آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 54665
تاریخ انتشار : 11 تیر 1393 11:24
تعداد بازدید : 636

رییس اتاق بازرگانی خطاب به رییس جمهوری:

قانون کسب و کار متولی ندارد

رییس اتاق بازرگانی ایران اجرای قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار را لازمه رشد اقتصادی کشور دانست و از رییس جمهور خواست تا این قانون به طور دقیق در کشور اجرایی شود.

فناوران- غلامحسین شافعی در مراسم بزرگداشت روز صنعت و معدن خطاب به روحانی گفت: خلا موجود این است که برای اجرای قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار متولی مشخصی در کشور وجود ندارد که پیشنهاد می کنیم معاون اول رییس جمهور به عنوان متولی اجرای این قانون تعیین شود تا در اجرای دقیق آن بستر لازم برای برنامه های پیش رو و رو به رشد فراهم شود.
وی با بیان اینکه قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار باید به طور دقیق در کشور اجرایی شود، گفت: ایجاد توسعه اقتصادی باید ابتدا دولت حمایت های لازم را از بخش تولید و صنعت انجام دهد و بعد از اینکه توسعه اتفاق افتاد دولت کنار رود و اقتصاد را به بخش خصوصی بسپارد و به وظیفه اصلی خود یعنی نظارت بازگردد.
وی افزود: در برنامه اول و دوم توسعه اقتصادی خصوصی سازی به عنوان مبنا مد نظر قرار گرفت ولی به دلیل عدم انضباط مالی، پولی و ارزی و همچنین نبود بسته حمایتی توسعه این برنامه ها با شکست روبرو شدند و راهبرد آزادسازی در این برنامه ها نیمه کاره رها شد.
رییس اتاق بازرگانی گفت: در برنامه سوم توسعه به دلیل پایبندی دولت به اجرای برنامه و برخی نهادسازی های مناسب از جمله حساب ذخیره ارزی، تصویب قانون سرمایه گذاری خارجی، قانون جدید مالیات ها و هماهنگی در اجرای برنامه ها، عملکرد آزادسازی تا حدودی موفق بود.
شافعی در ادامه با تشریح عملکرد برنامه چهارم توسعه گفت: عملکرد این برنامه در بحث خصوصی سازی بسیار ضعیف بود و حجم تصدی گری دولت به شدت افزایش یافت.
وی ادامه داد: در این برنامه نرخ رشد بهره وری عوامل تولید به صفر رسید و نرخ رشد اقتصادی به نصف اهداف برنامه و تورم به دو برابر اهداف برنامه رسید.
وی ضعف دولت در اجرای برنامه را عاملی برای این موضوع دانست که عملکرد بسیاری از متغیرهای اقتصادی برخلاف برنامه پیش رود.
رییس اتاق بازرگانی در مورد برنامه پنجم نیز گفت: در سال های 84 تا 90 کشور به درآمدهای رویایی دست یافت اما باید دید حاصل آن چه چیزی بوده است که شاید این ارزیابی در حد یک فاجعه باشد.
وی با بیان اینکه در آن زمان تولید و صنعت بی پناه رها شد، گفت: واسطه گری های ما نیز رشد زیادی پیدا کرد و بازار ایران بهشت تولید کنندگان خارجی شد.
وی ادامه داد: در این شرایط بخش تولید و صنعت باید افول بیشتری نسبت به چیزی که در شرایط فعلی است، پیدا می کرد ولی با تلاش صنعتگران وضع بهتری داریم این در حالی است که سهم صنعت و کشاورزی از اشتغال کشور 50 درصد است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :