آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 5456
تاریخ انتشار : 9 بهمن 1390 11:6
تعداد بازدید : 1493

با سهم 10 درصدی در کنسرسیوم تازه تاسیس “کردایران”

« ایریانا» فعالیت در کردستان عراق را آغاز کرد

“ایریانا” که نزدیک به 6 سال فعالیت در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات افغانستان کار کرده است، با حضور در هیات موسس کنسرسیوم “کردایران” رسما فعالیت خود را در بازار کردستان عراق آغاز کرد.

فناوران- سهیل مظلوم، مدیرعامل کنسرسیوم ایریانا (گروه فناوري اطلاعات و ارتباطات ايريانا بوم) با بیان این مطلب گفت: این کنسرسیوم به همراه 9 شرکت ایرانی دیگر که در کردستان عراق فعالیت اقتصادی دارند، اقدام به تشکیل کنسرسیوم “کردایران” کرده که مراحل ثبت این کنسرسیوم به عنوان یک شرکت عراقی به انجام رسیده است.
به گفته وی، علاوه بر ایریانا، شرکت‌هایی در زمینه‌های ساختمان، خدمات مهندسی و پزشکی از ایران در جمع هیات موسس کنسرسیوم کردایران حضور دارند که سهم ایریانا در این کنسرسیوم 10 درصد است.
وی افزود: این کنسرسیوم با سرمایه 360 میلیون تومانی به عنوان یک شرکت عراقی ثبت شده است. در این کنسرسیوم شهرام ناظر زاده، شهرام شنطیا، سهیل مظلوم، دامون شعبانی و نیک فرجام اعضای هیات مدیره و دامون شعبانی به عنوان مدیرعامل انتخاب شده اند.
مظلوم با بیان اینکه نگاه کنسریوم در کردستان عراق سرمایه‌گذاری و پروژه محور است، گفت: در سفری که هفته گذشته به کردستان عراق انجام دادیم، سمیناری به منظور معرفی کنسرسیوم “کردایران” و توانمندی‌های سرمایه‌گذاری و اجرایی آن در محل اتاق بازرگانی کردستان عراق تشکیل شد که با استقبال جامعه بازرگانان و مسوولان دولتی این کشور از جمله معاونان وزرا و هیات سرمایه‌گذاری این کشور رو‌به‌رو شد.
اقتصاد کردستان عراق مبتنی بر درآمدهای نفتی است و از محل درآمدهای نفتی ساخت و ساز زیادی در شهرهای کردستان عراق صورت گرفته‌است. منابع زیرزمینی گاز و فلزات و... هنوز دست نخورده‌است. تجارت آزاد نیز جزئی از سیاست کاری سیاستمداران کرد است.
مدیرعامل کنسرسیوم ایریانا درباره دلیل حضور این کنسرسیوم در بازار کردستان عراق گفت: کردستان عراق بازار فرصت‌های طلایی است. البته ما در افغانستان نیز تجربیات و پروژه‌هایی داشته و داریم. اما تفاوت این دو بازار این است که افغان‌ها پول ندارند و برای تامین منابع مالی پروژه‌ها مجبوریم به امکانات داخلی ایران یا سرمایه‌گذاری نهادهایی مثل UNDP تکیه کنیم، اما در کردستان علاوه بر اینکه زمینه کاری به وفور هست، پول هم وجود دارد.
وی افزود: مقامات کردستان عراق امکانات خوبی برای جذب سرمایه‌گذاری اندیشیده‌اند، از جمله اینکه  برگشت اصل سرمایه و سود را تضمین می‌کنند، در بعضی از طرح‌ها دولت تا سقف 50 درصد مشارکت می‌کند و بعضی طرح‌ها نیز تا 50 سال معاف از مالیات اعلام شده است. ضمن اینکه نگاه دولت کردستان عراق تصدی‌گری نیست و حتی در طرح‌های مشارکتی نیز مدیریت در دست بخش خصوصی می‌ماند.
مظلوم گفت: از سوی دیگر کردستان عراق به دلیل شرایط که در سال‌های گذشته داشته از نظر مدیران و نیروهای متخصص با کمبود مواجه است، زیرساخت‌ها به طور کامل توسعه نیافته و فرصت اجرای طرح‌های زیربنایی و فعالیت‌های اقتصادی بسیار فراهم است.
وی درباره دلیل مشارکت ایریانا در کنسرسیوم کردایران گفت: از مدت‌ها پیش علاوه بر افغانستان، حضور در دو بازار کردستان عراق و بلاروس را مدنظر داشتیم، اما حضور در این بازارها و برندینگ در آنها برای ما هزینه داشت؛ به همین دلیل دنبال فرصت‌های همکاری در این بازارها بودیم که این اتفاق در کردستان عراق افتاده است. در بلاروس نیز در مرحله امکان سنجی هستیم.
مدیرعامل کنسرسیوم ایریانا درباره اهداف این کنسرسیوم از حضور در بازار بلاروس نیز گفت: بلاروس از سه جنبه برای فعالیت مناسب است؛ اول اینکه دولت این کشور با ایران رابطه خوبی دارد. نکته مهم بعدی قرار داشتن بلاروس در اروپا و امکان دسترسی به بازار اتحادیه اروپا از این طریق است. ضمن اینکه با حضور در این کشور و در قالب یک شرکت محلی بلاروس، امکان دور زدن تحریم‌ها نیز وجود دارد.
وی با بیان اینکه در کردستان عراق هنوز کار گسترده برای جذب پروژه انجام نشده است، گفت: در یک مورد، پروژه هوشمندسازی کارت اعضای اتاق بازرگانی کردستان عراق پیشنهاد شده که قرار است طرح پیشنهادی خود را به زودی ارایه بدهیم.براساس این گزارش، گروه فناوري اطلاعات و ارتباطات ايريانا بوم موسوم به كنسرسيوم ايريانا در سال 1385 با مشاركت بيش از سي شركت فعال در حوزه فناوري اطلاعات و ارتباطات تشكيل شد تا حضور تجاري شركت‌هاي ايراني در بازارهاي منطقه اي شكل سازمان يافته اي به خود بگيرد.
با توجه به شرايط ويژه بازار افغانستان در دوران بازسازي آن ، بازار اين كشور به عنوان هدف اول کنسرسیوم  تعيين شد  و با تشكيل دفتري در كابل، بازاريابي و معرفي توان فني شركت‌هاي ايراني در آن بازار آغاز شد.
این کنسرسیوم تا کنون در افغانستان پروژه‌هایی از جمله اتوماسيون اداري وزارت عدليه، طراحي نرم افزار ماليات اصناف وزارت ماليه،  طراحي و استقرار شبكه و مركز داده  و راه‌اندازي سيستم مكانيزاسيون انبار مركزي وزارت صحت و راه‌اندازي سيستم حضور و غياب پارلمان افغانستان را به انجام رسانده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :