آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 54661
تاریخ انتشار : 11 تیر 1393 11:16
تعداد بازدید : 1052

کارتریج پرسودترین کالای قاچاق بازار است

سال ها است بازار كارتريج و تونر ماشين هاي اداري با عرضه گسترده نمونه هاي مختلف غيراورجينال مواجه است و تلاش های بسیاری که ارگان های مسوول و محدود شرکت های عرضه کننده نمونه های اورجینال برای کمرنگ کردن این اتفاق در بازار داشته اند نتیجه ای در بر نداشته است.
کارشناسان می گویند گویا بازار مواد مصرفی ماشین های اداری در قاچاق و کالاهای غیراصل غرق شده است و راه نجاتی برای آن نیست.
آنها كه لقب« بازار بي متولي» را به بازار مواد مصرفي حوزه ماشين هاي اداري داده اند مي گويند، سود بالای حاصل از فروش کارتریج های تقلبی برای عرضه کننده در حدی دلچسب است که وی را مجاب می کند برای از دست ندادن این سود خود را به آب و آتش زند.
به گفته مژگان کریمی یکی از فعالان بازار کارتریج در این باره به خبرنگار فارس گفت :  چند سال است که توزیع کارتریج و مواد مصرفی در ایران تحت نام برندهای بزرگ جعل می شود و در اختیار کاربران و مصرف کنندگان قرار می گیرد و این بازار را آشفته کرده است.
این فعال بازار کارتریج گفت: افزایش تقلب و جعل در بازار کارتریج باعث شد تا سال گذشته  اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران این مساله را تحت عنوان بخشنامه ای به تولیدکنندگان، توزیع کنندگان و فروشندگان مواد مصرفی ماشین های فتوکپی و چاپگر، کپی، کارتریج تونر دو لوپر، درام، بلید، جوهر، مرکب و ریبون ابلاغ کند و به آنها در مورد عرضه نمونه های تقلبی تحت نام برندهای مطرح هشدار دهد.
وی افزود: با توجه به این بخشنامه، کارتریج های تقلبی در مقطعی از زمان از سوی سازمان تعزیرات، بازرسی اصناف و سازمان حمایت از مصرف کننده جمع آوری شد، اما این اقدامی موقتی و زودگذر بود و در حال حاضر این کارتریج ها به وفور در بازار موجودند.
کریمی درباره واکنش واردکنندگان رسمی کارتریج  در برابر قاچاقچیان و عرضه کنندگان نمونه های تقلبی گفت: اغلب کارتریج های تقلبی از مارک های شناخته شده در بازار استفاده می کنند و متخلفان کمتر به دنبال برندهای جدید و تازه هستند. در این شرایط واردکنندگان اصلی به سمت واردات کالاهای تازه ای متمایل شده اند که جنس تقلبی این کارتریج ها در بازار وجود ندارد.
وی  در خاتمه به خریداران کارتریج توصیه کرد: هنگام خرید از دارا بودن جعبه اصل، نشان هولوگرام  و  خدمات پس از فروش اطمینان حاصل کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :