آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 54643
تاریخ انتشار : 11 تیر 1393 10:35
تعداد بازدید : 966

رییس جمهور در آیین گرامیداشت روز صنعت:

بسته حمایتی آخر تیرماه به دست تولیدکنندگان می رسد

معصومه لطفی- حسن روحانی رییس جمهور دیروز در مراسم گرامیداشت روز صنعت گفت: امیدوارم تا پایان تیرماه بسته حمایتی دولت از رونق تولید و خروج از رکود عملیاتی شود.


فناوران- وی با بیان اینکه برای کمک به بخش تولید، ما تقسیم بندی انجام می دهیم و نمی توانیم همه را یکسان ببینیم گفت: آنهایی که در سخت ترین شرایط کشور یعنی در شرایط تحریم و مشکلاتی که وجود داشت توانستند خود را نگه دارند و به تولید ادامه دهند، اگر امروز برای رشد تولید خود نیاز به کمک دارند، برای حمایت شدن در اولویت هستند.
رییس جمهور افزود: اولویت دوم برای حمایت، مربوط به بخش های تولیدی است که دچار مشکل شده اند ولی این مشکل از درون نبوده بلکه از بیرون به آنها تحمیل شده است. مثلا خواسته اند مواد اولیه یا قطعه ای را وارد کنند ولی در این ارتباط دچار مشکلاتی شده اند؛ از جمله تحریم بانکی، تحریم کشتیرانی و مسایل اینچنینی.
روحانی خطاب به صنعتگران گفت: بیایید با هم بنشینیم و گفت وگو کنیم؛ این مذاکرات بردـبرد تنها با خارجی ها نیست، بلکه دولت و بخش خصوصی، قانون گذار و بخش خصوصی هم باید مذاکرات برد برد داشته باشند.
روحانی به لزوم مبارزه با رکود و تورم پرداخت و گفت: وقتی رکود و تورم همراه است، دولت مبارزه با هرکدام را که آغاز کند برخی اعتراض به دومی می کنند، یعنی اگر مبارزه با رکود را آغاز کنیم عده ای می گویند تورم افسارگسیخته شده و جامعه با مشکل روبروست.
وی افزود: ما در مشورت با کارشناسان خود به این نتیجه رسیدیم که در شرایطی که تورم و رکود داریم در قدم اول باید تورم را مهار کنیم و برای شکستن رکود که سخت تر است در مرحله بعد اقدام کنیم و امروز اولین قدم برای شکستن رکود آغاز شده است.

 رفع 35 گره
وزیر صنعت نیز در این مراسم گفت: برنامه های این وزارتخانه در راستای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی تهیه شده و بعد از تصویب در شورای اقتصاد اجرا می شود.
محمدرضا نعمت زاده با بیان این که دولت یازدهم تاکنون دست کم 35 مورد از موانع تولید را برطرف کرده است گفت: به تازگی برنامه ها و راهکارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت برای خروج کشور از رکود اقتصادی تهیه و خدمت رییس جمهوری ارایه شد. در همین زمینه رییس جمهور کارگروه مشخصی را برای خروج از رکود و ایجاد رونق اقتصادی تعیین کرده است.
وی افزود: لایحه حمایت از تولید نیز بعد از دریافت نظرات مختلف به هیات وزیران ارایه شده است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این که در سه ماهه نخست امسال تولید بسیاری از کالاهای صنعتی و معدنی با رشد مواجه شده اند افزود: رشد منفی بخش صنعت و معدن با اقدامات انجام شده متوقف شده است و در کنار آن وزارت صنعت، معدن و تجارت دیپلماسی اقتصادی را در کنار دیپلماسی سیاسی فعال کرده است.
نعمت زاده با بیان این که سال قبل سهم بخش صنعت و معدن از تسهیلات بانکی 29 درصد بود گفت: این درحالی است که در شرایط متعارف این سهم همواره 38 درصد بود. در این زمینه از شورای پول و اعتبار درخواست شده که سهم بخش صنعت و معدن از تسهیلات بانکی افزایش یابد.
وی گفت: افزایش سرمایه بانک ها به منظور ارتقای قدرت سیستم بانکی به منظور اعطای تسهیلات به تولیدکنندگان نیز از دیگر راهکارهای پیشنهادی است.
وزیر صنعت با بیان این که از سال 1390 تاکنون هیچ گونه اعتباری تحت عنوان جایزه صادراتی پیش بینی نشده است، گفت: امیدواریم بتوانیم با اقدامات انجام شده مجددا بودجه مورد نیاز برای جایزه صادراتی را تامین کنیم.
نعمت زاده همچنین خواستار تعیین تکلیف هر چه سریع تر معوقات بانکی و تسویه حساب تسهیلات ارزی تولیدکنندگان شد.

 سهم تولید از هدفمندی
وی همچنین از اختصاص مبلغ ناچیزی به تولید بابت هدفمندی یارانه ها از سوی معاونت برنامه ریزی ریاست جمهوری خبر داد.
وی افزود: مبلغی نیز در بانک صنعت ومعدن به ودیعه گذاشتیم تا این بانک سه برابر این مبلغ به بخش صنعت ومعدن وام بدهد که این وام به اجرای پروژه های کاهش شدت مصرف انرژی در واحدهای تولیدی و واحدهای صادرات محور اختصاص خواهد یافت.
وی با بیان این که هدف دولت سپردن کارها به بخش خصوصی است گفت: در دولت گذشته در زمینه خصوصی سازی تصمیمات نادرستی گرفته شد و واحدهای تولیدی به سازمان ها غیر اهل واگذار شدند که عموما این سازمان ها عمومی غیر دولتی بودند.
وی همچنین درباره کاهش 0.7 درصدی نرخ تورم در اردیبهشت و 0.8 درصدی در خرداد ماه گفت: با این حساب می توان نتیجه گیری کرد که قیمت کالاها به ویژه مواد غذایی در خرداد ماه امسال برخلاف پیش بینی های قبلی با کاهش مواجه شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :