آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 54681
تاریخ انتشار : 11 تیر 1393 12:7
تعداد بازدید : 861

گوگل اورکات را تعطیل می کند

اورکات را می توان نخستین شبکه اجتماعی دنیا دانست که به طور کلی مبحث اجتماعی شدن سایت های اینترنتی را بنیان گذاشت. گوگل اورکات را 10 سال پیش راه اندازی کرد و حال می خواهد این سرویس را برای همیشه متوقف کند.
فناوران- هرچند گوگل در مورد گوگل پلاس به عنوان یک شبکه اجتماعی موفقیتی اصلا شانسی نداشت اما با راه اندازی اورکات در واقع تعریفی از شبکه اجتماعی به دنیا ارایه کرد. سرویس اورکات در زمان راه اندازی با استقبال خوبی روبه رو شد، اما بعد از پیدایش شبکه هایی چون فیس بوک، توییتر و لینکداین، این سایت نیز کم کم از خاطرها رخت بربست.
گوگل اعلام کرده که سرویس Orkut را 30 سپتامبر 2014 متوقف خواهد کرد. این خبر چندان تعجب آور نبود، چراکه گوگل در سال های اخیر توجه چندانی به سرویس خود نداشت و تمامی تمرکز خود را روی سرویس هایی چون گوگل پلاس و یوتیوب متمرکز کرده بود تا این سرویس ها را به بهترین نحو ممکن توسعه دهد. سرویس اورکات در سال 2004 راه اندازی شد که علیرغم عدم موفقیت در جذب کاربران در کشور ایالات متحده، موفق به جذب کاربرانی از سایر نقاط جهان شد. برای مثال می توان به موفقیت این سرویس در کشورهایی چون برزیل و هندوستان اشاره کرد که حتی پس از رونق گرفتن فیس بوک باز هم در این کشورها به شدت محبوب باقی ماند.  گوگل سرانجام به روزرسانی این سرویس را از سال 2012 متوقف کرد و از این رو وبلاگ رسمی این سرویس از سال 2012 تاکنون به روز نشده بود تا در نهایت چند روز پیش خبر متوقف شدن این سرویس را منتشر کرد.  گوگل سعی دارد تا از این فرصت نیز برای افزایش کاربران سرویس گوگل پلاس خود استفاده کند، چراکه براساس پیشنهاد گوگل، کاربران قادرند تمامی تصاویر، پست های خود را از طریق Google Takeout و تا سپتامبر 2016 میلادی به گوگل پلاس منتقل کنند. همچنین گوگل ابزار Orkut Archive را به محض توقف فعالیت این سرویس ارایه خواهد کرد.
گوگل با افتتاح گوگل پلاس اش قدم در عرصه رقابت با ابر قدرت شبکه اجتماعی یعنی فیس بوک می گذارد. اما با این حال، در آن زمان علاقه چندانی به غیر فعال کردن اورکات نداشت.
گوگل از زمان راه اندازی شبکه تاکنون فقط یک ویژگی جدید با عنوان Changing Themes به آن اضافه کرد که به کاربر امکان تغییر زمینه صفحه خود را با انتخاب از کتابخانه رنگارنگ این شبکه اجتماعی می داد. به همین دلیل کارشناسان معتقد بودند که گوگل ترجیح می دهد که این شبکه اجتماعی باستانی به مرگ طبیعی از میان رود.
بر اساس این گزارش اورکات دو سال پیش، حدود 66 میلیون نفر کاربر فعال داشت که بیشتر قریب به اتفاق آنها در برزیل و هند قرار داشتند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :