آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 5444
تاریخ انتشار : 10 بهمن 1390 10:39
تعداد بازدید : 412

راه اندازی پایگاه هویت دیجیتالی در بانک مرکزی

بانک مرکزی اعلام کرد: این بانک طی بخشنامه ای به تمامی بانک های دولتی، خصوصی و موسسه اعتباری توسعه پیرو جلسه مورخ ۵ بهمن ماه۱۳۹۰ ریاست کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی با مدیران عامل و اعضای هیات مدیره بانک های دولتی و خصوصی تاکید کرد که مجموعه سیاست های پولی، اعتباری و نظارتی نظام بانکی کشور از تاریخ ۸بهمن ماه۱۳۹۰ لازم الاجراست.

سیاست‌های جدید پولی، اعتباری و نظارتی نظام بانکی چهار شنبه هفته گذشته از سوی بانک مرکزی منتشر گشت که بر اساس گفته وزیر اقتصاد اجرای بسته منوط به اعلام بانک مرکزی شد.
بر اساس این بسته، مرکزی بانک مرکزی نسبت به استقرار کامل نظام مدیریت امنیت داده‌ها (نماد) بانکی و پایگاه جامع اطلاعات جامع هویتی به منظور ایجاد هویت دیجیتالی برای مشتریان، کارکنان و سامانه‌های بانکی تا پایان شهریور ماه سال ۱۳۹۱ اقدام خواهد کرد. نرخ سود علی‌الحساب سالانه سپرده‌های مدت‌دار بانکی در طول دوره سپرده‌گذاری دراختیار بانک‌ها خواهد بود، سقف تسهیلات خرید مسکن بانک مسکن برای متقاضیانی که سپرده‌گذاری نموده‌اند، معادل ۲۵۰ میلیون ریال تعیین شده است.همچنین موسسات اعتباری موظفند لیست مشتریان بدحساب و خوش‌حساب خود را به طور مستمر به بانک مرکزی اعلام کنند. بانک مرکزی موظف است که براساس اطلاعات دریافتی از موسسات اعتباری با ایجاد بانک اطلاعاتی از مشتریان محروم از خدمات بانکی و موارد محرومیت، موضوع را به طور مستمر به موسسات اعتباری اعلام کند.موسسات اعتباری مکلف به اعتبارسنجی مشتریان خود هستند و باید در اعتبارسنجی مشتریان خود گواهی انجام ترتیب پرداخت مالیات را اخذ کنند. در اعتبارسنجی اشخاص حقوقی علاوه بر اخذ گواهی مالیاتی، اخذ صورت مالی الزامی است و پرداخت تسهیلات بیش از 10 میلیارد ریال منوط به ارایه صورت‌های مالی حسابرسی شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :