آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 5435
تاریخ انتشار : 10 بهمن 1390 10:14
تعداد بازدید : 697

گزارش وضعیت هرزنامه‌ها در دسامبر 1102

هرزنامه ها با کوپن های تخفیف دار می آیند

آزمایشگاه کسپرسکی در گزارش هرزنامه خود برای دسامبر سال 2011 اعلام کرد که آخرین ماه سال همان طور که انتظار می رفت در مقایسه با ماه نوامبر آرام و سهم هرزنامه ها در ترافیک ایمیل به میزان 4/4 درصد کاهش یافت و میانگین آن در این ماه 2/76 درصد بود.

فناوران - آرامش موقت کسب و کار در روزهای منتهی به تعطیلات به این معناست که بات‌نت‌ها به دلیل تعطیلی ادارات و خاموش بودن کامپیوترها غیر فعال می‌شوند؛ ضمن این که خود ارسال‌کننده‌های هرزنامه اغلب در فصل جشن سال نو استراحت می‌کنند. اما حتی فرا رسیدن کریسمس آنها را از طراحی شیوه‌های جدید برای جلب توجه کاربران به ایمیل‌های گروهی باز نمی‌دارد.
استفاده از خدمات کوپن به منظور بالا بردن تقاضا برای محصولاتی که در هرزنامه‌ها به طور گسترده تبلیغ می‌شوند، یکی از جدیدترین شیوه‌هاست. توزیع‌کننده‌های هرزنامه داروهای آلمانی به این نتیجه رسیدند که عرضه یک «کوپن شرایط دار» با تخفیف 10 درصدی، تقاضا برای داروهایی که می‌فروشند را افزایش خواهد داد.
ماریا نامستنیکووا، تحلیلگر ارشد هرزنامه‌ها در آزمایشگاه کسپرسکی هشدار می‌دهد: «هنوز هیچ گونه پیوست مخرب ایمیل را که در قالب کوپن باشد شناسایی نکرده‌ایم، گرچه انتظار داریم که این ضمیمه‌ها دیر یا زود به صورت هرزنامه ظاهر شوند.
هر چیزی که در اینترنت مورد تقاضاست، نهایتا به نوعی به زرادخانه ارسال‌کننده‌های هرزنامه افزوده می‌شود. در وهله نخست، شرکت‌کننده‌های برنامه‌های وابسته که هرزنامه‌های تبلیغ دارو و نسخه‌های کالاهای تجملی را ارسال می‌کنند به طور معمول از روش‌های جدید استفاده می‌کنند.
سپس، توزیع‌کننده‌های کد مخرب به آنها می‌پیوندند.»
ضمنا فایل‌های مخرب در 4 درصد از کل ترافیک ایمیل در ماه دسامبر شناسایی شد که نسبت به آمار ماه نوامبر یک درصد افزایش داشت. یک سوم از همه تشخیص‌های ضد ویروس ایمیل آزمایشگاه کسپرسکی مربوط به ایمیل‌های ارسالی از روسیه و ایالات متحده بود.
 برنامه مخربی که به تعداد دفعات بیشتری شناسایی شد، همچنان تروجان Trojan-Spy.HTML.Fraud.gen  (11درصد) بود. این تروجان شبیه صفحه وب ثبت‌نام یک سازمان مالی یا نوعی دیگر از خدمات آنلاین طراحی شده بود. از نظر منابع هرزنامه‌ها در ماه دسامبر، هند با 43/12 درصد از کل هرزنامه‌ها در صدر قرار داشت و بعد از آن به ترتیب اندونزی، برزیل و پرو بودند. جابه جایی‌های قابل توجه در این رتبه‌بندی خاص در ماه دسامبر مربوط به کره جنوبی بود که از مکان دوم به مکان پنجم و بریتانیا که از مکان هفتم به مکان هفدهم تنزل یافت. قابل توجه این که بریتانیا ماه مذکور را به عنوان هشتمین منبع بزرگ هرزنامه آغاز کرد ولی در هفته پایانی ماه دسامبر به مکان پنجاه و سوم تنزل یافته بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :