آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 5430
تاریخ انتشار : 10 بهمن 1390 10:7
تعداد بازدید : 379

مرتضوي:

شیوه مبارزه با قاچاق سال آينده کاملا تغيير مي کند

رييس ستاد مرکزي مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: با نهايي شدن قانون جامع مبارزه با قاچاق کالا و ارز، شرايط مبارزه با قاچاق كالا در سال آينده 100 درصد تغيير مي کند.

ايسنا- سعيد مرتضوي، نماينده ويژه رييس جمهوري و رييس ستاد مرکزي مبارزه با قاچاق کالا و ارز دیروز در نشستي با روساي اتحاديه‌ها و اصناف کشور، گفت: کشورهاي همسايه به کالاهاي ايراني نياز دارند و مي‌توان محصولات ايراني را به اين کشورها صادر کرد که اين اقدام موجب رونق توليد و اقتصاد کشور مي‌شود.
وي از توليدکنندگان ايراني خواست براي مبارزه با قاچاق، کالای ارزان، انبوه،  با کيفيت و قابل رقابت  توليد کنند.
وی مهم‌ترين معضل در امر مبارزه با قاچاق کالا و ارز را قانونی دانست و گفت: قانون از سال 1312 تغييري نکرده بود و با شرايط امروز همخواني نداشت. در ستاد مرکزي مبارزه با قاچاق کالا و ارز دست به آسيب شناسي زديم و 200 پرونده کلان باندي و سازمان يافته را مطالعه کرديم و متوجه شدیم که 98 درصد علت به نتيجه نرسيدن پرونده‌ها، ضعف و ابهام قانون بوده است.
وي افزود: آخرين مواد لايحه قانون جامع مبارزه با قاچاق کالا و ارز در مجلس در حال رسيدگي است و پس از بررسي برخي مواد ارجاعي در کميسيون تخصصي، به زودي لايحه به تصويب نهايي خواهد رسيد.
به گفته وی، از سال آينده با اجرايي شدن قانون جامع مبارزه با قاچاق کالا و ارز، شرايط مبارزه با قاچاق كالا 100 درصد تغيير خواهد کرد.
مرتضوي توضیح داد: در قانون سال 1312، زمان طلايي رسيدگي به اسناد و مدارک قاچاق ناديده گرفته مي‌شد و از نظر کشف و برخورد با کالاي قاچاق با ابهامات قانوني مواجه بوديم و مجازات‌هاي در نظر گرفته شده مجازات‌ها پيشگيري‌کننده نبود. اما پس از تصويب قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز با افرادي که در رابطه با قاچاق دستگير مي‌شوند، با مجازات‌هاي سبک و غير موثر برخورد نمي‌شود؛ بلكه مجازات‌هاي بسيار سنگين از کيفري تا مجازات‌هاي انتظامي براي آنها پيش‌بيني شده است.
مرتضوی همچنین بر ضرورت همکاري با اصناف و اتحاديه‌ها تاکيد کرد و افزود: اصناف و اتحاديه‌ها براي تهيه آيين‌نامه قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز همکاري کنند تا بتوانيم در يک فرصت کوتاه آن را تنظيم و ارایه کنيم.
وي با تاکيد بر اينکه آيين‌نامه مذکور حتما با مشورت و همکاري اصناف و اتحاديه‌ها تنظيم خواهد شد، ادامه داد: اصناف و اتحاديه‌ها پيشنهادهاي خود در زمينه تهيه آيين‌نامه را ارایه دهند تا يک آيين‌نامه کاربردي، به روز و منطبق با واقعيات بازار و جامعه تهيه شود. 
نماينده ويژه رييس‌جمهوري افزود:‌ هياتي مامور شده است تا نياز بازار، توليدات داخلي و ساير شرايط را براي فروش مجدد کالاهاي قاچاق کشف شده توسط سازمان اموال تمليکي بررسي کند تا اگر فروش کالا بازار را دچار مشکل مي کند، آن را به کشور ديگر صادر کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :