آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 54271
تاریخ انتشار : 7 تیر 1393 10:43
تعداد بازدید : 935

فناوری‌هراسی و زیان‌هایی که به بار می‌آورد

فناوری در خانه مردم و مسوولان هنوز در جدل

"فناوری هراسی" معضلی است در کشور ما که در پی ورود هر محصول فناورانه همچون کوهی انعطاف ناپذیر در برابر این محصول، موضع مقاومت و بد گمانی به خود می گیرد و شکستن این مقاومت چه بسا سال ها زمان ببرد و هزینه های سنگینی برای کشور و مسیر توسعه به بار آورد. مثال روشنی که در این خصوص بارها آورده شده، برخورد با دستگاه فکس است. علی جنتی، وزیر ارشاد دولت تدبیر و امید از جمله افرادی است که ضمن مخالفت با رویکرد مقاومت و بدگمانی نسبت به پدیده های فناورانه این خاطره را نقل می کند و می گوید: «وقتی استاندار خراسان بودم آقای غرضی وزیر ارتباطات بودند. در آن زمان یک سری دستگاه فکس فرستاده بودند برای وزیران و استاندارها و نامه محرمانه هم همراهش بود که این فکس فقط در اتاق شما باشد و کس دیگری به آن دسترسی نداشته باشد.» وی می افزاید: «ظاهرا ما باید اول با هر پدیده نو مقابله کنیم و آب که از سر گذشت ، آن را بپذیریم. همیشه می خواهیم 20 سال با دنیا فاصله داشته باشیم.» البته مقاومت در برابر ابزارهای فناورانه تا زمانی که هر از گاهی ابزاری به دنیا معرفی می شد مثل دستگاه فکس، چندان خسارت بار نبود؛ اما با وقوع انقلاب دیجیتال و پیدایش و گسترش انفجاری ابزارهای فناورانه این مقاومت عوارض زیادی در پی داشته است.

پریسا سجادی
  گسست دیجیتال میان ملت و حاکمیت
با وقوع انقلاب دیجیتال، ظهور شبکه جهانی اینترنت پرواز ماهواره ها در آسمان و دسترسی عموم مردم به این شبکه و ابزارهای مختلف و متنوع اطلاع رسانی شکل زندگی مردم، ارتباطات و سلیقه شان در مدت کوتاهی تغییر پیدا کرد و در شرایطی که متولیان امنیت و فرهنگ کشور، وحشت زده از تولد فناوری ها و ورود آن به کشور، در پی چاره می گشتند، مردم با آغوش باز این ابزارها را در خانه ها و حتی خصوصی ترین فضای زندگی شان پذیرفتند. در واقع انقلاب دیجیتال صرفا گسترش ابزارهای نوین فناورانه نبود؛ بلکه تغییری اساسی در سبک زندگی مردم ایجاد کرد. این گونه بود که چالش میان وحشت زدگان فناوری و شیفتگان فناوری شکل گرفت که محصول آن هم پدیده هایی همچون فیلترینگ، پارازیت و در مقابل، فیلترشکن و روش های مختلف برای گریز از پارازیت بوده است.

  پارازیت
صدا و سیمای ملی با اتخاذ سیاست های بسته و هدف قرار دادن سلیقه ای خاص از میان مخاطبان، همچنان مردمانی را در مقابل نگاه مخاطب قرار می دهد که به شیوه سنتی زندگی می کنند و رخداد های انقلاب دیجیتال تغییری در رفتار و شرایط زندگی آنها نگذاشته است. به این ترتیب در برنامه ها و سریال هایش شخصیت ها و نوع زندگی را به تماشا می گذارد که شباهت و نقطه اشتراک چندانی با مخاطب ساکن در دهکده جهانی ندارد و روز به روز تماشاگران اش کمتر و کمتر می شود. در مقابل شبکه های ماهواره ای که خیلی خوب و سریع این تغییر ذایقه مخاطبان را دریافته اند، تماشاچیان رسانه ملی را به خود جذب می کنند. اما رسانه ملی همچنان تصمیمی بر تغییر محتوا ندارد و پیام انقلاب دیجیتال را جور دیگری دریافت کرده است ؛ استفاده از فناوری برای افزایش کانال ها راهکاری است که برگزیده؛ اما چون محتوا همچنان با سلیقه مخاطبان نمی خواند این روش راه به جایی نبرده است. در نتیجه راهکار مبارزه منفی یعنی ارسال پارازیت روی فرکانس های ماهواره ای و اقدام انتظامی جمع آوری دیش های ماهواره به عنوان راهکار حمایتی از رسانه ملی که محبوبیت اش را از دست داده، برگزیده شده است.

  70 درصد تهرانی ها ماهواره می بینند
به این ترتیب سالیان متوالی است که چالش جمع آوری ماهواره و ارسال پارازیت میان مردم و مسوولان ادامه دارد و در نهایت آمارها از میزان مخاطبان ماهواره و صدا و سیمای ملی نشان می دهد که حاصل این جنگ و گریز، سود و درآمد بیشتر برای دلالان قاچاق دیش و ال ان بی ماهواره و حاصل پارازیت، وحشت و بار منفی روانی ارسال فرکانس های زیان بار بر سر مردم بوده است.  حسام الدین آشنا، مشاور فرهنگی رییس جمهور با بیان اینکه در زمینه رفع نگرانی های فرهنگی جامعه راه های متفاوتی وجود دارد، در خصوص راه حل انتخاب شده در کشور ما می گوید: تلاش هایی که صورت گرفته تلاش هایی از جنس منع بوده است. وی می افزاید: برای حل مشکل نگرانی فرهنگی رفته ایم به سمت منع، پارازیت و جلوگیری برای حراست از دریافت کننده ها. ما قوی ترین فیلترینگ را بعد از چند کشور داریم. عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق(ع) می گوید: بالای 70 درصد مصرف کننده های رسانه در تهران از ماهواره استفاده می کنند و نیز درصد مصرف کننده های فیلترشکن نیز واضح و روشن است. ما در مسیری رفتیم که برخلاف هزینه های بالا،اما دستاورد فرهنگی پایینی داشته است. مساله زیان بار بودن و عوارض ارسال پارازیت، مساله ای است که در سال های اخیر به دغدغه و نگرانی روزمره مردم تبدیل شده است. جدای از صحت و سقم زیان بار بودن این تشعشعات، صرف انتشار اخبار خطرناک بودن آن موج منفی روانی در میان مردم ایجاد کرده و در نتیجه حکومت را در معرض انتقاد قرار داده است. با این اوصاف دولت حسن روحانی از ابتدای شکل گیری، بررسی مساله پارازیت ها را در دستور کار قرار داد و در یک سال گذشته اخباری مبنی بر بررسی میزان خطرناک بودن این تشعشعات منتشر شده است.

  بررسی پارازیت در دولت
معصومه ابتکار، رییس سازمان حفاظت از محیط زیست، فردی است که آشکارا از زیان بار بودن این تشعشعات سخن گفته و پیگیر این موضوع بوده است. وی در آخرین اظهار نظر خود با یادآوری تشکیل کمیته ای در وزارت ارتباطات برای بررسی موضوع پارازیت ها می گوید: در این رابطه جلساتی با مسوولان و کارشناسان در ارتباط با امواج و پارازیت ها داشته ایم و همچنان پیگیری ها تا حصول نتیجه ادامه خواهد داشت.
ابتکار با بیان اینکه بررسی موضوع امواج و پارازیت ها در وزارت ارتباطات با ابهاماتی همچون چگونگی اندازه گیری، منابع، آثار و عوارض آن و بحث ابعاد مختلف موضوع همراه است، می افزاید: تا زمانی که ابهامات این موضوع مشخص نشود، نمی توان گامی در راستای مقابله با پارازیت ها برداشت.  وی می گوید: خوشبختانه در جلسه با مسوولان وزارت ارتباطات به این نتیجه رسیدیم که موضوع بررسی پارازیت ها و راه مقابله با آن در سطح وزرا با تشکیل جلسه بررسی شود.

  دولت نیازمند همراهی
اگرچه دولت تمام همت خود را گذاشته که وضعیت پارازیت را به سرانجام مطلوبی برساند. اما شواهد حاکی از آن است که اراده دولت به تنهایی از پس این مساله بر نمی آید و این موضوع نیازمند همکاری و توافق کل حاکمیت است. با نزدیک شدن به پایان دوران ریاست ضرغامی بر صدا و سیما انتظار می رود در انتخاب رییس بعدی، تغییر در سیاست های به بن بست خورده رسانه ملی و اتخاذ رویکردی نوین در این رسانه مد نظر قرار گیرد. با روی کار آمدن دولت روحانی، نشانه هایی مبنی بر تغییر نگاه دولت از رویکرد وحشت از فناوری و مقابله با آن به رویکرد پذیرش و بهره وری از آن ملاحظه می شود. گفته های رییس جمهور منتخب در روز جهانی ارتباطات، نمادی از تغییر رویکرد بخشی از حاکمیت در قبال عصر دیجیتال است. با وجود اینکه نگاه وحشت زده از فناوری در بخشی از حاکمیت تغییر کرده است. اما این تغییر به همت دولت به تنهایی ممکن نخواهد بود؛ چرا که دقیقا پس از اظهارات روحانی بخش های مختلفی از قوه قضاییه مخالفت و اعتراض شان را نسبت به این رویکرد دولت ابراز کردند. مقاومت دولتی ها در کمیته فیلترینگ نسبت به مسدود سازی واتس اپ و در نهایت دستور رییس جمهور مبنی بر جلوگیری از فیلترینگ واتس اپ نشانه دیگری از رویکرد موافق جریان آزاد اطلاعات دولت است که با سلیقه قوه قضاییه در تضاد قرار گرفته است.

  اختلاف بر سر جزییات است
در زمینه فیلترینگ و بود و نبود آن، می توان گفت که تمامی مسوولان و فعالان فاوا بر ضرورت آن تاکید دارند اما مساله بر سر روش اجرای پالایش فضای مجازی و مصادیق آن است که به اختلاف کشیده شده چنان که علی جنتی٬ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این باره می گوید: ماهیت و اصل فیلترینگ را تمام کشورهای دنیا قبول دارند و از طریق فیلترینگ مانع نفود فرهنگ های بیگانه می شوند.  اختلافی که امروز وجود دارد مربوط به جزییات است، این اختلاف نظر حتی در بین کمیته تعیین مصادیق فیلترینگ نیز وجود دارد. به گفته وزیر ارشاد: در هر کشوری مسایل امنیتی وجود دارد و از طرف دیگر برخی سایت ها مطالبی دارند که با فرهنگ و ارزش های
ما منافات دارد. ما نباید اجازه دهیم با استفاده از این مساله مردم را فریب دهند.

  تلاش برای تغییر اعضای کمیته فیلترینگ
با وجود تغییر ترکیب کمیته فیلترینگ با تغییر دولت و سنگین شدن کفه دولتی های مخالف فیلترینگ اما خبرها حاکی از آن است که اخیرا یک جریان خاص سیاسی تصمیم گرفته با نفوذ سیاسی خود، کمیته فیلترینگ را به سمت انسداد و ایجاد تضییقات گسترده پیش ببرد.  به گزارش خبر آنلاین، جريان مزبور که با روي کارآمدن دولت يازدهم و تغيير اعضاي کميته فيلترينگ، نمي تواند مانند گذشته به روش هاي خود ادامه دهد و به فيلترينگ سليقه اي بپردازد، تلاش مي کند راهکاري قانوني براي رسيدن به هدف خود بيابد. در اين راستا گفته مي شود که قرار است پيشنهاد جديدي در قالب طرح جمعي از نمايندگان مجلس ارایه شود و ترکيب اعضاي کميته فيلترينگ تغيير يابد.

  سخن آخر
انقلاب دیجیتال و دستاوردهای آن همچون سونامی در حال پیش روی است و دم به دم محصولی تازه رو می شود که دسترسی به اطلاعات را ساده تر و تحقق دهکده جهانی را ملموس تر می کند. با این اوصاف رویکرد وحشت زده و اتخاذ سیاست ممنوعیت و مسدودیت نه تنها در مواجهه با این سونامی کارساز نیست؛ بلکه عوارض و هزینه های بسیاری برای کشور در برخواهد داشت. در حالی که مواجهه منطقی و پویا با فناوری، کشف سریع قابلیت ها، به روزرسانی و به خدمت گرفتن آن از جمله حضور فعالانه نهادهای دولتی و حاکمیتی همراه با مردم در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی و تولید محتوای به روز و مطابق با فرهنگ و سلیقه روز مخاطبان چه در فضای مجازی و چه در شبکه های تلویزیونی و ماهواره ای می تواند کشور را در مسیر رقابت با فرهنگ های بیگانه و نا متناسب با مصالح کشور قدرتمند سازد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :