادی و یا واگذاری پروژه‌های تحقیقاتی بوده است، ادامه داد: علاوه بر این در سال جاری 400 پایان نامه دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری نیز تحت حمایت‌های این ستاد قرار گرفته است.
 
    ایجاد پارک فناوری هوافضا
رییس ستاد توسعه فناوری هوافضا با تاکید بر اینکه به زودی پارک فناوری هوافضا راه‌اندازی می‌شود، اضافه کرد: با راه اندازی این پارک فناوری از 250 شرکت دانش بنیان فعال در این حوزه که طی 3 سال اخیر شکل گرفته اند، حمایت می‌شود. فرحی همچنین راه‌اندازی این پارک را زمینه‌ای برای ایجاد فن بازار در حوزه هوا فضا دانست و افزود: به منظور شناسایی و استعدادیابی در حوزه هوا و فضا درصدد هستیم تا چندین مسابقه برگزار کنیم.
 
   برگزاری نمایشگاه در سایر کشورها
رییس سازمان هوافضا از برگزاری نمایشگاه‌های هوافضا در سایر کشورها خبر داد و گفت: به زودی نمایشگاهی از دستاوردهای کشور در حوزه هوا و فضا در کشور مالزی برگزار می‌کنیم.
فرحی گفت: علاوه بر این در آبان ماه سال آینده نمایشگاه دیگری برگزار خواهیم کرد.

   اجرای پروژه ملی طراحی توربو موتور در دانشگاه صنعتی شریف
رییس دانشگاه صنعتی شریف از عقد قراردادهای صنعتی این دانشگاه در حوزه ماهواره خبر داد و گفت: با توجه به توانمندی‌های این دانشگاه پروژه طراحی و ساخت توربو موتورها از سوی شورای عتف به این دانشگاه واگذار شد.دکتر رضا روستا آزاد در ادامه مراسم اختتامیه مسابقه هواپیمای بدون سرنشین با اشاره به اهمیت توسعه فناوری‌های هوایی و فضایی، افزود: در نقشه جامع علمی‌ کشور توجه ویژه‌ای به فناوری‌های فضایی شده و در معاونت علمی ‌نیز ستاد توسعه هوافضا ایجاد شده است.
رییس دانشگاه صنعتی شریف به بیان تلاش دانشگاه‌های کشور در زمینه توسعه این فناوری، گفت: در این راستا بر اساس مصوبات شورای عتف طرح ملی طراحی و تولید توربو موتور با محوریت دانشگاه شریف تعریف و در حال اجراست.
وی با اشاره به ویژگی‌های توربو موتورها خاطر نشان کرد: توربو موتورها کاربردهای وسیعی در حوزه‌های نیرو و نفت دارند.روستا آزاد همچنین با اشاره به موفقیت محققان این دانشگاه در حوزه هوافضا، ادامه داد: به دنبال این فعالیت‌ها موفق به عقد قرار دادهای صنعتی در حوزه‌های ماهواره‌ها
شدیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :