آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 5465
تاریخ انتشار : 9 بهمن 1390 11:28
تعداد بازدید : 710

دهه فجر اتفاق می افتد

اتصال ابررایانه 3 ترافلاپسی به گرید ملی

مرکز ابررایانه دانشگاه تفرش به منظور تکمیل شبکه گرید ملی طراحی شده که قدرت محاسباتی آن 3 ترافلاپس است. این مرکز در ایام دهه فجر به گرید ملی متصل خواهد شد.

 مهر- طرح ایجاد شبکه ملی ابر رایانش ایران (طرح گرید ملی) یکی از طرح‌های کلان ملی است که در اسفند ماه سال 1387 از سوی معاونت علمی ر‌یاست جمهوری به تصویب رسید و اجرای آن به پژوهشگاه دانش‌های بنیادی واگذار شد.
طرح گرید ملی شامل 9 ابررایانه می‌شود که هرکدام با ظرفیت 2 ترافلاپس در 9 مرکز علمی‌- پژوهشی در شهرهای مختلف کشور ایجاد می‌شود و با یکپارچه سازی این ابررایانه‌ها ، شبکه گرید ملی شکل می‌گیرد.
در این راستا قرار شد تا در 10 دانشگاه کشور اقدام به راه‌اندازی مرکز ابررایانه شود که در این راستا در دانشگاه‌های “صنعتی امیرکبیر”، “صنعتی اصفهان”، “صنعتی شریف"، "صنعتی شیراز"، "بین‌المللی امام خمینی ( ره )"، "تهران"، "علم و صنعت"  "شاهد"، "پژوهشگاه دانش‌های بنیادی" و "دانشگاه تفرش" مجهز به مراکز ابر ریانه شدند.
علاوه بر اینها پژوهشگاه هوافضا نیز تا دهه فجر مجهز به ابررایانه و متصل به گرید ملی خواهند شد.
ابررایانه دانشگاه صنعتی اصفهان
سامانه ابررایانه ملی دانشگاه صنعتی اصفهان به یک سرویس دهنده ذخیره سازی با حجم بیش از 40 ترابایت و فایل سیستم موازی Lustre است که از دیسک‌های سخت SATA استفاده می‌کند که بر حسب نیاز حجم ذخیره سازی قابل ارتقا به هر حجم دلخواه خواهد بود.
حافظه محاسباتی این سیستم بیش از 7 هزار و 500 گیگابایت بوده و حجم ذخیره سازی که در این سامانه پیش‌بینی شده در حال حاضر به بیش از 30 هزار گیگابایت می‌رسد که متناسب با نیاز صنایع امکان افزایش نامحدود این فضا نیز در آینده وجود خواهد داشت. حداکثر توان نامی ‌ابررایانه دانشگاه صنعتی اصفهان 66 ترافلاپس یعنی 66 هزار میلیارد عملیات در ثانیه اعلام شده است.
ابررایانه دانشگاه صنعتی امیرکبیر
ساخت ابررایانه امیرکبیر با سرمایه گذاری معاونت علمی‌و فناوری ریاست جمهوری و دانشگاه صنعتی امیرکبیر از اوایل سال 88 آغاز شد. این سیستم که با مشارکت دانشکده‌های برق و کامپیوتر این دانشگاه اجرایی شد، دارای ریزپردازنده‌ای با 288 عدد گره پردازشی با طراحی همگن و دارای بیش از 4 هزار و 600 هسته پردازشی است. جمع قدرت محاسباتی این ابررایانه 89 میلیارد عملیات در ثانیه است که شامل 5/42 ترافلاپس پردازنده‌های اصلی و 5/46 ترافلاپس پرازنده‌های کمکی است.
ابررایانه پژوهشگاه دانش‌های بنیادی
اولین ابررایانه در پژوهشگاه دانش‌های بنیادی در حوزه نانو محاسباتی در پژوهشگاه دانش‌های بنیادی راه‌اندازی شد. این ابررایانه ظرفیت پردازش 500 گیگا فلاپ را دارد ولی محققان این پژوهشگاه امیدوارند بتوانند ظرفیت پردازش را تا یک ترا فلاپ ارتقا دهند.
این ابررایانه، محققان و متخصصان حوزه نانومحاسباتی و فیزیک نظری را در مطالعات سیستم‌های مولکولی و اتمی، ساخت حسگرهای فوق حساس برای تشخیص و درمان بیماری‌ها، ساخت روبات‌های بسیار کوچک، ساخت داروهای هوشمند، فیزیک زیستی و ساخت اتم‌های مصنوعی
یاری می‌دهد.شبیه سازی روندهای دینامیکی، شبیه سازی انباشت هیدروژن از جمله قابلیت‌های این ابررایانه است. ضمن آنکه این سیستم، امکان محاسبات 500 گیگا فلاپ محاسبه را دارد که با توافق‌های صورت گرفته با ستاد ویژه توسعه فناوری نانو قرار است با افزایش دو برابری ظرفیت، قدرت پردازش اطلاعات این مرکز به یک ترا فلاپ (10 به توان 12 عملیات در ثانیه) برسد.
راه‌اندازی مرکز ابررایانه در دانشگاه تفرش
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تفرش از راه‌اندازی مرکز ابررایانه در این دانشگاه خبر داد و گفت: این مرکز در ایام دهه فجر راه‌اندازی خواهد شد.
دکتر دوست علی مژده با بیان اینکه ابررایانه‌ها قادر به انجام محاسبات پیچیده در حوزه‌های مختلف هستند، افزود: طراحی و راه‌اندازی ابررایانه دانشگاه تفرش از 2 سال قبل آغاز شده است.
وی با اشاره به جزییات طراحی این مرکز ابررایانه خاطر نشان کرد: با توجه به توانایی‌های این مرکز، دانشگاه می‌تواند خدمات محاسباتی دانشجویان، محققان و مراکز صنعتی کشور
را ارایه دهد.مژده، قدرت محاسباتی این مرکز را 3 ترافلاپس دانست و یادآور شد: این مرکز با بودجه‌ای بیش از 250 میلیون تومان در دانشگاه راه‌اندازی شد. وی زمان افتتاح این مرکز را در ایام دهه فجر اعلام کرد و ادامه داد: این مرکز همچنین در دهه فجر به گرید ملی متصل خواهد شد. با اتصال این مرکز به شبکه گرید ملی تمامی متخصصان کشور می‌توانند با اتصال به این سیستم از خدمات ابررایانه دانشگاه تفرش بهره‌مند شوند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :